Skocz do zawartości

C/2013 US10 (CATALINA)


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj w końcu po prawie 2 miesiącach pochmurnego nieba zrobiło się okienko na ok. 2,5 godz. Prawie bo między czasie chmury przechodziły. Więc sprzęt na pole i poszukiwania komety, zeszło mi 45 min. za nim znalazłem niby mapę miałem ale łuna lamp w mieście zrobiła swoje. W końcu znalazłem jako szarą rozmazaną plamę. Ustawienie sprzętu i bawimy się w astro.

Z tego wszystkiego zapomniałem wypoziomować montaż ale kapnąłem się jak już chowałem sprzęt.

 

Sprzęt:

Sk 150/750 Eq5 SynScan GoTo, Canon 300D, korektor baader MPCC mark III, 38 klatek iso 800 -1600, czas 60 - 110s.

 

I teraz najważniejsze, jak zestakować zdjęcia???

 

Zrobiłem w DSS wyszło 58 min gwiazdy ładnie zestackowane ale kometa rozmazana bo strasznie szybko się przesuwa.

Więc foto po zestackowaniu i gif ze zwykłych nie obrobionych zdjęć przekonwertowanych RAW na JPEG.

Widać duże LP ale wiadomo robione w mieście.

No i na gifie widać przeskoki gwiazd ale jest to spowodowane dłuższymi przerwami w foceniu ze względu na chmury które zasłaniały kometę. Przerwy były po 5 - 10 - 13 min. między klatkami.

kometa 28.01.2016.jpg

Catalina.gif

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stackowalem najpierw sigma gwiazdy żeby usunac komete, a potem zaznaczyłem komete i również sigma żeby usunąć gwiazdy. Na forum jest tutek jak to polaczyc na warstwach.

 

Można też gwiazdy mediana i trzymać je na warstwie i resztę tak jak pisałem.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie to w skrócie nazywam "ruszaniem suwaczkami". Problem polega na tym, że w DPP tło jest szaro-granatowe a po wrzuceniu na forum wychodzi rudy zafarb sodówek. :ermm:

 

Print screen na dowód:

attachicon.gifFotka w DPP.jpg

Pracujesz na gołym rawie? Być może program nie stosuje ustawionego balansu bieli przy zapisie pliku a jedynie przy wyświetlaniu. Albo masz coś bardzo skopanie z profilami kolorów, ale nie sądzę. Mi PS też wyświetla nieco inaczej zdjęcie, niż wygląda i to mnie wkurza, ale to jest niewielka różnica.

 

Mateusz, zapomniałeś dodać, że darmowy to on jest przez 45 dni... :icon_wink:

 

EDIT: w związku z poniższym postem Wintera zwracam honor. Nie słyszałem wcześniej o wersji LE.

Tak, mam wersję LE. Jakby co po pobrania tutaj: https://drive.google.com/file/d/0B-RoEs6iYHu2Y0ZpNlUyWEdGajQ/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chyba niekoniecznie. Jeszcze 1 marca zarejestrował się (majaczył) też z FSQ przy 7x5 min:

http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=123190

 

Pewnie Catalina coraz szybciej traci i na jasności i wielkości warkocza.

 

Komety sa nieprzewidywalne: jednego dnia ich warkocze puszą się a następnego znikają i dlatego są tak fascynujące :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Catalina - moje największe rozczarowanie wczorajszej minisesji zdjęciowej. Powinna mieć około 9,5mag a według mnie jest dużo słabsza niż 10mag. Lornetką DOE 10x70 majaczyła ale bez pewnej identyfikacji.

 

Poniżej ledwo co widoczna przy ekspozycji 100mm f/4,5 120s ISO3200. Canon 60d+Astrowalker.

CATALINA I NGC 1528 100_4 @100_4,5 120s ISO3200.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tym razem definitywne pożegnanie z Cataliną, której jasność spadła do około 10,5m.

 

Strzał z 200mm na pełnej dziurze przynajmniej pozwala jednoznacznie zobaczyć kometę i jej warkocz już po 60s przy ISO2000.

Ciekawie komponuje się pomiędzy dwoma gromadkami otwartymi.

POŻEGNANIE Z CATALINĄ 200_2,8 @2,8 60s ISO3200.jpg

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.