Skocz do zawartości
MaPa

C/2013 US10 (CATALINA)

Rekomendowane odpowiedzi

Na animacjach widać jak szybko zmienia się warkocz, nic dziwnego że wychodzi mi taka tęcza w obróbce :hmmm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W 2018 roku będziemy mieli niezłą świąteczną kometę - 46P/Wirtanen (3 mag) :)

No grudzień 2018 zapowiada się ciekawie, kolejna turkusowa kometka.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jako całość zaczyna słabnąć. Warkocze straciły jak dla mnie na jasności i wyrazistości w ciągu 2 tygodni.

2016.01.09

c2013us10_20160109_inv_1440.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wersja kolorowa z sobotniego ranka. Zdecydowanie to już nie ta sama w jasności kometa. Mimo wysokiego położenia na niebie całość osłabła. Warkoczyk tylko lekko się zaznacza.

Zbierałem dwie sesje: na kometę oraz na tło. Klatki 5 min nieguidowane.

c2013_US10_20160109_1024.jpg

• Lubię 8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiejszego wieczoru na znacznym obszarze kraju szykuje się długooczekiwana dziura w chmurach:

Dziura w chmurach.jpg

W zależności od lokalizacji i źródła, pogoda ma być od 16.00-04.00, przy korzystnej cyrkulacji północno-zachodniej, więc warto zapolować na Catalinę. Szczególnie w godzinach 18.00-22.00 - przed wschodem Księżyca.

Kometa przez najbliższy tydzień będzie w pobliżu gwiazdy Polarnej i można spróbować ją uwiecznić nawet z nieruchomego statywu fotograficznego przy kilkunastosekundowych ekspozycjach.

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chciałbym objąć obszar od gwiazdy Polarnej po galaktyki M81 i M82 lustrzanką APSC. Mam do wyboru obiektywy 18-55 135 200 i 300 mm . Który wybrać ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Policz pole widzenia (google odpowie, jak), albo zasymuluj sobie w stellarium (wtyczka okulary).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pole widzenia w poziomie dla obiektywu 135 mm to 9° 56′ 56″ a między Cataliną i M81 i M82 jest lekko ponad 10°. Szkoda bo na zoomie 18-55 jakość jest do dupy :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zrób mozaikę 2x1 ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poszukaj w testach obiektywu, dla jakiej ogniskowej ma najelpsze parametry. Zapewne będzie to gdzieś w połowie, czyli ok 30-40mm. Jeśli focisz z prowadzeniem, to możesz przymknąć przysłonę o 2-3 działki.

A najlepiej by było zrobić mozaikę z 135. Oczywiście mozaika wymaga już trochę więcej zabawy przy obróbce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No cóż, dla mnie normalne zdjęcie jest wyzwaniem a co dopiero mozaika. Materiał mógłbym zebrać, ale do obróbki to potrzebowałbym tutorial.
Ktoś tutaj wstawiał prognozę pogody i się nakręciłem, ale jak na razie wszędzie gęste chmury, więc może tylko na chęciach się skończy :icon_twisted:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pole widzenia w poziomie dla obiektywu 135 mm to 9° 56′ 56″ a między Cataliną i M81 i M82 jest lekko ponad 10°. Szkoda bo na zoomie 18-55 jakość jest do dupy :(

Dla matrycy APS-C i ogniskowej 135mm pole to 10,6o x 7,1o a po przekątnej 12,7o - zmieścisz się z kadrem ale na styk, umieszczając Catalinę i M81/82 w narożnikach kadru po przekątnej. O Polarnej odległej od obu galaktyk o 21o z tą ogniskową, zapomnij.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to mnie oszukał kalkulator znaleziony w internecie. Dzięki za info :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W rogach kadru jest najgorsza jakość obrazu, wiec może się okazać, że będzie gorzej, niż z gorszego obiektywu. A do tego takie wciskanie po kątach niekoniecznie ładnie wygląda. Ale nie zaszkodzi sfocić i tak i tak.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pogoda dziś nareszcie dopisała, czas wolny również, co pozwoliło mi poobserwować nieco nieba i po raz pierwszy wizualnie dostrzec tę kometę.

Przejrzystość nieba była dość dobra, ale bywało lepiej. Również odcień LP był zauważalny na niebie, jednak w lornetce 15x70 wspartej na statywie dostrzegłem Catalinę od razu i bez najmniejszego problemu, przeczesując w linii prostej rejon między Gwiazdą Polarną a Dubhe w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Kometa była widoczna jako rozmyta mgiełka niewielkich rozmiarów z dostrzegalnym po dłuższej chwili wpatrywania się i zerkania, bardziej skondensowanym centrum. Trudno mi ocenić jej jasność z uwagi na rozmycie, porównując ją do sąsiednich gwiazd dałbym jej około 7,5 mag.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pogoda jak na środek zimy świetna. Zero wiatru. Temperatura -1oC. Prawie bezchmurne niebo. Tylko wszechobecne sodówy prześwietlały dłuższe ekspozycje.

Polowanie lornetkowe w pełni udane. W DOE 10,5x70 widoczna od ręki pod niebem 4,5m; w Nikonie EII 8x30 podobnie - z gwiazdami przez które przelatywała około 19. Catalina utworzyła "mini Koronę Północy".

Wyniki sesji fotograficznej. Canon 60D + Astrowalker. Parametry zdjęć w nazwie.

Portrecik z 200mm:

200_2,8 @4 ISO1600 120s.JPG

Ze 100mm na styk z M81/82 w jednym kadrze:

100_2,8 @4 ISO1600 120s.JPG

Z 50mm zmieściła się jeszcze Dubhe:

50_1,8 @3,5 ISO1600 60s.JPG

• Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To stacki, czy pojedyncze klatki?

Kilka podstawowych operacji w darmowym PixInsight i zdjęcie zyskuje nową jakość :) Szum widoczny, ale znośny.

post-2363-0-69499500-1454015238.jpg

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pogoda jak na środek zimy świetna. Zero wiatru. Temperatura -1oC. Prawie bezchmurne niebo. Tylko wszechobecne sodówy prześwietlały dłuższe ekspozycje.

Polowanie lornetkowe w pełni udane. W DOE 10,5x70 widoczna od ręki pod niebem 4,5m; w Nikonie EII 8x30 podobnie - z gwiazdami przez które przelatywała około 19. Catalina utworzyła "mini Koronę Północy".

Portrecik z 200mm:

attachicon.gif200_2,8 @4 ISO1600 120s.JPG

Ze 100mm na styk z M81/82 w jednym kadrze:

attachicon.gif100_2,8 @4 ISO1600 120s.JPG

Z 50mm zmieściła się jeszcze Dubhe:

attachicon.gif50_1,8 @3,5 ISO1600 60s.JPG

Ja swoją wersję wysłałem na PW.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To stacki, czy pojedyncze klatki?

Kilka podstawowych operacji w darmowym PixInsight i zdjęcie zyskuje nową jakość :)

Sesja była za krótka na stacki, to pojedyncze klatki czysto dokumentalne.

Korzystam z canonowskiego programiku Digital Photo Professional, w którym ciężko wyciąć zafarb od sodówek. (ruszałem suwaczkami na różne sposoby ^_^ ). Trzyminutowe klatki były już prześwietlone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zafarb zdejmiesz wyrównując histogram osobno dla kolorów RGB. Na pewno można w tym programiku robić takie rzeczy, to podstawowa funkcja :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zafarb zdejmiesz wyrównując histogram osobno dla kolorów RGB. Na pewno można w tym programiku robić takie rzeczy, to podstawowa funkcja :)

I właśnie to w skrócie nazywam "ruszaniem suwaczkami". Problem polega na tym, że w DPP tło jest szaro-granatowe a po wrzuceniu na forum wychodzi rudy zafarb sodówek. :ermm:

Print screen na dowód:

Fotka w DPP.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I właśnie to w skrócie nazywam "ruszaniem suwaczkami". Problem polega na tym, że w DPP tło jest szaro-granatowe a po wrzuceniu na forum wychodzi rudy zafarb sodówek. :ermm:

Print screen na dowód:

attachicon.gifFotka w DPP.jpg

Niemożliwe. Musiałeś pomylic pliki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

200mm 120s i punktowe gwiazdy z astrowalkera? Naprawdę szacunek!

Zdjęcie dotknięte ;) przez MateuszaW przepuściłem przez color blotch reduction i trochę odszumiania :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

200mm 120s i punktowe gwiazdy z astrowalkera? Naprawdę szacunek!

120-sekundówki z 200mm mam +/- opanowane.

Teraz pracuję nad nieporuszonymi i powtarzalnymi 300-sekundówkami. :icon_wink:

300-sekundówka z Astrowalkera.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kilka podstawowych operacji w darmowym PixInsight

Mateusz, zapomniałeś dodać, że darmowy to on jest przez 45 dni... :icon_wink:

EDIT: w związku z poniższym postem Wintera zwracam honor. Nie słyszałem wcześniej o wersji LE.

Edytowane przez grztus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi