Skocz do zawartości

M42 w moim wykonaniu


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze raz dzisiaj wrzucam tu fotkę.

Tym razem obiekt znany wszystkim.

Problemu sprawiło mi trochę prowadzenie (duża odległość od gwiazdy Polarnej -> złe ustawienie na biegun oznacza dużo pojechane gwiazdki), ale coś tam wyszło.

 

Drugim problem to gwiazdki, wychodzą plackowate.

Też muszę nad tym popracować, ale za bardzo nie wiem jak.

 

Pozdrawiam

(podpowiadajcie o obróbce)

A1.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie psuć gwiazd, niż je potem naprawiać :) One się zepsuły w obróbce.

kresek z kroepk nie zrobisz przez obrobke.

to problem z prowadzeniem wydluzyl gwiazdki. oczywiscie kolejna kwestia to, ze sa za bardzo plackowate- tym razem przez obrobke.

 

didam jeszcze to http://astropolis.pl/topic/51700-m42-prosba-o-pomoc-w-obrobce/

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kresek z kroepk nie zrobisz przez obrobke.

to problem z prowadzeniem wydluzyl gwiazdki. oczywiscie kolejna kwestia to, ze sa za bardzo plackowate- tym razem przez obrobke.

Tak, z kreskowatością niewiele zrobisz. Ale plackowatość i ostre przejścia tonalne są do dopracowania i tym bym się zajął na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie chodzi o gwiazdki do poprawy Panowie.

To, że gwiazdki się ruszyły to niezaprzeczalny fakt, ale pamiętajmy, że jak gwiazdy nie są punktowe i ostre to obiekt również! Co nam da to, że wypunktujemy sobie gwiazdy z wyraźnych przecinków (co można zrobić w przysłowiowe 5 minut) jak obiekt nadal będzie rozmyty, nieostry i sprawiał wrażenie rozmazanego.

 

To, że gwiazdy są ostre i punktowe określa nam, że obiekt który chcemy fotografować również jest ostry i nieruszony. Skupcie się na tym a nie na poprawie gwiazd.

 

Fizyk, niestety bez korektora komy to daleko się nie zajdzie. To wymagany przyrząd optyczny do astrofotografii newtonem. Jeśli chodzi o obróbkę to powiedzieć mogę, że gwiazdy są zbyt "wycięte" od tła i zdjęcie jest za bardzo odszumione.

 

Wg mnie dyskusja na temat "czy z placków można zrobić kreski a z kresek punkty" jest bezcelowa - dobry materiał do obróbki to punktowe, ostre gwiazdy - tutaj nie ma kompromisów. Czasami, w niektórych teleskopach przy niektórych rejestratorach może wystąpić efekt, że z jednej strony lub w jednym rogu, gwiazdki się bardzo delikatnie rozciągnęły (nieprostopadłość matrycy do toru optycznego czy jakakolwiek inna wada) - wtedy zasadna jest poprawa gwiazd w tym jednym miejscu, żeby nie psuły odbioru całości fotografii... ale tylko wtedy.

 

P.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem trochę kolorystykę i przygasiłem centrum mgławicy.

Między 5 i 6 zdjęciem jest taka różnica, że na 6 postarałem się trochę gwiazdki rozmyć.

Nie udało się rozmyć gwiazdek w środku mgławicy (je chyba już indywidualnie trzeba, a nie hurtowo :)).

 

Czy idę w dobrym kierunku?

5.JPG

6.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się poprawić ostatnią wersję.
Ja widzę pewne zmiany.

Pomóżcie i podpowiedzcie, co można by jeszcze poprawić (kolor, odszumianie czy inne rzeczy).

 

Starałem się na masce gwiazdki poprawić tak jak na filmiku było, ale nic z tego nie wyszło (robi się kaszanka).

Jak możesz to napisz Tayson, ale tak jak dla laika.

Będę wdzięczy za każdą podpowiedź

CCCjpg.JPG

CCC2jpg.JPG

CCC3jpg.JPG

Edytowane przez fizyk5
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyku nie wstyd, a świetne wyniki jak na taki setup! Z tych wersji najbardziej podoba mi się druga.

Rzeczywiście przydałaby się maska bahtinowa, która znakomicie ułatwia ustawienie ostrości. No i oczywiście praca nad takim ustawieniem montażu na polarną, żeby gwiazdki były bardziej punktowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.