Skocz do zawartości

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - wątek dyskusyjny


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, pmamot napisał:

Zobacz na tej animacji jedna gwiazda zmienia swoje położenie 

Zrzut ekranu 2022-07-12 014058.png

No właśnie chciałem to napisać :)

image.gif.4a22a293df313ee21c038c21500c1cdc.gif

 

Składałem to ręcznie i mogło mi się nieco rozjechać, ale ta jedna ewidentnie jest przesunięta bardziej, niż mogłem się ewentualnie pomylić.

W ogóle jak się tak przyglądam tej mojej animacji piksel po pikselu, to wydaje mi się, że ustawiłem to raczej dokładnie, ale jest sporo drobnych gwiazdek, które są nieco poprzesuwane. Tylko akurat ta jedna jest chyba najjaśniejsza z tych przesuniętych i jednocześnie przesunięta dość mocno.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

No właśnie chciałem to napisać :)

image.gif.4a22a293df313ee21c038c21500c1cdc.gif

 

Składałem to ręcznie i mogło mi się nieco rozjechać, ale ta jedna ewidentnie jest przesunięta bardziej, niż mogłem się ewentualnie pomylić.

Zrobiłeś to doskonale . Niemal pixel w pixel . Ewidentnie widać że jest w innym miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Składałem to ręcznie i mogło mi się nieco rozjechać, ale ta jedna ewidentnie jest przesunięta bardziej, niż mogłem się ewentualnie pomylić.

złożone jest dobrze :) wygląda na ruch własny tego obiektu.

 

Tu mam drugi, już delikatniej się ruszający:

jwst.thumb.png.5b9d6c73208aea92fe0b2c5d872668fd.png.af1db4109865837f3db759e939e988b7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Z kiedy jest ta fota z HST?

5 Marca 2017? Pliki w kwietniu 2017 były publikowane więc najpóźniej wtedy zrobiono zdjęcie

 

EXPSTART = 57817.63609654 / exposure start time (Modified Julian Date)

EXPEND = 57817.66757867 / exposure end time (Modified Julian Date)

EXPTIME = 2233.0 / exposure duration (seconds)--calculated

 

plik stąd (SMACS J0723.3-7327):

https://archive.stsci.edu/prepds/relics/

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys Nie sądzę 4 biliony  miliardy lat śietlnych, to by pewnie było z 50mag dla przeciętnej gwiazdy ;) . Wiecie może jaki czas naświetlania miała fotka z JWST a jaki z HST ?
Ten obiekt też jest ciekawy ( na gifie )

image.png.1798b60ba2d2ce47bd1c84692204941f.png

Edytowane przez Szymon Szozda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof z Bagien A z jakim zdjęciem z Hubbla porównywałeś zdjęcie z JWST ? Masz jakiś link ?

 

Bo widziałem o niebo lepsze inne z kategorii Deep field. Były inne kadry i to chyba strzelane kilka razy po upgradach sprzętowych. I ten do którego porównujemy to jeden z najsłabszych jakie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, anatol said:

No niby barzy lepszejsze od HST jest ale żeby jakaś przepaść była ? ;)

 

Apertura. No i widzi w podczerwieni. To zrobi kolosalną różnicę przy głębokich i długich ekspozycjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

@Krzysztof z Bagien A z jakim zdjęciem z Hubbla porównywałeś zdjęcie z JWST ? Masz jakiś link ?

 

Bo widziałem o niebo lepsze inne z kategorii Deep field. Były inne kadry i to chyba strzelane kilka razy po upgradach sprzętowych. I ten do którego porównujemy to jeden z najsłabszych jakie widziałem.

Jak masz gdzieś lepszą fotę tego obszaru, to zapodaj. Ta jest najwyraźniej z 2017; może po prostu nie jest obrobiona na ładnie.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Behlur_Olderys said:

 

Bo rozkład masy tej galaktyki nie jest idealną kulą :)

 

Jak w sławnym dowcipie fizyków:

Pewien rolnik chciał zwiększyć produkcję mleka, więc zwrócił się do znanego fizyka z prośbą o pomoc. Po tygodniu skomplikowanych wyliczeń fizyk wraca i mówi: "Mam rozwiązanie! Na początek załóżmy, że krowa jest kulą i znajduje się w próżni…"

 

A na serio, każdy do tej pory zarejestrowany krzyż Einsteina nie jest symetryczny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma sens.

 

Pewnie da sie na tej podstawie wyznaczyc srodek ciezkosci galaktyki a moze nawet sama mase.. Nie tlumaczy to jednak czterech punktow zamiast ringu.
 

Generalnie okreslenie "wyglad" dla tego deep fielda z uwagi na dlugosci fal i efekty relatywistyczne jest troche kontrowersyjne. Bardziej pasowalby miraz albo nawet fizyczna impresja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, licho52 napisał:

Noise eXterminator bardzo ładnie odszumia to zdjęcie.  NASA powinna kupić licencje.)

Nie chodzi o ładne wygłaskane obrazki, tylko  o ilość informacji jakie można odczytać  ze zdjęcia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.