Skocz do zawartości

Zakrycie Aldebarana przez Księżyc - 23.12.2015 (na żywo w moim wykonaniu)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dzisiaj ogladalem zakrycie jednej z gwiazd Hiad, przez refraktor SW 90/910mm. Potem fotografowalem zblizajacego sie Aldebarana do Ksiezyca w otoczeniu pieknego halo. A obecnie nie widac nic, nie widzialem zakrycia, ciemne chmury. Moze sie polepszy na odkrycie :no:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie do obejrzenia dostępne tutaj. Już myślałem, że się nie zapisało :D

 

Ostatnie 60 sekund.

 

EDIT: Prosiłbym o zmianę tytułu na 23.12.2015 r. Pomyliłem się nawet w nagraniu, ups :)

 

Daje rade ;-)

To z tobą ostatnio pisalem na fb o planetoidach w plejadach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Film i tak nie zły biorąc pod uwagę warunki. Zdjęcia super. W centralnej Polsce była super pogoda. Widziałem zakrycie i odkrycie. Aldebaran przed zakryciem jakby na moment przygasł a później zrobił "pyk" i znikł. Bardzo silny wiatr przeszkadzał w robieniu zdjęć. Czym filmowałeś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem wszystko Canonem EOS 60D (podpięty do MAKa 127) a nagrywałem poprzez tryb Live View wyświetlany na ekranie komputera. Kiedyś będę robił takie obserwacje na żywo jeszcze raz i zobaczę co uda się zrobić. Jeśli Internet pozwoli na nagrywanie w 720p, byłoby już fajnie. I dopiero później zauważyłem, że miałem wyłączony mikrofon. Nie ogarniam jeszcze programu i jego opcji, więc będzie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyglądało to tak:

 

1.JPG

 

2.JPG

 

3.JPG Parę sekund przed zakryciem - godzina 19:20:15 (o około minutę wcześniej niż na symulacji w Stellarium)

 

4.JPG Po paru sekundach - Aldebaran znikął

 

Trudno było dobrać parametry ekspozycji przy tak dużej różnicy w jasności obiektów. Stąd żeby zarejestować gwiazdę trzeba było przepalić tarczę Księżyca.

Parametry wszystkich zdjęć i sprzęt: TSAPO1006 + C60D + M055XPROB 1/2000s ISO1600

 

Sesję zdjęciową przeplatałem obserwacjami. W powiększeniu 60x świetnie prezentował się masyw centralny w Pitagorasie, który akurat był na terminatorze w momencie zakrycia.

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wrzucam 2 na szybko obrobione fotki ;) Dosłownie na sekundy przed zakryciem.

 

Sprzęt: SW 102/1000 achro, PGR BlackFly IMX249, Losmandy G11. Pierwsza fotka zrobiona z filtrem czerwonym CCD Baadera z zestawu LRGB. Druga fotka to próba złożenia koloru - RRGB. Niestety coś nie chcą mi wyjść poprawnie kolory. Być może z refraktorem achromatycznym nie da się uzyskać poprawnych kolorów. Muszę spróbować z SCT 11"

ksiezyc1R.jpg

RRGBv1.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowanie zakrycia Aldebarana przez Księżyc do końca było wielką niewiadomą. Chmura za chmurą... Jednak od czasu do czasu pojawiały się na niebie dziury, przez które można było zobaczyć ten kosmiczny duet.

Zdjęcia jako negatyw (crop), bo Księżyc wychodził albo przepalony, albo ze słabo widocznym Aldebaranem.

 

Użyty sprzęt: EOS 350D i Sonnar 300 z telekonwerterem 2x.

 

post-22417-0-68691700-1450958574_thumb.jpg

post-22417-0-51377700-1450958584_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pogoda dopisała, chociaż ok 30 min przed zakryciem niebo zakrywały niemal dokładnie chmury. Najważniejsze, że poza dosyć silnym wiatrem, który targał moją Syntą na sam moment zakrycia warunki były wprost wyśmienite. Optymalnymi parametrami do robienia zdjęć okazały się ISO:400 exp 1/500s

Moment przed:

1.jpg

Aldebaran zakryty przez Księżyc - tutaj to już stack 40% z 70 zdjęć, zdjęcia wyrównane programem PIPP, stackowane programem AutoStakkert

2.jpg

I już po zakryciu - tutaj jest zdjęcie lekko spóźnione, w trakcie zakrycia musiałem awaryjnie zawieźć chłopaka córy do pracy a potem do miasta oddalonego o ok 20km od miejsca obserwacji..

3.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się pochwalę zdjęciem. O zakryciu dowiedziałem się całkiem przypadkiem. Wychodząc do sklepu zerknąłem na księżyc przy którym znajdował się nasz bohater. Szybki powrót, Wytargałem Synte 8, na drugim statywie przymocowałem najzwyklejszy aparat cyfrowy i wyszło mi coś takiego. 10414912_10208314700849833_8393815507394

Edytowane przez Saitaver
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.