Skocz do zawartości

System Wczesnego Ostrzegania o Zjawiskach Astronomicznych - SWOZA


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Przegapiłeś wczorajszą zorzę? Ktoś "za ścianą" obserwował, a ty o niczym nie wiedziałeś? Chcesz tego uniknąć w przyszłości? SWOZA jest dla Ciebie!

 

Tak mnie właśnie dzisiaj naszła myśl. Chyba nie ma czegoś takiego w Polsce. Mój pomysł jest taki, że mamy stronę internetową (może zintegrowaną z Astropolis?), gdzie każdy może dodać wpis zawierający następujące dane:

- data i godzina

- lokalizacja

- kategoria (zorza, obłoki srebrzyste, bolid, itp)

- status (alarm, info itp...)

- opis zjawiska

- opis warunków atmosferycznych

- zdjęcie

 

Co ważne - każdy wpis byłby nanoszony na mapę google. Każda zapisana osoba otrzymywałaby automatycznie informację na email, a w wypadku informacji typu "alarm" również wiadomość sms.

 

System mógłby być zintegrowany z serwisami pogodowymi - meteo, sat24 i podawać dane pogodowe w naszej lokalizacji (być może analizować te dane i określać możliwość obserwacji danego zjawiska).

 

Przy okazji mamy odnośniki do różnych potrzebnych stron - auroraservice, spaceweather itp, gdzie mielibyśmy prognozy, wykresy itp na temat danego zjawiska (głównie zorzy). A może uda się nawet wyciągnąć dane z tych witryn na naszą stronę? Wtedy mielibyśmy wszystkie dane w jednym miejscu.

 

Skąd ten pomysł? Otóż obecnie mamy najczęściej wątek w którym ludzie piszą o aktualnym zjawisku albo wpisy w statusach. Problem jest jednak taki, że najczęściej nie znamy ani dokładnej lokalizacji autora wpisu, ani godziny o której dane zjawisko widział, więc trudno jest określić swoje szanse zaobserwowania tego zjawiska. Przykładowo wczoraj pojechałem dość późno polować na zorzę, bo patrząc na prognozy wydało mi się to odpowiednie. I nic nie złapałem. A mój kolega, który mieszka godzinę drogi ode mnie widział zorzę, gdy ja byłem w domu i o niczym nie wiedziałem. Wysyłanie emaila lub sms daje również to, że nawet jak nie wejdziemy akurat na astropolis, to niczego nie przegapimy. Każdy dostanie info. Ja dostałbym dzięki temu na sms info od mojego kolegi i zobaczył najprawdopodobniej zorzę.

 

Również informacje, że danego zjawiska nie widać są równie cenne. Patrzymy sobie na mapę z wpisami i widzimy, w jakich rejonach Polski widać zorzę, gdzie ona sięga, gdzie są chmury, gdzie mgła. Możemy podjąć decyzję, gdzie trzeba jechać.

 

Wiem, że jest to poważny projekt i na pewno nie łatwy do zrealizowania. Ja niestety nie mam takiej wiedzy, aby podołać temu projektowi (generalnie słabo orientuję się w kwestii technologii internetowych). Jednak mógłbym w przyszłym roku zaproponować w ramach koła naukowego na agh taki projekt i na pewno znalazłoby się co najmniej kilka osób, z pomocą których udałoby się taki projekt zrealizować. Ale możne do tego czasu znajdzie się ktoś taki na naszym forum. Mamy tu rożnych specjalistów, wiec może ktoś z programistów internetowych podjąłby się tego projektu?

Problem, jaki widzę to pieniądze. Jeśli nawet strona powstanie za darmo, to trzeba będzie utrzymywać serwer, czy wykupić jakieś usługi (jak wysyłanie sms). Nie mam pomysłu, skąd by to można opłacać.

 

Poza stroną internetową rewelacyjnie byłoby mieć również aplikację na Androida, iOSa, oraz Windowsa. Wtedy można by łatwo dodać wpis nie mając dostępu do komputera (a tak najczęściej jest, gdy siedzimy w polu i obserwujemy). Z drugiej strony taka aplikacja mając dostęp do internetu mogłaby w wypadku alarmu wyświetlić powiadomienie oraz wydać jakiś sygnał dźwiękowy. Wtedy nie byłoby opcji, żeby przegapić zjawisko. Mając telefon mamy też gratis współrzędne GPS - nie trzeba ich wklepywać ręcznie, ani szukać na mapie.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiejszym i darmowym sposobem byłoby stworzenie kalendarza Google, do którego każdy zaakceptowany/zaufany użytkownik mógłby dodawać takie wydarzenia. Każdy, w zależności od ustawień kalendarza, otrzymywałby maila/powiadomienie push na określoną ilość czasu przed danym wydarzeniem.

Drugim darmowym rozwiązaniem jest również grupa na Facebooku działająca na identycznej zasadzie co kalendarz Google.

Edytowane przez gbk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na SpaceWeatherLive sami pisali, że zrezygnowali z SMSów. W obecnych czasach praktycznie każdy ma dostęp do Internetu i można za darmo wysłać do szerokiego grona odbiorców.

 

Jestem jak najbardziej na tak i liczę na sukces tego projektu. Może znaleźliby się jacyś doświadczeni obserwatorzy nieba, którzy będą np. mieli dostęp do powiadamiania o zorzy. System na Astropolis funkcjonuje częściowo, gdyż śledzę temat o zorzach polarnach, jednak nie zawsze otrzymuję maila (zwykle trafia do spamu).

 

Z aplikacją to również bardzo dobry pomysł, gdyż warto być powiadamianym nawet będąc w trasie :) Przypominanie o danych zjawiskach astronomicznych (z krótkim opisem) też wydaje się bardzo przydatną funkcją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem na ile to jest zautomatyzowane ale ja dostałem sms z alertem o zorzy od PTMA.

Koszty sms? 5 czy 10 zł za miesiąc i można wysyłać ich ile się chce przecież.

Mi akurat sms bardziej odpowiada jako że jestem użytkownikiem telefonów niesmart.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem na ile to jest zautomatyzowane ale ja dostałem sms z alertem o zorzy od PTMA.

Koszty sms? 5 czy 10 zł za miesiąc i można wysyłać ich ile się chce przecież.

Mi akurat sms bardziej odpowiada jako że jestem użytkownikiem telefonów niesmart.

 

 

Jak to od PTMA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to od PTMA?

nie bardzo wiem co mam Ci na to pytanie odpowiedzieć.

Dostałem sms z nieznanego numeru o treści:

"PTMA: Alarm zorzowy. Zorza nad Polską.

Duże szanse na obserwacje w północnych rejonach Polski.

KP = 7!"

 

Może to jednorazowa inicjatywa czyjaś i ktoś wysłał "z ręki" do jakiejś grupy numerów, tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wysyłanie SMS generuje za duże koszty w porównaniu do korzyści, aplikacja by wystarczyła z jej powiadomieniami. Aplikacja musi być na 100% bez niej to sobie nie wyobrażam sprawnego działanie tej strony ;)

 

 

To może mail?

Jak wspomniał Pieg, sms nie powinien być taki drogi. W każdym razie "zwykły" pakiet 500 sms to kilka złotych. Na pewno takie sms, które się będą wysyłać automatycznie będą droższe. Może ma ktoś doświadczenie w tej usłudze?

 

Email to będzie jakby podstawa. Każdy wpis generuje email. Jednak chciałby, żeby te ważne wpisy typu "widać u mnie zorzę teraz!" wysyłały do każdego sms. Dlaczego? Bo do sprawdzenia emaila potrzebujemy internetu. Nawet jeśli mamy telefon z 3G, to i tak musimy to 3G włączyć i zerknąć na telefon, który nieraz (jak u mnie) synchronizuje się w losowym momencie. W praktyce skuteczność powiadomienia email będzie zależeć od częstotliwości sprawdzania skrzynki. A jeśli ktoś nie ma telefonu "smart" lub internetu mobilnego to zupełna kicha - na kompie sprawdzi ze 2x dziennie max. A cała zasada działania tego systemu opiera się na szybkim informowaniu - jak widać zorzę w okolicy, to trzeba być na miejscówce w ciągu 15 min.

Powiadomienia generowanie przez aplikacje na androida itp są dobre, bo darmowe i natychmiastowe, jednak działają tylko, gdy mamy włączony internet. Gdy jestem poza domem, to raczej w telefonie włączam 3G tylko, gdy z niego korzystam. A jak nie ma 3G, ani wifi, to nie ma powiadomień. Więc aplikacja również wymaga do skuteczności ciagłęgo dostępu do internetu, co nie zawsze jest zapewnione. Z kolei aplikacja na PC najczęściej ma internet cały czas, jednak nie cały czas jesteśmy przed kompem. Więc każde to źródło ma luki. Jedynie sms wydaje się idealny, bo jak tylko mamy telefon w zasięgu ucha, to wyłapiemy wiadomość. A więcej szczegółów znajdziemy w emailu.

Najłatwiejszym i darmowym sposobem byłoby stworzenie kalendarza Google, do którego każdy zaakceptowany/zaufany użytkownik mógłby dodawać takie wydarzenia. Każdy, w zależności od ustawień kalendarza, otrzymywałby maila/powiadomienie push na określoną ilość czasu przed danym wydarzeniem.

 

Drugim darmowym rozwiązaniem jest również grupa na Facebooku działająca na identycznej zasadzie co kalendarz Google.

Niestety kalendarz google nie jest tym, o czym myślę. Po pierwsze tu będziemy raczej powiadamiać się o czymś, co dzieje się w danej chwili (słowo "Wczesnego" w nazwie projektu jest nieco przewrotne :) ). Po drugie będzie kilkadziesiąt wpisów w jeden dzień, potem miesiąc przerwy. Po trzecie największa zaletą tego systemu poza natychmiastowym informowaniem byłaby możliwość zobaczenia rozmieszczenia możliwość obserwowania zjawiska na mapie.

Grupa na FB poza brakiem mapy ma taką wadę, że FB to śmietnik. Zero sortowania, filtrowania, wyszukiwania. Wszystko na kupę. Do tego nie każdy ma FB, choć zapewne większość.

 

 

Wpisywanie przyszłych wydarzeń, o których byłoby się informowanym z np jednodniowym wyprzedzeniem to mogłaby być funkcjonalność dodatkowa. Np jak prognozy wskazują, że za dwa dni uderzy CME, to dajemy powiadomienie o możliwości obserwacji zorzy o jakiejś prognozowanej sile. Dzięki temu będziemy trzymali "palec na spuście". Ale cała istota systemu będzie w tym, że jak już faktycznie ta zorza będzie widoczna, to dostaniemy o tym info, na podstawie mapki ocenimy, gdzie mamy największe szanse na obserwacje i wyskoczymy w teren.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo wiem co mam Ci na to pytanie odpowiedzieć.

Dostałem sms z nieznanego numeru o treści:

"PTMA: Alarm zorzowy. Zorza nad Polską.

Duże szanse na obserwacje w północnych rejonach Polski.

KP = 7!"

 

Może to jednorazowa inicjatywa czyjaś i ktoś wysłał "z ręki" do jakiejś grupy numerów, tego nie wiem.

Hmm, ja też bym chętnie dostał takiego SMSa! Również jestem w PTMA. Może znajdzie się wśród nas "odpowiedzialny" za akcję i podzieli się info, co zrobić, żeby też dostać taką wiadomość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym coś takiego napisać na swoim pseudo-serwerze kwestia ceny za sms dla masowego wysyłania to: 0.065 zł za sms od losowego numeru telefonu do 10 000 sztuk, albo 0.12 zł gdy numer ma być zdefiniowany jako jeden, przy czym to jest cena za usługę od pierwszej lepszej bramki sms z odpowiednim api programistycznym.

 

Ale pytanie pozostaje bezpieczeństwo ... numery telefonów są jednak wrażliwymi danymi i trzeba sobie uświadomić że baza taka, jeżeli powstanie, może zosytać ukradzina i zaczną przychodzić jakieś sms śmiecie o promocjach. Choć swoją drogą ja pilnowałem numer a i tak badziewie zaczeło przychodzić, a zapewne dlatego że jakiś sklep mający mój numer telefonu nie upolnował swojej bazy danych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się Kurak, że jesteś przychylny projektowi :) Jak oceniasz ilość pracy i skomplikowanie projektu?

 

Hmm, no to widzę, że cena do przełknięcia. Teoretycznie można by zrobić opłatę kilka zł za rok/10 lat i by starczyło. Tylko, czy to znowu nie odstraszy ludzi? Najwyżej płaciłoby się za samą usługę sms, a reszta byłaby darmowa. Myślę, że to byłaby świetna opcja, każdy miałby to, co chce.

 

No tak, zawsze jest sprawa bezpieczeństwa. Ja w tym nie siedzę i nie wiem, na ile to jest problem. Teoretycznie nasz projekt to raczej niszowa sprawa i użytkowników będzie stosunkowo niewiele (jak na standardy dużych serwisów). Być może po prostu nikt z hakerów sobie tym dupy nie będzie zawracał :)

 

Ja się bardziej boję zagrożenia "od środka". Nie widzę za bardzo możliwości, żeby dało się automatycznie kontrolować istotność wpisów i określać, które są godne wysłania sms, a które nie. To raczej będzie wybierał sam użytkownik, więc jeśli znajdzie się czarna owca, to zaspamuje nam telefon i wykorzysta kasę.

Może dobrym wyjściem byłoby powołanie grupy "moderatorów", który by zatwierdzali takie wpisy, które chcą wysłać sms. Tylko to zawsze dodatkowa praca i co ważne generuje pewne opóźnienie, a czas w tym projekcie to priorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfiguracja prostego serwera i ustawienie sms to kwestia kilku godzin to nie problem, zrobić prosty serwis umożliwiający wpisanie się, wypisanie się oraz wysłanie sms wszystko oczywiście po zalogowaniu to kwestia tygodni mojej roboty od wolnego wieczora do wolnego wieczora. Całość pewnie by powstała w dwa miesiące coś koło tego. Zresztą strona programistyczna to przy obecnej technologi to zerowy problem. Kwestia pomysłu na jakiej podstawie mają być wysyłane sms? Ten kto pierwszy zauważy zorze lub cokolwiek innego? Czy aby serwis zassał informacje z prognoz i sam to robił? To jest problem który może zniweczyć cały pomysł, reszta to kwestia czasu.

 

P.S. No i nie każdy ma odblokowane odbieranie sms z internetów na telefonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba mieć włączonego 3g w telefonie non stop żeby mieć dostęp do odebranych maili online,mam numer w t-mobile i w momencie przyjścia maila na gmaila dostaje sms-a na telefon.Nie wiem jak jest u innych operatorów z tą usługą,przynajmniej ja mam taką możliwość powiadomień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba mieć włączonego 3g w telefonie non stop żeby mieć dostęp do odebranych maili online,mam numer w t-mobile i w momencie przyjścia maila na gmaila dostaje sms-a na telefon.Nie wiem jak jest u innych operatorów z tą usługą,przynajmniej ja mam taką możliwość powiadomień.

Bez 3g chodzi internet, ale z mniejszą prędkością wystarczającą jednak do emaili bez dużych załączników. Edytowane przez PiotrN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.