Skocz do zawartości

C/2013 US10 (CATALINA)


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Wersja kolorowa z sobotniego ranka. Zdecydowanie to już nie ta sama w jasności kometa. Mimo wysokiego położenia na niebie całość osłabła. Warkoczyk tylko lekko się zaznacza.

Zbierałem dwie sesje: na kometę oraz na tło. Klatki 5 min nieguidowane.

 

c2013_US10_20160109_1024.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiejszego wieczoru na znacznym obszarze kraju szykuje się długooczekiwana dziura w chmurach:

Dziura w chmurach.jpg

 

W zależności od lokalizacji i źródła, pogoda ma być od 16.00-04.00, przy korzystnej cyrkulacji północno-zachodniej, więc warto zapolować na Catalinę. Szczególnie w godzinach 18.00-22.00 - przed wschodem Księżyca.

Kometa przez najbliższy tydzień będzie w pobliżu gwiazdy Polarnej i można spróbować ją uwiecznić nawet z nieruchomego statywu fotograficznego przy kilkunastosekundowych ekspozycjach.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w testach obiektywu, dla jakiej ogniskowej ma najelpsze parametry. Zapewne będzie to gdzieś w połowie, czyli ok 30-40mm. Jeśli focisz z prowadzeniem, to możesz przymknąć przysłonę o 2-3 działki.

A najlepiej by było zrobić mozaikę z 135. Oczywiście mozaika wymaga już trochę więcej zabawy przy obróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, dla mnie normalne zdjęcie jest wyzwaniem a co dopiero mozaika. Materiał mógłbym zebrać, ale do obróbki to potrzebowałbym tutorial.
Ktoś tutaj wstawiał prognozę pogody i się nakręciłem, ale jak na razie wszędzie gęste chmury, więc może tylko na chęciach się skończy :icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole widzenia w poziomie dla obiektywu 135 mm to 9° 56′ 56″ a między Cataliną i M81 i M82 jest lekko ponad 10°. Szkoda bo na zoomie 18-55 jakość jest do dupy :(

Dla matrycy APS-C i ogniskowej 135mm pole to 10,6o x 7,1o a po przekątnej 12,7o - zmieścisz się z kadrem ale na styk, umieszczając Catalinę i M81/82 w narożnikach kadru po przekątnej. O Polarnej odległej od obu galaktyk o 21o z tą ogniskową, zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dziś nareszcie dopisała, czas wolny również, co pozwoliło mi poobserwować nieco nieba i po raz pierwszy wizualnie dostrzec tę kometę.

Przejrzystość nieba była dość dobra, ale bywało lepiej. Również odcień LP był zauważalny na niebie, jednak w lornetce 15x70 wspartej na statywie dostrzegłem Catalinę od razu i bez najmniejszego problemu, przeczesując w linii prostej rejon między Gwiazdą Polarną a Dubhe w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Kometa była widoczna jako rozmyta mgiełka niewielkich rozmiarów z dostrzegalnym po dłuższej chwili wpatrywania się i zerkania, bardziej skondensowanym centrum. Trudno mi ocenić jej jasność z uwagi na rozmycie, porównując ją do sąsiednich gwiazd dałbym jej około 7,5 mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda jak na środek zimy świetna. Zero wiatru. Temperatura -1oC. Prawie bezchmurne niebo. Tylko wszechobecne sodówy prześwietlały dłuższe ekspozycje.

 

Polowanie lornetkowe w pełni udane. W DOE 10,5x70 widoczna od ręki pod niebem 4,5m; w Nikonie EII 8x30 podobnie - z gwiazdami przez które przelatywała około 19. Catalina utworzyła "mini Koronę Północy".

 

Wyniki sesji fotograficznej. Canon 60D + Astrowalker. Parametry zdjęć w nazwie.

Portrecik z 200mm:

200_2,8 @4 ISO1600 120s.JPG

 

Ze 100mm na styk z M81/82 w jednym kadrze:

100_2,8 @4 ISO1600 120s.JPG

 

Z 50mm zmieściła się jeszcze Dubhe:

50_1,8 @3,5 ISO1600 60s.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda jak na środek zimy świetna. Zero wiatru. Temperatura -1oC. Prawie bezchmurne niebo. Tylko wszechobecne sodówy prześwietlały dłuższe ekspozycje.

 

Polowanie lornetkowe w pełni udane. W DOE 10,5x70 widoczna od ręki pod niebem 4,5m; w Nikonie EII 8x30 podobnie - z gwiazdami przez które przelatywała około 19. Catalina utworzyła "mini Koronę Północy".

 

Wyniki sesji fotograficznej. Canon 60D + Astrowalker. Parametry zdjęć w nazwie.

Portrecik z 200mm:

attachicon.gif200_2,8 @4 ISO1600 120s.JPG

 

Ze 100mm na styk z M81/82 w jednym kadrze:

attachicon.gif100_2,8 @4 ISO1600 120s.JPG

 

Z 50mm zmieściła się jeszcze Dubhe:

attachicon.gif50_1,8 @3,5 ISO1600 60s.JPG

Ja swoją wersję wysłałem na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To stacki, czy pojedyncze klatki?

 

Kilka podstawowych operacji w darmowym PixInsight i zdjęcie zyskuje nową jakość :)

Sesja była za krótka na stacki, to pojedyncze klatki czysto dokumentalne.

Korzystam z canonowskiego programiku Digital Photo Professional, w którym ciężko wyciąć zafarb od sodówek. (ruszałem suwaczkami na różne sposoby ^_^ ). Trzyminutowe klatki były już prześwietlone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafarb zdejmiesz wyrównując histogram osobno dla kolorów RGB. Na pewno można w tym programiku robić takie rzeczy, to podstawowa funkcja :)

I właśnie to w skrócie nazywam "ruszaniem suwaczkami". Problem polega na tym, że w DPP tło jest szaro-granatowe a po wrzuceniu na forum wychodzi rudy zafarb sodówek. :ermm:

 

Print screen na dowód:

Fotka w DPP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie to w skrócie nazywam "ruszaniem suwaczkami". Problem polega na tym, że w DPP tło jest szaro-granatowe a po wrzuceniu na forum wychodzi rudy zafarb sodówek. :ermm:

 

Print screen na dowód:

attachicon.gifFotka w DPP.jpg

Niemożliwe. Musiałeś pomylic pliki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka podstawowych operacji w darmowym PixInsight

Mateusz, zapomniałeś dodać, że darmowy to on jest przez 45 dni... :icon_wink:

 

EDIT: w związku z poniższym postem Wintera zwracam honor. Nie słyszałem wcześniej o wersji LE.

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.