Skocz do zawartości

DreamFocuser - zamówienia


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam takie "głupie" pytanie (głownie do autora). Cały czas jestem początkującym astrofotografem. Moim koszmarem jest zmiana ogniskowej setupu w zależności od temperatury otoczenia. Wiele klatek straciłem z powodu rozszerzalności cieplnej (albo lepiej to nazwać "kurczności zimnej") tuby.

Wiem - mając wszystko całkowicie zautomatyzowane (automatyczny najazd na jasną gwiazdę i FocusMax) da się zrobić. Im bardziej stacjonarne obserwatorium i im droższe tym łatwiej ...

 

Z innej beczki - czy ktoś myślał nad dodaniem do sterownika focusera algorytmu zmiany ostrości w zależności od temperatury otoczenia. Można by wtedy zmieniać ostrość na bieżąco nawet podczas długich ekspozycji (po uprzedniej kalibracji). Tu już żadna prosta automatyka z jedną matrycą nie pomoże... Czy może coś takiego już istnieje? Tylko nie pytam się o rozwiązania typu - a - to kup sobie ... coś ... za jedyne 50 tys. zł i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie "głupie" pytanie (głownie do autora). Cały czas jestem początkującym astrofotografem. Moim koszmarem jest zmiana ogniskowej setupu w zależności od temperatury otoczenia. Wiele klatek straciłem z powodu rozszerzalności cieplnej (albo lepiej to nazwać "kurczności zimnej") tuby.

Wiem - mając wszystko całkowicie zautomatyzowane (automatyczny najazd na jasną gwiazdę i FocusMax) da się zrobić. Im bardziej stacjonarne obserwatorium i im droższe tym łatwiej ...

 

Z innej beczki - czy ktoś myślał nad dodaniem do sterownika focusera algorytmu zmiany ostrości w zależności od temperatury otoczenia. Można by wtedy zmieniać ostrość na bieżąco nawet podczas długich ekspozycji (po uprzedniej kalibracji). Tu już żadna prosta automatyka z jedną matrycą nie pomoże... Czy może coś takiego już istnieje? Tylko nie pytam się o rozwiązania typu - a - to kup sobie ... coś ... za jedyne 50 tys. zł i będzie ok.

Kompensacja temperatury nie jest niczym niezwykłym i nie trzeba tu 50 kawałków :) Ale powiem tak - na razie nie miałem jeszcze czasu zająć się testowaniem tego w DreamFocuserze. Różne programy (jak wspomniany FocusMax) mają funkcję kompensacji. Najpierw trzeba taki program "nauczyć" zachowania się tuby, a potem już ostrość sama się zmienia w ciągu nocy. Jednak nigdy tego nie używałem i nie wiem, czy zadziała prawidłowo (prawdopodobnie wymaga to uwzględnienia w kodzie mojego sterownika). Poza "zewnętrznymi" programami można też mieć kompensację w samym focuserze, wtedy jest ona niezależna od użytego softu i działa nawet bez PC. Taką funkcjonalność przewidziałem i mam zamiar ją zaimplementować, jednak potrzebuję na to czasu. Może przez wakacje się uda. W każdym razie, focuser jest sprzętowo przygotowany, bo ma właśnie do tego celu zamontowany czujnik temperatury.

W miedzy czasie, jeśli ktoś próbował odpalić kompensację temperatury z poziomu FocusMax lub innego softu, to chętnie się dowiem, czy to chce działać z moim focuserem i jak dobrze działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.