Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, lesiuuu napisał:

Kiedyś znalazłem kamień inny niż wszystkie. Zabralem go na swoj ogródek i po paru miesiącach znajomy powiedział ze wyglada jak meteoryt.  Zacząłem się nad tym zastanawiać bo faktycznie jest inny I dużo cięższy od kamieni tej wielkości. Może wy się wypowiecie na podstawie zdjęcia.  Zdjęcie na priv 

Tak wygląda 

20201110_113811.jpg

 

4 minuty temu, M4teusz napisał:

 

Dokladnie tak wyglada

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Astroam napisał:

Po czym poznałeś, że to ten typ stali? Po samym zdjęciu?

Miałem praktykę na warsztacie dymarskim,a w dzieciństwie mieszkałem na terenie w którym znajdowała się cała pracownia chemiczna poniemiecka wraz z próbkami stali zebranymi z całego świata ,w wiekszości były to próbki właśnie z dymarek były tam nawet skorupy meteorytów "olbrzymów" które po czyszczeniu przetapiano w imie nauki że nic się niemarnuje.....wiec na procesach więcej niż troche znam.Pozdrawiam,bezprowokacyjnie;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Czy to meteoryt? Leżał na zruszonej ziemi, obok jeziora. Bardzo ciężki i mocno przyciąga magnes.

Odciąłem malutki, najbrzydszy kawałek kątówką, przeszlifowałem papierem ściernym (tak jak tu wszyscy piszą) i umyłem wodą, na drugi dzień zauważyłem, że pojawiły się takie szare paski.

 

Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.

 

Pozdrawiam

 

1.JPG

DSC_0347.JPG

DSC_0344.JPG

IMG_0455.JPG

IMG_0458.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Astroam napisał:

Czy to jest metal? Na przekroju odbija się w nim podłoże. Tak wypolerowałeś?

Tak tak to jest metal, wypolerowany papierem ściernym 1000. Takie lustro powstaje, ma parę kropek, te 3 kropki widać na metalu właśnie. Dziś zamoczę go w roztworze soli, te paski pewnie stana się wyrażniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Astroam napisał:

Nie mocz go w żadnej soli. Wrzuć tu proszę wyraźne fotki tego przekroju. 

Ech, już pomoczyłem w soli, te wzorki się trochę wzmocniły.

OK zatem, przetrę jeszcze raz papierem 2000, pozostawię do wyschnięcia i prześlę zdjęcia w dziennym świetle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Astroam napisał:

Ok, to czekam na te fotki. Swoją drogą gdzieś Ty wpadł na pomysł moczenia w soli???

Chciałem trochę to potrawić, a roztwór nasyconej soli to najszybszy domowy spodów ;-), nieważne.

Oczyściłem jeszcze raz papierem ściernym i załączam zdjęcia jakieś kropeczki widać, także chyba jest to oznaka jakiegoś zanieczyszczenia jednak..., jakieś wnioski? przemyślenia? 

IMG_0464.JPG

IMG_0466.JPG

IMG_0467.JPG

IMG_0468.JPG

IMG_0469.JPG

IMG_0470.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Tayson napisał:

Caly ten "kamien"  (duzy, nie ten maly odciety) wyglada jak płat wylanego metalu na ziemie. 

Teraz też tak zaczynam to postrzegać, jako wylewkę metalu na ziemię, są do niego nawet przyczepione/przyklejone fragmenty lekkiego żużlu czy szlaki, pytanie co to za metal, może zwykły odpad hutniczy, czy może jakiś fragment starego metalu transportowanego dawnej w takiej właśnie formie/postaci,  tylko co on robił na zupełnym odludziu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, KUBA1214 napisał:

a ja miałem taką nadzieje, że to meteoryt ... :-(..., taka szkoda.... eh...

 

Jak meteoryt o takiej wielkości mógłby ot tak sobie leżeć na powierzchni ziemi ?

Gdzie się podziała energia uderzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Mareg napisał:

 

Jak meteoryt o takiej wielkości mógłby ot tak sobie leżeć na powierzchni ziemi ?

Gdzie się podziała energia uderzenia ?

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Ale mam wątpliwość do tego obiektu.

480px-Hoba_Meteorite_sire.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hoba

 

Jak tu musiała być energia? I dlaczego jest na powierzchni?

 

Sorry za wtrącenie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Astroam napisał:

Bo został odkopany.

 

Wikipedia EN podaje, że "został odkopany, ale ze względu na swoją masę, nigdy nie był ruszony z miejsca, gdzie upadł".
Bardzo ale to bardzo mnie dziwi, że meteoryt o masie 60 ton spadł na powierzchnię Ziemi z prędkością dźwięku i był na głębokości takiej, że zahaczono o niego pługiem :g:

 

EDYTA:

O pługu pisze Wikipedia EN, ale tu jest osobista wypowiedź znalazcy meteorytu, który mówi, że odkrył go podczas wyjścia na polowanie. Więc chyba przyłapałem Wikipedię na lekkiej lipie, która na szczęście nie ma większego znaczenia w całej sprawie.

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Darek_B napisał:

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Ale mam wątpliwość do tego obiektu.

480px-Hoba_Meteorite_sire.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hoba

 

Jak tu musiała być energia? I dlaczego jest na powierzchni?

 

Sorry za wtrącenie.

 

Dzięki @Darek_B, wg mnie to jest bardzo dziwny przypadek :new_shocked:

Jak na "największy znany meteoryt pozostający w całości" w internetach nie ma o nim za wiele.

A wyjaśnienie jego znalezienia de facto na powierzchni ziemi bardzo mnie zszokowało, bo raczej kłóci mi się ze zdrowym rozsądkiem, a wcale nie mówimy tu o jakiejś mechanice kwantowej.

Wikipedii EN piszą, że ten 60-tonowy kloc w końcowej fazie leciał z prędkością 320 m/s (czyli prawie dźwięku), więc miał energię kinetyczną ≈ 3 GJ.
Wielkie energie fajnie się przelicza na TNT (4.2 MJ/kg) i tu wychodzi mi że taka energia odpowiada wybuchowi ≈ 730 kg TNT. 

A meteoryt został sobie tak po prostu na powierzchni :g:

Najlepszy scenariusz, który przychodzi mi do głowy, także przez wyjątkowo płaski kształt tego meteorytu, to coś "à la kaczka na wodzie": meteoryt nadleciał pod bardzo małym kątem, tak że nigdy nie zarył się w ziemię tylko wielokrotnie odbijał, za każdym razem wytracając tylko część swojej energii robiąc jakieś rowy. I przez 80 tysięcy lat od upadku meteorytu rowy się zatarły, a meteoryt został na powierzchni.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.