Jump to content

Odchudzanie rury.


RuMuN
 Share

Recommended Posts

Do mojego teleskopu zastosowałem rurę kanalizacyjną PCV śr.20cm i dł.150cm, ścianki mają grubość 4mm. Z biegim czasu doszedłem do wniosku, że przydałby się trochę lżejszy sprzęt (rura z lustrem i całą resztą waży 10kg no i + montaż Dobsona). I stąd moje pytanie: czy przetoczenie rury do grubości ścianek np. 2mm dałoby znaczący zysk w masie??? Z moich domysłów wynika, że goła rura po przetoczeniu będzie 2 razy lżejsza.

Link to comment
Share on other sites

Jak masz taka mozliwosc za darmo to sprobuj . W/g mnie lepszym rozwiazaniem jest zrobienie rury z aluminium . Rura o srednicy 28 cm i dlugosci 140 cm wazy 3,1 kg .Zamowilem u J.Poruczki na wymiar . Jest sztywna ,malowana proszkowo i wyczerniona . Jakbys mial lustro 14 cm to tuba moglaby byc z cienszej rury kanalizacyjnej fi 16 cm . Moja kompletna tuba wazy 3,5 kg z lustrem ok .14 cm :salu:

Link to comment
Share on other sites

Właśnie zamierzam wykonać rurę na tubus śr. 200 mm (dla lustra 150 / 900) z laminatu tzn. żywica epoksydowa i tkanina szklana 3 warstwy ( gramarura 200 g/m2). Według obliczeń ścianka powinna mieć grubość ok 1 - 1,2 mm, całość ma ważyć ok. 1 kg. Wytrzymałość laminatu jest porównywalna z wytrzymałością rury stalowej o dwukrotnie grubszej ściance, a nawet ją przewyższa. Koszt zakupu 1 kg żywicy epoksydowej i 2 m2 tkaniny szkianej to jest 43 PLN. Do tego wypożyczona rura kanalizacyjna PE o średnicy 200 mmna matrycę, no i własna robocizna. 15 września będę już czynił swoją powinność. Na różnych forach nie spotkałem informacji otego typu tubusach. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

Pamietam tylko z dawnych lat gdy bawilem sie wloknem szklannym z zywicą ,że platy byly elastyczne , ugniały sie . Moze w rejonie mocowania lusterka wtórnego zastosuj wzmocnienie z cienkiej blachy czy kilka zwoi drutu . To drugie chyba lepsze.

Jescze lepiej zamiast włokna szklannego klasycznego zastosój siatke co używają do ocieplen budynków . Powinno byc sztywniejsze .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Niestety ani drut ani płaska blacha nie zapewnia takiej sztywności i wytrzymałości co szkło 8)

Co innego cienka i lekka blaszka jako poprzeczna wręga w tubusie tuż nad mocowaniem pająka, to byłby dobry pomysł na dobre i lekkie usztywnienie jej przodu :salu:

 

Ps. Przy zdejmowaniu z formy rury epoksydowej rurę PCV będziesz musiał zniszczyć np opalarką aby sie skurczyła bo żywica ma spory skurcz i nie zdejmiesz 1,2mm rury z rdzenia z PCV, tak więc dolicz na wstępie w koszty rurę PCV na straty :salu:

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Rura z laminatu już gotowa. Zgodnie z sugestiami kolegów dałem na końcach wzmocnienie z siatki stalowej ( drut 0,5 mm, okczka 1x1 mm). Œcianka ma gruboœć 1,5 mm, całoœć waży 1,3 kg (surowa tuba). Całoœć jest dosyć sztywna. Obcišżenie końcówki 3 kg powoduje ugięcie œcianki o 4 mm. Po zamontowaniu przesłon sztywnoœć tuby wzroœnie.

Zamierzam przesłony wykonać z twardego PCV 4 mm, a oprawę zwierciadła głównego z płyty 10 mm. Może ktoœ ma już doœwiadczenia w tym względzie.

Na marginesie, rury na rdzeń nie trzeba niszczyć. Wystarczy dobrze posmarować np. tawotem, na to folię izolacyjnš ogrodniczš ( taka z pęcherzykami powietrza) lub piankę poliuretanowš (stosowanš pod panele podłogowe) jest to warstwa przeciwskurczowa (można zastosować żelkoty i przesłony antyadhezyjne - ale to kosztuje) i na to zwykłš folię budowlanš, no i można kłaœć laminat.

 

Pozdrowienia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.