Skocz do zawartości

Modyfikacja refraktora SW ED 80/600


Robert41

Rekomendowane odpowiedzi

Nasuwa się pytanie ile kosztowala cie taka przyjemnosc, z pominięciem wycigu.

 

Podobno pieniądze to nie wszystko ;) I taki jest fakt bo przyjemność ze zrobienia czegoś samemu jest bezcenna :D

 

Okleinę i welur miałem w domu, bo kupowałem kiedyś... okleiny poszedł kawałek za kilka zł, welur też kawałek za parę zł. Kanał wentylacyjny 19 zł. Puszka lakieru około 15 zł. Pierścienie kolega wytoczył w zasadzie po kosztach materiału- stówka z przesyłką. Razem mniej niż 150 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie trochę z innej beczki. Czy to ten wyciąg zastosowałeś http://www.astrokrak.pl/wyciagi-okularowe/1412-wyciag-okularowy-gso-m-lra-2-linear-bearing-do-refraktorow-96mm.html. Oryginalny wyciąg 80 ED nie jest zbyt sztywny, więc rozglądam się za czymś lepszym i w dobrej cenie. Jak się sprawuje ten GSO, czy jest sztywny, czy dobrze pasuje do tuby i czy nie brakuje wysuwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ten wyciąg, GSO na łożysku liniowym. Pasuje jak ulał, ugięć przy obciążeniu lustrzanką albo kątówką z okularami nie ma żadnych, zresztą przy nacisku dłonią też żadnych widocznych poruszeń. Wysuwu ma tylko 5 cm. Ale do Hyperionów z redukcją 1.25 mi starcza, zostaje z 1-2 cm zapasu. Przy 2 calowych Asphericach Baadera brakuje mi kilka mm. Ale mam przedłużkę tulei 2 cale ( Baader Finetuning Ring ), gdy się ją wkręci podnosi okular nad kątówkę o ponad centymetr i jest okej. Nie wiem jak z innymi okularami. Te 1.25 cala powinny chyba wszystkie ostrzyć bo używamy zawsze redukcji. 2 calowe- może być różnie, w zależności od okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drawtube jest monolitem, To rozszerzenie w którym są śrubki do dokręcania clamping ringu nie jest nakręcane tylko wykonane razem z całą rurą. Więc tak w prosty sposób nie da się tam niczego nakręcić. Wszystko zależy od tego jak daleko chciałbyś to zmodyfikować... gdyby usunąć na tokarce moletowanie które się tam znajduje to dałoby się naciąć jakiś gwint więc i złączkę można by pewnie wykonać- tak myślę, ale niezbyt się znam na takich modyfikacjach. Zapytaj się w Astrokraku...tam na pewno uzyskasz odpowiedź czy jest to możliwe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Kolejna część relacji z przebudowy...

Oryginalne obejmy Sky Watchera bardziej przypominają mocowanie rynny niż porządne obejmy teleskopowe icon_wink.gif . Dlatego gdy na tym forum pojawiły się porządne obejmy firmy Parallax po krótkim zastanowieniu zdecydowałem się na wymianę. Obejmy odmalowałem i podkleiłem welurem, pasują jak ulał.
Kolejny element to rączka do przenoszenia... trochę nietypowo postanowiłem użyć w tym celu aluminiowej klamki okiennej. Klamka ma zachowaną możliwość obrotu, więc można ją przekręcić tak jak wygodniej. A do umocowania jej do tuby użyłem oryginalnego mocowania statywowego i dodatkowego kawałka kątownika 30 x 10 mm.

 

DSC_1838a.JPG

DSC_1836a.JPG

 

Do obejm zamocowałem szynę ze stopką pod szukacz. Natomiast do uchwytu szukacza optycznego dokręciłem kolejną stopkę- tym razem pod szukacz red dot. Użyłem celownika kolimatorowego od wiatrówki który jest dużo tańszy od takich samych szukaczy sprzedawanych w sklepach astro. Celownikowi brak oczywiście mocowania do stopki, ale to łatwo dorobić - w tym wypadku posłużyłem się stalowym płaskownikiem szer. 20 mm z którego wyszlifowałem szynę oraz dwoma kawałkami płaskownika aluminiowego 10x30 mm które odpowiednio wyprofilowałem i skręciłem ze sobą co dało taki efekt:

 

DSC_1858a.JPG

 

A tak to wygląda zamocowane na teleskopie:

 

DSC_1849a.JPG

 

Ostatnią rzeczą było skrócenie dovetaila tak by nie zahaczał o mikrofocuser gdy będę używał z binonasadką krótkiego adaptera wyciągu.

 

DSC_1865a.JPG

 

I jeszcze 2 zdjęcia na montażu HDAZ w towarzystwie TS 152/900.

 

DSC_1888a.JPG

DSC_1890a.JPG

 

To już chyba koniec zmian... choć kto wie co mi jeszcze do głowy przyjdzie w pochmurny dzień icon_wink.gificon_biggrin.gif

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Super przeróbka, przypomina teleskopy Officina Stellare. Widać że dopracowałeś każdy szczegół. A ta rączka z klamki to już mnie całkiem powaliła :icon_smile:. Może Ci podeślę mojego ED do przeróbki?. A jak się sprawuję TS150/900, generalnie mało o nim informacji od właścicieli. Pozdrawiam Zbyszek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pomysł na rączkę z klamki gdzieś już ktoś realizował ( pewnie tak bo ciężko obecnie wpaść na coś odkrywczego ), ale nie szukałem w sieci rozwiązań i nie inspirowałem się w tym przypadku, więc dla siebie samego jestem wynalazcą hehe :D

Co do TS 152/900 to po prawdzie jeszcze go tak naprawdę nie wypróbowałem podczas bezksiężycowej nocy w dobrych warunkach. Były po zakupie pewne rzeczy do reperacji, jak to w używkach bywa, a potem jak była pogoda to nie było czasu i na odwrót... Na takie szybkie porównania do Celestrona R 150/750 to zgodnie z przewidywaniami- ograniczona jest aberracja chromatyczna, Księżyc zdecydowanie ładniejszy, tak jak i Jowisz. Ładniej też punktuje gwiazdki. Wysoka jakość wykonania, naprawdę solidny sprzęt na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.