Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

No nieco trzeba się pomęczyć, sam magnes informuje nas tylko, że możemy mieć do czynienia z obiektem zawierającym żelazo, natomiast w amatorskich warunkach robi się to tak ;

 

a. należy zeszlifować maleńki kawałek, którejś wystającej kanciastej części lub odciąć kawałek

b. następnie zeszlifowaną część wypolerować zmieniając papier do jak najmniejszej gradacji aż nie będzie makroskopowo widać żadnych rys

c. zdobyć 5% kwas azotowy lub go przygotować poprzez rozcieńczenie stężonego

d. na około 3 minuty wsadzić wyszlifowaną częścią kamol do kwasu

po trawieniu zrobić oględziny

- ziemskie badziewie zamieni się na kamolu w czarny nalot

- kosmiczne cacuszko będzie dalej lśniło a pojawią się na nim jedynie linie ukazujące strukturę wnętrza.

 

Co prawda zdjęcie bardzo kiepskie i mogę się przejechać, ale wygląda mi to na żużel, choć mogę się mylić, to owocnej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kruszy się ,jest twardy i cieżki

ps czy spadający meteoryt musi zostawić krater i czy przy uderzeniu w ziemię przypomina trzask pioruna

 

Nie musi zostawiać krateru, ale jeśli sądzisz że znalazłeś nowego przybysza z kosmosu to korozja widoczna na nim zdradza dłuższy pobyt w ziemskiej atmosferze, a ostre kanty i zawartość żelaza klasyfikują go jako odpad z pieca hutniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten "meteoryt" znalazłem na swoim podwórku. wcześniej go tam nie było bo bym go wyrzucil z mojego trawnika...

 

No to w takim razie zaliczasz się do elitarnej grupy szczęściarzy :helo: podaj tylko datę i przybliżoną godzinę tego trzasku pioruna, miejscowość i ostrzejszą fotkę kamyka :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i koniecznie pamiętaj również o tym, że jeżeli się zdecydujesz na dalsze "badania" znaleziska, czyli na próbę z kwasem azotowym, to koniecznie przeczytaj to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9247

to takie ostrzeżenie, że czasem, taka z pozoru niewinna zabawa w rozpoznawanie meteorytów, może okazać się bardzo niebezpieczna!

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy wie ktoś gdzie można go zbadać? najlepiej gdzieś w woj. lubelskim w okolicach zamościa...

 

Najlepiej sprawdź w okolicy swojej posesji czy jest jakaś droga lub ścieżka żużlowa,

może trafisz na podobne kamyki, wtedy będziesz miał test na 100 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odłupaniu kawałka wygląda to tak.

Widać błyszczące drobinki metalu...

 

Czesc, zdjecia sa slabe i nic z nich nie wynika ale jezeli jestes zainteresowany testami to moge przeprowadzic test na nikiel w zelazie oraz wykonac szlif. Jestem czlonkiem PTM, wiec wiem o co chodzi. Daj znac na priva, to jakos sie umowimy, zreszta wysle ci maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze dlugo mnie nie bylo na forum a tyle fajnych tematow :rolleyes: .....

Jako ze rowniez jestem czlonkiem PTMu to chcialem tylko dopowiedziec ze z tym badaniem- trawieniem meteorytu i kwasem azotowym to czasami wychodza smieszne wyniki i nie mozna ufac tylko temu bo nie zawsze potwierdzaja "kosmiczne" pochodzenie okazu. Ja juz raz prawie pozbylem sie 60g moraska bo samo dzialanie kwasem nic nie potwierdzilo, nie ukazaly sie nawet zadne linie i figry ktore u niego powinny byc ponoc zawsze. Dopiero po dokladnych badaniach (i pod duuuuzym powiekzeniem :D ) u dr Karwowskiego z Sosnowca mozna bylo powiedziec ze to na 100% Morasko.

...takze ostroznie z wyrzucaniem :D

 

a co do tego kawalka to fakt po tych zdjeciach nie da sie raczej nic powiedziec wiec czekam rowniez na wyniki B)

 

ps. jezeli mialby to by meteoryt typowo zelazny to raczej nie udalo by sie go tak latwo odlupac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.