Skocz do zawartości

Odchudzanie rury.


RuMuN

Rekomendowane odpowiedzi

Do mojego teleskopu zastosowałem rurę kanalizacyjną PCV śr.20cm i dł.150cm, ścianki mają grubość 4mm. Z biegim czasu doszedłem do wniosku, że przydałby się trochę lżejszy sprzęt (rura z lustrem i całą resztą waży 10kg no i + montaż Dobsona). I stąd moje pytanie: czy przetoczenie rury do grubości ścianek np. 2mm dałoby znaczący zysk w masie??? Z moich domysłów wynika, że goła rura po przetoczeniu będzie 2 razy lżejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz taka mozliwosc za darmo to sprobuj . W/g mnie lepszym rozwiazaniem jest zrobienie rury z aluminium . Rura o srednicy 28 cm i dlugosci 140 cm wazy 3,1 kg .Zamowilem u J.Poruczki na wymiar . Jest sztywna ,malowana proszkowo i wyczerniona . Jakbys mial lustro 14 cm to tuba moglaby byc z cienszej rury kanalizacyjnej fi 16 cm . Moja kompletna tuba wazy 3,5 kg z lustrem ok .14 cm :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamierzam wykonać rurę na tubus śr. 200 mm (dla lustra 150 / 900) z laminatu tzn. żywica epoksydowa i tkanina szklana 3 warstwy ( gramarura 200 g/m2). Według obliczeń ścianka powinna mieć grubość ok 1 - 1,2 mm, całość ma ważyć ok. 1 kg. Wytrzymałość laminatu jest porównywalna z wytrzymałością rury stalowej o dwukrotnie grubszej ściance, a nawet ją przewyższa. Koszt zakupu 1 kg żywicy epoksydowej i 2 m2 tkaniny szkianej to jest 43 PLN. Do tego wypożyczona rura kanalizacyjna PE o średnicy 200 mmna matrycę, no i własna robocizna. 15 września będę już czynił swoją powinność. Na różnych forach nie spotkałem informacji otego typu tubusach. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam tylko z dawnych lat gdy bawilem sie wloknem szklannym z zywicą ,że platy byly elastyczne , ugniały sie . Moze w rejonie mocowania lusterka wtórnego zastosuj wzmocnienie z cienkiej blachy czy kilka zwoi drutu . To drugie chyba lepsze.

Jescze lepiej zamiast włokna szklannego klasycznego zastosój siatke co używają do ocieplen budynków . Powinno byc sztywniejsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ani drut ani płaska blacha nie zapewnia takiej sztywności i wytrzymałości co szkło 8)

Co innego cienka i lekka blaszka jako poprzeczna wręga w tubusie tuż nad mocowaniem pająka, to byłby dobry pomysł na dobre i lekkie usztywnienie jej przodu :salu:

 

Ps. Przy zdejmowaniu z formy rury epoksydowej rurę PCV będziesz musiał zniszczyć np opalarką aby sie skurczyła bo żywica ma spory skurcz i nie zdejmiesz 1,2mm rury z rdzenia z PCV, tak więc dolicz na wstępie w koszty rurę PCV na straty :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rura z laminatu już gotowa. Zgodnie z sugestiami kolegów dałem na końcach wzmocnienie z siatki stalowej ( drut 0,5 mm, okczka 1x1 mm). Œcianka ma gruboœć 1,5 mm, całoœć waży 1,3 kg (surowa tuba). Całoœć jest dosyć sztywna. Obcišżenie końcówki 3 kg powoduje ugięcie œcianki o 4 mm. Po zamontowaniu przesłon sztywnoœć tuby wzroœnie.

Zamierzam przesłony wykonać z twardego PCV 4 mm, a oprawę zwierciadła głównego z płyty 10 mm. Może ktoœ ma już doœwiadczenia w tym względzie.

Na marginesie, rury na rdzeń nie trzeba niszczyć. Wystarczy dobrze posmarować np. tawotem, na to folię izolacyjnš ogrodniczš ( taka z pęcherzykami powietrza) lub piankę poliuretanowš (stosowanš pod panele podłogowe) jest to warstwa przeciwskurczowa (można zastosować żelkoty i przesłony antyadhezyjne - ale to kosztuje) i na to zwykłš folię budowlanš, no i można kłaœć laminat.

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.