Skocz do zawartości

Czy to meteoryt


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

A jeszcze mam pytanie do kolegi po fachu :D

Czy ten kawlek ciemnial przy trawieniu, ze chciales go wyrzucic i to bez testu na nikiel??? Pozatym figury nie zawsze sie pojawiaja ale...

W Morasku moze czasem pojawic sie plesyt - ma on charakterystyczna sktrukture latwo rozpoznawalna golym okiem, lepiej pod lupa.

Kawlek hexaedrytu trafilem tylko raz ale tez od razu widac co to jest.

Mozesz przeslac fotki tego okazu po trawieniu, z checia zobacze, bo to nietypowe...

Nigdy nie spotkalem sie z czyms takim, ze nic nie wyszlo... co najmniej Newman sie pojawia i to juz po krotkim trawieniu...

Jako ze rowniez jestem czlonkiem PTMu to chcialem tylko dopowiedziec ze z tym badaniem- trawieniem meteorytu i kwasem azotowym to czasami wychodza smieszne wyniki i nie mozna ufac tylko temu bo nie zawsze potwierdzaja "kosmiczne" pochodzenie okazu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege meteorit :Salut:

Fakt nie ciemnial ale jakos mnie to nie pocieszylo bo wczesniej znalazlem kawalek skaly ktory rowniez byl nietypowy i po zrobieniu trawienia tez specjanie nie zmienil barwy (nie pociemnial) a niby powinien bo jak sie potem okazalo byl to ponoc siarczek zelaza.

 

Co do Moraska to:

Figur Widmanstettena nie ma, linii Neumana wlasciwie tez i o to mi wlasnie chodzilo. Tak wiec jak ktos patrzy tylko na to to moze sie przejechac. Po sprawdzeniu metoda elektrochemiczna nikiel byl oczywiscie obecny. Najwiecej jest kamacytu bo 5-6% wag co potwierdza ze to morasko. Jest rowniez taenit w ktorym nikiel siega 40%, troilit ze schreibersytem i cehonitem, daubrellit, co ciekawe to byl jeszcze dierfisheryt, pentlandyt a grafit jedynie w cohenicie. Hekxaedrytu w moim kawalku nie bylo..ale wiekszosc z tego raczej jest niezauwazalna golym okiem ani nawet pod slabym mikroskopem wiec ktos kto nie ma zbyt duzo wiedzy na ten temat moze miec z tym problem. Moj wczesniejszy tekst nie byl pisany z mysla o Tobie tylko byl skierowany raczej do osob ktore chca pobawic sie w sprawdzanie samemu w domu a patrza tylko na zmiane barwy czy figury. Miala to byc mala porada a nie niewiara w czyjas wiedze...a swojego kawalka raczej bym sie nie pozbyl mimo iz po tym co uslyszalem na wstepie na geologii na UAM mialem taki zamiar...wkoncu jakos wywalczylem ze mam racje :D A foty oczywiscie z mila checia wysle ale niestety rowniez nie sa najlepszej jakosci :unsure:

Pozdrawiam :Salut:

 

ps. a co z badanym kawalkiem? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem pozwolenie od Adryjana na publikacje zdjec i wynikow testow, wiec skorzystam z okazji moze przyda sie w przyszlosci.

 

Okaz na pierwszy rzut oka wyglada obiecujaco. Pod lupa natomiast juz nie tak ladnie. Ma przede wszystkim dużo za dużo pęcherzyków gazowych. W meteorycie czasami moga zdarzyc sie pęcherzyki w żyłkach poszokowych (fotka) ale ten jest wypełniony nimi praktycznie całkowicie. Tego w meteorytach jeszcze nie widzialem. Żelazo w nim jest w dobrej proporcji, nie jest natomiast odpowiedniej struktury. Metal jest oddzielony wyraznie od matrix, w meteorytach żelazo przelewa sie w matryce i ma postrzępione obrzeża, nie ma gładkich krawedzi (foto).

Przy wykonaniu trawienia metal zachowuje sie dobrze, nie czarnieje czyli ma domieszki. Zrobiłem test na nikiel, niestety wyszedl negatywnie. Odczynniki nie odbarwiły sie, więc wynika z tego, że domieszką w metalu nie jest nikiel.

Dla pewnosci wyseparowalem jeszcze pare ziaren czystego metalu z matrycy, rozpuscilem w kwasie i przeprowadzilem powtórnie test na nikiel. Wynik byl negatywny.

I po meteorycie, niestety :-(

pozdrawiam

porow1_met.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki dla Meteorita za starania przy badaniach. ja się na meteorytach nie znam a tylko znalazlem ciekawy obiekt na trawniku i pomyślałem , że to może być to! swoją drogą sporo się nauczyłem przez te parę dni o meteorytach- ciekawy temat. A tak przy okazji to może ktoś wie co to jest to "coś", jakaś ruda metalu czy co?

ktoś pytał jak to znalazłem - było w ziemi którą przywiozłem na trawnik, po dokładniejszym poszukiwaniu znalazłem jeszcze kilka brył o łacznej wadze chyba parę kilo.

Edytowane przez adryjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, było w ziemi którą przywiozłem na trawnik, po dokładniejszym poszukiwaniu znalazłem jeszcze kilka brył o łacznej wadze chyba parę kilo.,,

 

I gdybyś od tej informacji zaczął to od razu byśmy wiedzieli, że to jest jakiś, antropogen, czyli żużel, lub inny odpad pohutniczy.

Edytowane przez zjelon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

nie bede sie chwalil ale dwie skaly z mojego olbrzymiego stosu kamieni to w 90% meteoryty.badane od 10 lat na rozne odczynniki w koncu zyskaly certyfikat.przedstawiam zdjecia jednego z nich.JK99032001 bo taka on ma nazwe jest meteorytem żelazno kamiennym.drugi jest meteorytem kamiennym.meteoryt kamienny jest ciekawszy ale nie posiadam na razie zadnych jego zdjec.wiec przedstawiam jk99032001.moze ktos zechce go kupic.cena do uzgodnienia.waga3,5 kg w czesciach.kamienny 3 kg w calosci.post-3213-1157532230_thumb.jpg post-3213-1157532463_thumb.jpg post-3213-1157532569_thumb.jpg post-3213-1157532597_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bede sie chwalil ale dwie skaly z mojego olbrzymiego stosu kamieni to w 90% meteoryty.badane od 10 lat na rozne odczynniki w koncu zyskaly certyfikat.przedstawiam zdjecia jednego z nich.JK99032001 bo taka on ma nazwe jest meteorytem żelazno kamiennym.drugi jest meteorytem kamiennym.meteoryt kamienny jest ciekawszy ale nie posiadam na razie zadnych jego zdjec.wiec przedstawiam jk99032001.moze ktos zechce go kupic.cena do uzgodnienia.waga3,5 kg w czesciach.kamienny 3 kg w calosci.fa_da_stopiona.JPG b_ysk_meteoru.JPG szlif.JPG pod_mikroskopem.JPG
Zapytam, kto wydał certyfikat na te kamienie i dlaczego zwracasz się do dyletantów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astronomia to moja pasja i tylko tak chcialem wejsc w wasze spoleczenstwo.ale jak przegladam forum to widze ze to cos pieknego.moze nie mam tak pieknych zdjec ale jest bardzo duzo moich zeszytow z rysunkami obserwacji slonca ksiezyca i planet.ostatnio zaczalem nawet obserwowac ngc i M.czy teleskop ooptisan 70760 nadaje sie dla mnie.dla osoby bardzo zachwyconej niebem???wiem ze to nie tutaj z takimi pytaniami ale z czasem sie naucze.pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy teleskop ooptisan 70760 nadaje sie dla mnie.dla osoby bardzo zachwyconej niebem???wiem ze to nie tutaj z takimi pytaniami ale z czasem sie naucze.pozdrawiam wszystkich

 

Nie nadaje sie. To atrapa teleskopu, a nie teleskop.

Poczytaj sobie dzial Sprzet, znajdziesz w nim wiele cennych informacji o teleskopach.

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astronomia to moja pasja i tylko tak chcialem wejsc w wasze spoleczenstwo.ale jak przegladam forum to widze ze to cos pieknego.moze nie mam tak pieknych zdjec ale jest bardzo duzo moich zeszytow z rysunkami obserwacji slonca ksiezyca i planet.ostatnio zaczalem nawet obserwowac ngc i M.czy teleskop ooptisan 70760 nadaje sie dla mnie.dla osoby bardzo zachwyconej niebem???wiem ze to nie tutaj z takimi pytaniami ale z czasem sie naucze.pozdrawiam wszystkich

post-3213-1157623919_thumb.jpg

post-3213-1157624058_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Najpierw wstaw dokładne zdjęcia okazu, później przynajmniej zeskanowany certyfikat badan. jeśli jest po baadniach to dobrze powinieneś wiedzieć czy to meteoryt żelazny, kamienny, czy kamienno-żelazny.

 

W załączniku przykładowy z mojej kolekcji. Przekrój całkowity Campo del Cielo, 272 g. 117x110x4 mm

met.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam !

 

Najpierw wstaw dokładne zdjęcia okazu, później przynajmniej zeskanowany certyfikat badan. jeśli jest po baadniach to dobrze powinieneś wiedzieć czy to meteoryt żelazny, kamienny, czy kamienno-żelazny.

 

W załączniku przykładowy z mojej kolekcji. Przekrój całkowity Campo del Cielo, 272 g. 117x110x4 mm

To jest pallasyt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wygląda na meteoryt żelazno-kamienny ;)

 

To raczej żelazny możliwe ze oktaedryt.....

 

Ale mogę się mylić wkońcu głownie poświecam się meteorom..... ;)

Żelazny? Ale chyba średnioziarnisty? .....Nie wiem też dokładnie, jak rozpoznać te anomalne oktaedryty , bo być może to jednak ten rodzaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo się na meteorytach nie znam, ale wystarczy chyba po nazwie poszukać w googlach informację o Campo del Cielo:

http://www.alaska.net/~meteor/CCinfo.htm

A tu masz jeszcze klasyfikację ze względu na strukturę:

http://www.alaska.net/~meteor/type.htm

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.