Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Mareg napisał:

Najlepszy scenariusz, który przychodzi mi do głowy, także przez wyjątkowo płaski kształt tego meteorytu, to coś "à la kaczka na wodzie": meteoryt nadleciał pod bardzo małym kątem, tak że nigdy nie zarył się w ziemię tylko wielokrotnie odbijał, za każdym razem wytracając tylko część swojej energii robiąc jakieś rowy.

Dokładnie taka jest najpowszechniejsza teoria dotycząca spadku tego meteorytu. W przeciwnym wypadku powstałby krater o średnicy kilkuset metrów.

 

16 godzin temu, Darek_B napisał:

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Ale mam wątpliwość do tego obiektu.

480px-Hoba_Meteorite_sire.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hoba

 

Jak tu musiała być energia? I dlaczego jest na powierzchni?

 

Sorry za wtrącenie.

Bo został odkopany.

Edytowane przez Astroam
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć, około 4 lata temu nad morzem znalazłem skałę która do złudzenia przypomina meteoryt, oddziałuje z magnesem, widać optopienia i regmaglipty, przynajmniej moim zdaniej, znalezienie było przypadkiem, na niżej przedstawionych zdjęciach widać szlif który miał pokazać czy skała ma w środku błyszczące drobinki żelaza, coś tam widać w środku ale nie jestem pewien, proszę o odpowiedzi.

Pozdrawiam!

 

16130730565422539744867903212005.jpg

16130731070035485511925117134759.jpg

16130731363854412502896831272452.jpg

16130731562293283316131046861130.jpg

Edytowane przez Maks_Anonim
Błąd ortograficzny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek_B tak jak piszą na wikipedii, ten meteoryt wpadając w atmosferę przez swój kształt zaczął się kręcić i przez to zwolnił, i energia uderzenia była niewielka, dlatego rolnik zachaczył o ten meteoryt pługiem.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Maks_Anonim
Błędy ortograficzne
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eszetka napisał:

Dokładnie, nie wygląda to "meteorytowo", a jak w ręku "leży". Ciężki?

Cześć, nie do końca wiem czy to wiadomość do mojego postu, bo jestem tu nowy, ale waga jest spora, znaczy spora jak na skałę tych rozmiarów, wały tyle samo co zwykły kamień tych rozmiarów, nie czyć żeby był to np. żwir, poprostu czuć że trzyma się kamień. Pozdrawiam!

Edytowane przez Maks_Anonim
Błąd ortograficzny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Maks_Anonim napisał:

Mogę dożucić zdjęcia kamienia w podobnej wielkości i podać wagi obu skałek.

 

Jak masz wagę kuchenną, to go zważ.

Potem jak masz w domu jakieś naczynie z podziałką objętości, to nalej do niego wody, wrzuć okaz i zobacz, o ile wzrosła objętość. To jest jego objętość.

Z masy i objętości oblicz gęstość.

Po moczeniu kamienia możesz go jeszcze raz zważyć, jak już obeschnie jego powierzchnia.

Jeśli pociągnie wodę, to znaczy, że jest porowaty i wtedy to będzie następny argument, że to raczej nie meteoryt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Mareg napisał:

Jak masz wagę kuchenną, to go zważ.

Potem jak masz w domu jakieś naczynie z podziałką objętości, to nalej do niego wody, wrzuć okaz i zobacz, o ile wzrosła objętość. To jest jego objętość.

Z masy i objętości oblicz gęstość.

Po moczeniu kamienia możesz go jeszcze raz zważyć, jak już obeschnie jego powierzchnia.

Jeśli pociągnie wodę, to znaczy, że jest porowaty i wtedy to będzie następny argument, że to raczej nie meteoryt.

Ok, to zrobię tak jak napisałeś, i około 15:30 napiszę wam rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Maks_Anonim napisał:

Jak masz wagę kuchenną, to go zważ.

Potem jak masz w domu jakieś naczynie z podziałką objętości, to nalej do niego wody, wrzuć okaz i zobacz, o ile wzrosła objętość. To jest jego objętość.

Z masy i objętości oblicz gęstość.

Po moczeniu kamienia możesz go jeszcze raz zważyć, jak już obeschnie jego powierzchnia.

Jeśli pociągnie wodę, to znaczy, że jest porowaty i wtedy to będzie następny argument, że to raczej nie meteoryt.

Cześć, to znowu ja, już po "badaniach" ;), skałka po włożeniu do wody przeleżeniu około 5 min, i wytarciu z zewnątrz waży tyle samo ile ważyła przed tem, zważyłem też kamień o identycznych rozmiarach, dożuce foto, kamień z podwórka waży 8g a okaz 11g, jak muwiłeś obliczyłem objętość, wyszło mi 10ml3 (chyba tak yo się pisze, nie wiem nie znam się na obliczaniu objętości, po prostu po wżuceniu do 50ml wody stan urusł do 60ml) gęstość wyszła mi jakaś chyba 1,1 tak ze wzoru, zrobiłem p=m/v czyli p=11g/10ml jakoś tak. 

 

16131465753566665001011323545572.jpg

16131466376586653602334182166487.jpg

16131466755873417657970005232974.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Mareg napisał:

Zatem gęstość Twojego okazu to około 1.1 g/cm3.

W tej tabelce z gęstościami meteorytów piszą, że najmniej gęste, węgliste chondryty, mają przynajmniej 1.8 g/cmdla typu CM.

Nie do końca wiem czy dokładnie podałem, napisałem że objętość to 10ml, ale ta miarka nie jest zbyt dokładna i ma przedziałke od 0 fo 50ml i od 50ml do 100ml więc patrzyłem na oko, wstawie zdjęcia samej miarki z 50ml wody i okazam w środku,1613149633296210371572090917043.thumb.jpg.6070ce3271d492ade76fc8175eedde98.jpg20210212_181430.thumb.jpg.b04a0db442708aa3f0bf98634bb1e569.jpg Oceń sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maks_Anonim napisał:

Zatem gęstość Twojego okazu to około 1.1 g/cm3.

W tej tabelce z gęstościami meteorytów piszą, że najmniej gęste, węgliste chondryty, mają przynajmniej 1.8 g/cmdla typu CM.

A i jeszcze jedno, czyli gdyby miał mniej niż 1,8g/cm3 to nie może być to meteoryt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Maks_Anonim napisał:

Zatem gęstość Twojego okazu to około 1.1 g/cm3.

W tej tabelce z gęstościami meteorytów piszą, że najmniej gęste, węgliste chondryty, mają przynajmniej 1.8 g/cmdla typu CM.

Trzeba też pamiętać że okaz był 2 ktornie szlifowany, i utracił trochę gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie Towarzystwo Meteorytowe nie zajmuje się sprzedażą meteorytów. Na allegro można znaleźć oferty sprzedaży meteorytów zamieszczone przez niektórych członków PTMet (którzy mogą umieszczać logo PTMet w ofercie). Masz na myśli jakąś konkretną aukcję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Astroam napisał:

Polskie Towarzystwo Meteorytowe nie zajmuje się sprzedażą meteorytów. Na allegro można znaleźć oferty sprzedaży meteorytów zamieszczone przez niektórych członków PTMet (którzy mogą umieszczać logo PTMet w ofercie). Masz na myśli jakąś konkretną aukcję?

Na razie myślałem nad jrdnym z tych okazów.

Screenshot_20210214-143551_Chrome.jpg

Screenshot_20210214-143609_Chrome.jpg

Screenshot_20210214-143734_Chrome.jpg

Screenshot_20210214-143559_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłeś screeny z aukcji członków PTMetu (choć na 4-ym screenie nie widzę zdjęcia). Sklepik SkarbyKosmosu.pl to też pewne miejsce. Tak więc teraz pozostaje Ci kwestia co i za ile chcesz kupić. Na koniec wkleję link do tej strony: https://www.meteoryt.org/?s=Na wymianę Tu też coś jest, choć bardziej na wymianę na inne okazy niż na sprzedaż.

Edytowane przez Astroam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.