Skocz do zawartości
zbignieww

Slonce prof. Druckmullera z Brna

Rekomendowane odpowiedzi

Co Wy na to? :) Prof. Druckmuller znany jest w swiatku badaczy Slonca na calym swiecie.

Pisalem juz tutaj o Nim w kontekscie sp0jrawdzania Einsteina z soczewkowania grawitacyjnego

przy calkowitych zacmieniach. Matematyk, ktory kreatywnie zatrudnil te dziedzine nauki do badania Slonca poprzez odpowiednie programy komputerowe wlasnej proweniencji.

Dokumentuje praktycznie wszystkie zacmienia calkowite po swiecie w ostatnich conajmniej 15 latach, wszystko mozna znalezc na necie. Ostatnimi czasy organizuje/wspolorganizuje conajmniej dwie ekipy na kazde zacmienie, by ratowac sie przed niepogoda.

Matematyk, hobbysta ( m.in. kaktusy ), poniekad alpinista, fotograf innych zjawisk na niebie, m.in.

komet, zorz polarnych. Ale prym wiedzie Slonce, Slonce...

http://www.astro.cz/clanky/multimedia/cesky-matematik-ukazuje-svetu-nejostrejsi-slunce.html

:)

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to dołączę tutaj fotki z tegorocznego całkowitego zaćmienia Słońca w USA, opublikowane przez profesora  ( skopiowałem z innego wątku )

Nasz stary znajomy, prof. Miloslav Druckmuller z Brna ( pisałem swego czasu o nim i Jego nowatorskiej metodzie matematycznego opracowywania obrazu korony w komputerze ) opublikował swoje zaćmione Słońce.  Z dwóch miejsc dlatego, że w ostatnich latach zawsze montuje dwie ekipy - na wypadek fiaska  na którejś z miejscówek.

Jak juz gdzieś pisał - przewożenie sprzętu na "last minute"  nie wchodzi w rachubę, za duzo klamorów a tym samym ryzyka...

http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/Ecl2017u/0-info.htm

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie zmieniłem tapetę na pulpicie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam to przekazać do Brna ?   ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Efekt robi wrażenie. 161 zdjęć musiało zaowocować taką rozpiętością tonalną. Obróbka też nowatorska, z chęcią bym obejrzał tutorial jak ów Pan obrabiał te zdjęcia...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta