Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam, że pasy na Jowiszu są do dostrzeżenia już w lornetce 15x70. Tylko trzeba do tego podchodzić na jeszcze w miarę jasnym niebie tuż po zachodzie słońca. Jowisza nie widać jeszcze gołym okiem ale w lornetce już się ukazuje. Wtedy kontrast między tarczką planety a niebem jest najmniejszy i aberracja która najbardziej przeszkadza niemal niedostrzegalna. Właściwie pasy to za dużo powiedziane, momentami wyskakuje coś na kształt lekko pomarańczowego zabarwienia przechodzącego przez środek tarczki. Podobnie w lornetce 20x80 tylko nieco łatwiej i tu już można mówić nawet o dwóch pasach.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że Jowisz jest normalnie widoczny gołym okiem za dnia. Jeśli wierzyć doniesieniom naszych bardziej doświadczonych obserwatorów, w tym Piotrka Guzika. Osobiście próbowałem i mi się nie udało, przy czym próbowałem przy Słońcu co najmniej kilkanaście stopni nad horyzontem, zaś przy Słońcu 2-4 stopnie muszę jeszcze trochę popróbować, bo powinno być znacznie łatwiej. Co prawda zdaje się, że ktoś pisał, że Jowisz gołym okiem za dnia to nawet nie jest specjalnie trudne zadanie, ale wg mnie jest co najmniej trudne.

 

Polecam poszperać w internetach, ponieważ naprawdę świetnie się czyta archiwalne obserwacje naszych znajomych. Np. niezwykłe obserwacje komety McNaught w dzień Piotrka!

 

http://astro4u.net/forum/archive/index.php?thread-9905.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę parę mgiełek widzianych przez SM15x70, tylko z rąk i przy Księżycu w pełni (choć krótko po zmroku, więc łysy dosc nisko); M 92, czy galaktyki 81, 82 - wszędzie dość klarowne kształty. Trapez w Orionie, czy Mizar zamazują się ewidentniej - ale jeszcze nie próbowałem z tym regulowanym leżakiem z oparciami pod ręce. Jako lornetkowy leszcz nie mam niestety porównania z innymi modelami - tak czy owak, już się cieszę ze światłosiły i najazdu:)

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą obserwowałem Jowisza w 20x80. 20 minut przed zachodem, mimo starań, gołym okiem nie udało mi się go dostrzec, dopiero po 10 minutach go dostrzegłem. W lornetce Jowisz miał już całkiem pokaźną tarczkę i pasy były dość wyraźne, najlepiej wyglądały tak 5-10 minut po zachodzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jak twierdzisz dobrze widoczne są pasy na Jowiszu z lornetki 20x80, to zapewne z 15x70 byłyby dostrzegalne, jak twierdzą Koledzy.

Pozazdrościć pogody. Również "polowałem" dzisiaj. Ostatecznie poległem w walce z chmurami.

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lornetkę 25x100 , żadnych pasów na Jowiszu nie widziałem , planeta "wypala oczy", za to widziałem jakieś kolorowe obwódki , przy niewiele większym refraktorze , widać od razu pasy , jasność spada , obwódki kolorowe słabe i tarczka większa , niczego nie trzeba się domyślać , chyba dobra była by lornetka o dużym powiększeniu i ciemna ( mała źrenica wyjściowa)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lornetkę 25x100 , żadnych pasów na Jowiszu nie widziałem , planeta "wypala oczy", za to widziałem jakieś kolorowe obwódki , przy niewiele większym refraktorze , widać od razu pasy , jasność spada , obwódki kolorowe słabe i tarczka większa , niczego nie trzeba się domyślać , chyba dobra była by lornetka o dużym powiększeniu i ciemna ( mała źrenica wyjściowa)

 

Moją 28x110 pasy są widoczne. Tylko jak pisał Alice trzeba zacząć obserwacje kiedy jeszcze jest jasno. Później już ich nie widać. W 16x50 ledwo da się zauważyć te pasy ale jednak są do wypatrzenia. Próbuj może dzisiaj uda Ci się[emoji12].

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak pisał Alice trzeba zacząć obserwacje kiedy jeszcze jest jasno.

 

Kilka dni temu próbowałem obserwować Jowisza jeszcze przed zachodem Słońca (20x80) - nawet długo nie musiałem szukać, posłużyłem się Stellarium w komórce z włączoną opcją ruchu - albo przypadek, albo rzeczywiście jako tako to wskazuje...

Uprzejmie donoszę, że jeśli chodzi o pasy, to "były"... chyba - czyli raczej się ich domyślałem. Na pewno była jakaś podstawa do domyślania się, bo w nocy to faktycznie, jak rzekł berkut123 "wypala oczy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyców już domyślać się nie trzeba, dodają uroku Jowiszowi. Dobrze je widziałeś? bo dostrzec je, problemów mieć nie powinieneś, przez twoją dwururkę. Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Maciek7373
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyców już domyślać się nie trzeba, dodają uroku Jowiszowi. Dobrze je widziałeś? bo dostrzec je, problemów mieć nie powinieneś, przez twoją dwururkę. Pozdrawiam

 

No w dzień się nie da - jasność nieba jest większa od jasności księżyców, w każdym razie jak już zaczęło robić się szaro, to stały się ewidentne, a w nocy to wiadomo:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.