Skocz do zawartości

Alignacja montażu eq5 SynScan GoTo


marcin.p1

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkim wielkie dzięki, wczoraj na szybko ustawiłem montaż bo była pogoda ( -7*C i siadająca mgła ) spróbowałem M42.

robione w mieście nie daleko lamp i jeżdżących samochodów ale chciałem w koncu wypróbować.

I wyszło takie coś.

Sk 150/750 Eq5 SynScan GoTo, Canon 300D 23 klatki iso 800 czas 90s + 5 darków.

Można by było wyciągnąć więcej ale przy rozjaśnieniu wychodzą jakieś punkty jasne.

mm.JPG

msm.JPG

Edytowane przez marcin.p1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 25.12.2015 o 21:18, marcin.p1 napisał:

Dziś się pojawił'jakiś niepokojący dżwięk a mianowicie jak teleskop zaczął się automatycznie przesuwać w jednym z silniczków (foto)słychać jak by coś przystawiało nie wiem jak to ująć jak by coś było na zębatkach i głośny dzwięk. ( Uprzedzając pytania, po wczorajszych ustawieniach nie ciąglem teleskopu przy włączonych silnikach na siłe )

Co to może być ?? Zaraz wyłączyłem żeby cos nie urwać, bo zgrzyta.

 

Stary tekst, ale że miałem ten sam problem to może się komuś przyda.

 

Gubienie kroków silnika (czyli głośne zgrzytanie) często jest spowodowane małą wydajnością zasilania.

Moim zdaniem z oryginalnymi kablami i złączkami 12V przy tym obciążeniu to za mało. Moje montaże (AZ-EQ6 i EQ5) chodzą bez zgrzytania i znacznie ciszej przy 15V (potrzebny wtedy mniejszy prąd). Złącze mikrofonowe "mikro" jako zasilające w AZ-EQ6 to nieporozumienie.
Jak dodamy silnik autofocusera, a może jeszcze grzałki to do montażu naprawdę dochodzą resztki zasilania. 

 

Założyłem w samochodzie zasilacz od laptopa 12V/15V 4A.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abo napisał:

Stary tekst, ale że miałem ten sam problem to może się komuś przyda.

 

Gubienie kroków silnika (czyli głośne zgrzytanie) często jest spowodowane małą wydajnością zasilania.

Moim zdaniem z oryginalnymi kablami i złączkami 12V przy tym obciążeniu to za mało. Moje montaże (AZ-EQ6 i EQ5) chodzą bez zgrzytania i znacznie ciszej przy 15V (potrzebny wtedy mniejszy prąd). Złącze mikrofonowe "mikro" jako zasilające w AZ-EQ6 to nieporozumienie.
Jak dodamy silnik autofocusera, a może jeszcze grzałki to do montażu naprawdę dochodzą resztki zasilania. 

 

Założyłem w samochodzie zasilacz od laptopa 12V/15V 4A.

Hej,

 

u mnie powiem Ci wszystko działa płynnie na zasilaniu zarówno z sieci jak i z powertanka. Wszystko hula na 12V, chociaż trzeba przyznać, że powertank + napęd + grzałki to skrócenie żywotności jednej sesji o 1/3 do 1/2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest przystosowane do przenoszenia większych prądów. A dwa silniki AZ-EQ6 trochę potrzebują.

Samo złącze z grubszym kablem by wystarczyło, ale w oryginale mamy złącze mikrofonowe, cienki kabel i złącze zapalniczki.

W sumie opór elementów (przy 12V albo mniej gdy rozładujemy aku) powoduje pracę na granicy.

Przy włączonym silniku nie ma problemu (13,8V lub więcej) niestety moje auto wtedy nie potrafi wyłączyć wszystkich świateł ;)

 

Sprawdzone na 2 głowicach EQ6, poza tym ja elektronik jestem :)

EQ5 potrzebuje oczywiście znacznie mniej prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, abo napisał:

Nie jest przystosowane do przenoszenia większych prądów. A dwa silniki AZ-EQ6 trochę potrzebują.

jakieś konkrety czy to tylko przypuszczenia?

 

4 minuty temu, abo napisał:

 poza tym ja elektronik jestem :)

tym większe moje zdziwienie bo ja też jestem elektronikiem i dlatego wolę konkretne dane z datasheet niż niczym nie poparte mity i uprzedzenia

poniżej pierwsza z brzegu nota katalogowa, wg której takie złącze potrafi przenosić prądy na poziomie 15A czyli prawie 10 razy więcej niż potrzeba i 3 razy więcej niż popularne złącza DC 5,5/2,1

xlr.pdf

 

dla porównania złącze DC 5,5/2,1

DC5_5.pdf

 

3 godziny temu, abo napisał:

Moje montaże (AZ-EQ6 i EQ5) chodzą bez zgrzytania i znacznie ciszej przy 15V (potrzebny wtedy mniejszy prąd)

niestety nie jest wtedy potrzebny mniejszy prąd ... w najlepszym wypadku taki sam lub większy (w zależności od sposobu sterowania silnikiem), a na pewno silniki bardziej się grzeją z powodu większej mocy wydzielanej na rezystancji uzwojeń

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ZbyT napisał:

jakieś konkrety czy to tylko przypuszczenia?

 

tym większe moje zdziwienie bo ja też jestem elektronikiem i dlatego wolę konkretne dane z datasheet niż niczym nie poparte mity i uprzedzenia

poniżej pierwsza z brzegu nota katalogowa, wg której takie złącze potrafi przenosić prądy na poziomie 15A czyli prawie 10 razy więcej niż potrzeba i 3 razy więcej niż popularne złącza DC 5,5/2,1

xlr.pdf 185 kB · 1 pobranie

 

dla porównania złącze DC 5,5/2,1

DC5_5.pdf 413 kB · 1 pobranie

 

niestety nie jest wtedy potrzebny mniejszy prąd ... w najlepszym wypadku taki sam lub większy (w zależności od sposobu sterowania silnikiem), a na pewno silniki bardziej się grzeją z powodu większej mocy wydzielanej na rezystancji uzwojeń

 

pozdrawiam

No dobra, popiszemy dalej. :original:

Konkrety.

 

Twoja nota katalogowa dotyczy złącza XLR, które oczywiście przenosi prądy 15A i ma rez. styku 10mom, natomiast w AZ-EQ6 jest złącze mikrofonowe mini, DS1110-01 o prądzie maksymalnym 5A i rez styku 100mom (czyli 10x większej), czyli o podobnych parametrach jak DC5,5.

W teorii oczywiście wystarcza, w praktyce jest na krawędzi, ponieważ kabelek zasilający dostałem do tego cieniutki który swój opór dodaje.

Jak będę się kiedyś nudził to pomierzę spadki napięć bo już nie pamiętam.

 

Natomiast ostatnie zdanie oczywista nieprawda - zasilacze przetwornice (a takie są używane ze względu na sprawność) charakteryzują się tym że pobierają określoną potrzebną moc, a nie stały prąd, dlatego równoważnikiem 12V i 4,5A jest 15V i 3,6A, zresztą jest to opisane w specyfikacji AZ-EQ6.

Mój AZ-EQ6 w porywach przy 12V ciągnie 4,5A, przy 15V 3,5A - pomierzone osobiście.

 

A pochwalę się jeszcze, a co... ;)

To jest jedno z urządzeń projektowanych przeze mnie od 40 lat.

 

48582270852_ec9ebfb18c_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.