Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie wszyscy, umówmy się, że jak ktoś znajdzie jakiś kamyk o nieco dziwnych właściwościach i przychodzi z pytaniem "czy to meteoryt", to odpowiedź brzmi po prostu "nie". Szansa na przypadkowe znalezienie meteorytu podczas prac w ogródku czy na innym spacerze jest tak bliska zeru, że można spokojnie przyjąć, że jest zerowa i nie zawracać sobie tym głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich. Krótko opiszę historię:

35 lat temu według świadków spadł płonący kamień. Przeczekał w pewnym miejscu do dziś. Jest duży. Waży ok 50 kg, w środku przypomina zielony bursztyn czy krzemień. Czy jest ktoś kto podjął by się wstępnej oceny na podstawie dwóch zdjęć??? Dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2021 o 13:45, Teq12 napisał:

Dzień dobry znalazłem niedawno taki przedmiot na łące. Waga ok. 500g. Zastanawiam się nad kształtem tego przedmiotu wydaję się ciekawy. Czy to może być meteoryt ?

A przyciąga magnes?

 

 

@Justyna Konieczna
Moim zdaniem te kamienie to na pewno nie meteoryty, pierwszy to zwykły kamień a drugi wygląda na odpad hutniczy.

 

 

 

 

Przydatny obrazek:


meteorite_flow_chart.gif?fit=800,529

 

 

@Krzysztof z BagienTak, najczęściej upraszcza się to do:

 

meteorite_identification.png

 

:)

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteoryt podczas zderzenia z Ziemią  nie płonie, nie świeci, nie jest nawet gorący. 

Najprawdopodobniej  świadkowie obserwowali jasny  bolid, jeżeli przetrwał on lot przez atmosferę, to spadł   kilkaset kilometrów dalej.

U niedoświadczonych obserwatorów powstaje wrażenie, że spadł tuż tuż. Ktoś znalazł w pobliżu dziwnie wyglądający kamień i tak narodziła się lokalna legenda.

Edytowane przez Niki
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby taki meteoryt faktyczne spadł to by pozostawił krater o średnicy 30m lub większej .Na fotografii   jeden z kraterów ( jest ich 7 ) z okolic Moraska koło Poznania krater  ma 30m średnicy . Jak ktoś tam był to wie o czym pisze ,Jak ktoś nie był to niech żałuje , że nie był ale zawsze można się tam wybrać  i  zobaczyć bliskie spotkanie Ziemi z materią kosmiczną .:icecream:

IMG_9359a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.07.2021 o 01:03, fornax napisał:

Gdyby taki meteoryt faktyczne spadł to by pozostawił krater o średnicy 30m lub większej .

Meteoryt o wadze 50 kg zrobiłby co najwyżej niewielkie zagłębienie w ziemi, zależy to oczywiście od rodzaju podłoża. Przykładowo prawie  16 kg Baszkówka utworzyła  tylko mały dołek zagłębiając się w podłożu na 25 cm.

W dniu 3.07.2021 o 01:03, fornax napisał:

  jeden z kraterów ( jest ich 7 ) z okolic Moraska koło Poznania krater  ma 30m średnicy

Meteorytowe pochodzenie tzw. kraterów z Moraska zostało już dawno zakwestionowane. W tej chwili jest niemal pewne, że są to jeziorka polodowcowe, które przypadkowo znajdują się w pobliżu spadku dużego deszczu meteorytów żelaznych.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Trafiłem tu do Was ponieważ tak jak w temacie znalazłem kamień i zastanawiam się co to za cholerstwo :original: Obawiam się że to nic z nieba zwłaszcza że znalazłem nad morzem. Gabaryty to 65mmx50mm waga 120g brak właściwości magnetycznych , trochę przeszlifowałem tak jak widać na zdjęciu. Chcę to jeszcze przeciąć i zobaczyć jak wygląda ale może ktoś coś powie na podstawie zdjęć.

 

kamien2.jpg

kamien1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.