Skocz do zawartości

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - wątek dyskusyjny


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, bacHor napisał:

Jedno z ostatnich ujęć teleskopu. Już nie będziemy go oglądać. 

A może będziemy. Ciekawi mnie jaką będzie miał jasność magnitudo gdy już doleci do L2.

Zakładając, że jest to obiekt kilkudziesięcio metrowy, ustawiony do Ziemi ekranami odbijającymi światło słoneczne (z bardzo dużym albedo) może ktoś oszacuje jakiej będzie jasności.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, polaris napisał:

Jak oglądam niektóre zdjęcia ISS łapane z Ziemi, to myślę, że w końcu ktoś zrobi.

Jako punkt tak, ale na nic więcej nie ma szans :) No chyba że dwumetrowym teleskopem gdzieś z Chile? Ale i tam wątpię.

 

Ale z tym ISS... a może orbita była na tyle korzystna, że astronauci coś złapali na teleobiektywie? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Grzędziel napisał:

A może będziemy. Ciekawi mnie jaką będzie miał jasność magnitudo gdy już doleci do L2.

Zakładając, że jest to obiekt kilkudziesięcio metrowy, ustawiony do Ziemi ekranami odbijającymi światło słoneczne (z bardzo dużym albedo) może ktoś oszacuje jakiej będzie jasności.

A nie będzie się znajdował w cieniu/półcieniu Ziemi będąc w L2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, M.K. napisał:

A nie będzie się znajdował w cieniu/półcieniu Ziemi będąc w L2?

Nie, musi przecież mieć zasilanie, a zasilanie ma z paneli fotowoltaicznych. Będzie na takiej powiedzmy orbicie wokół punktu L2, żeby zawsze być w słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, M.K. napisał:

A nie będzie się znajdował w cieniu/półcieniu Ziemi będąc w L2?

Nie, Ziemia z jego lokalizacji będzie malutką plamką i nie będzie na tle Słońca, bo teleskop nie będzie dokładnie z punkcie L2 tylko będzie krążył wokół niego.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Nie, Ziemia z jego lokalizacji będzie malutką plamką i nie będzie na tle Słońca, bo teleskop nie będzie dokładnie z punkcie L2 tylko będzie krążył wokół niego.

Policzyłem to i co ciekawe, Ziemia z pozycji Webba będzie miała rozmiar 29,2, czyli prawie tyle co Słońce :) Tak więc, gdyby znajdował się dokładnie w linii, to byłby w obszarze zaćmienia obrączkowego Słońca przez Ziemię.

Z racji że będzie wykonywał dość duże okręgi wokół L2, to nic mu Słońca nie zasłoni, ale nawet gdyby chcieli go trzymać w środku, to pewnie i tak nie byłoby to aż tak precyzyjne, żeby ciągle był w punkcie zaćmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, MateuszW napisał:

Policzyłem to i co ciekawe, Ziemia z pozycji Webba będzie miała rozmiar 29,2, czyli prawie tyle co Słońce :) Tak więc, gdyby znajdował się dokładnie w linii, to byłby w obszarze zaćmienia obrączkowego Słońca przez Ziemię.

Tak, oczywiście. Bez zastanowienia głupotę napisałem.

To policz jeszcze jasność teleskopu przy założeniu, że na albedo 0,9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Szymon Szozda napisał:

@Grzędziel Po zgrubnych obliczeniach wyszło mi 9 mag lub jaśniej.
Tutaj przystępny dokument nt. teleskopu po angielsku: https://www.webb.nasa.gov/content/webbLaunch/assets/documents/WebbMediaKit.pdf

Dzięki, tak przeczuwałem, że będziemy go mogli każdej pogodnej nocy oglądać. Zawsze będzie w opozycji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak ja się pomyliłem. Założenia - teleskop odbija całą moc P0 jaką oświetla go słońce załóżmy że wartość tej mocy wynosi -27 mag. P0 jest rozpraszana na "sferę 180 stopni", pole powierzchni tej pół sfery wynosi r^2*pi*4/2 = (450*10^6)^2*3.14*4 / 2 = 1.25*10^18. (450 tys km to teleskopu odległość od ziemi.). Słońce ma -27mag, powierzchnia teleskopu to S0 = 14*23=322, albedo 1.0. 
Moc jaka dotrze na ziemię na powierzchnię o polu S0 to  P1 = P0*S0 / 1.25*10^18 = P0/3.7 * 10^15
Jasnosc widzialna z ziemi X wyniesie więc: X/2.5^27=P1/P0 X=2.5^27 * (P0/3.7*10^15)/(P0) = 2.5^27  / ( 3.7 *10^15) = 2.5^27 / 2.5^39 = 2.5^-12 = 12mag.

12 mag .. tylko problem jest taki ze on będzie odbijał dość kierunkowo, zamiast rozpraszać.. Myślę, że może to skutkować odchyłami kilku magnitudo w trakcie pracy, co byłoby ciekawe..

W jaki sposób będzie on celował w obiekty - cały z platformą się obraca? 

I niech ktoś powie jaki jest wzór na obliczenie magniutudo z watów, kojarzę coś takiego: X mag = -6,5*log_2.5(P[Wat]) i nie mam pojęcia czy to poprawny wzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Webb to nie jest żarówka, tylko lustro.

 

Czy Słońce widziane w idealnym, dużym, płaskim lustrze ma jasność -26.7mag? Jeśli widzimy je całe to niewiele mniej, zależnie od sprawności lustra.

 

Jeśli odsuniemy to lustro tak, że widać będzie tylko kawałek Słońca o powierzchni kątowej 8.64e-6 arcsek² to wydaje się, że uzyskamy obraz nie jaśniejszy, niż jakieś 2mag.

 

Takie obliczenia wydają się dość zgodne z jasnością flar Iridium modelowanych jako lustro 2x1m widziane z 700km dające jasność -8.5mag, podczas gdy raportowano flary nawet -9.5mag.

 

Oczywiście 2 mag, a choćby i 4mag to wydaje się zbyt piękne, ale... (edited!) prove me wrong ;)

 

Przydatny wzór: 

Jasność powierzchniowa Słońca o powierzchni 2.9e6 arcsek² to 

-26.7 + 2.5 log(2.9e6) = -10.5 mag/ arcsek².

 

Zatem jasność dowolnego przedmiotu o powierzchni kątowej A wyrażonej w arcsek² odbijającego Słońce w 100% będzie równa

-10.5 - 2.5 log(A), dopóki A będzie mniejsze niż 2.9e6 arcsek²

 

 

Edited:

Jeszcze żeby się przekonać:

Iridium na 700km lustrem o pow.2m² daje zajączek o jasności -9mag.

Powierzchnia to 0.6x0.3 = 0.18arcsek²

 

 

Webb o powierzchni 14x21m z 1.5mln km jest widoczny jako lustro o pow. 8.64e-6 arcsek² i daje zajączek 10.8mag słabszy, zatem jakieś - znowu! - 2mag.

 

Brzmi spoko...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

Oczywiście 2 mag, a choćby i 4mag to wydaje się zbyt piękne, ale... Proof me wrong ;)

Jak to liczyć, to nie mam pojęcia, więc się nie będę wymądrzał, ale na pewno jesteś wrong z angielskiego :P Napisałeś rzeczownik (proof - dowód), a powinien być czasownik (prove - udowodnić).

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jak to liczyć, to nie mam pojęcia, więc się nie będę wymądrzał, ale na pewno jesteś wrong z angielskiego :P Napisałeś rzeczownik (proof - dowód), a powinien być czasownik (prove - udowodnić).

 

Dobra poprawiłem angielszczyznę ;)

Pora sprawdzić matematykę ;)

Tak czy siak za niedługo będzie można sprawdzić te obliczenia ;)

 

Edited: aha, powierzchnia tego sun-shield-a nie jest całkiem płaska tylko krzywa... No to pewnie dużo ciemniej, stawiam jednak na >10mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o godz.1.50 CET nastąpił pierwszy z trzech zaplanowanych manewrów korekcyjnych MCC 1-a. Silniki Webba zostały odpalone na 65 min. Była to ostatni operacja w ścisłym reżimie czasowym.

Edytowane przez Niki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda że w budżecie 10 G$ nie zmieścili jakiejś kamerki all sky, tak aby co jakiś czas była fotka z podróży a potem z orbity wokół L2.

To jest projekt za publiczne pieniądze i wg mnie takie dbanie o PR dobrze by zrobiło temu projektowi i jemu podobnym w przyszłości.

Jakby ktoś z Forum brał kiedyś udział w czymś podobnym, to koniecznie proszę pamiętać o kamerce all sky !!!

 

Edytowane przez Mareg
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, Marvaz said:

podekscytowany :)

Ja zestresowany :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mareg napisał:

Wielka szkoda że w budżecie 10 G$ nie zmieścili jakiejś kamerki all sky, tak aby co jakiś czas była fotka z podróży a potem z orbity wokół L2.

Przez allsky masz na myśli, że miałaby robić zdjęcia teleskopu, czy nieba? Bo jedno i drugie raczej odpada, teleskop mocno błyszczy w świetle słońca więc nie będzie widać gwiazd, będzie widać Ziemię w tle ewentualnie. Tak jak z wystrzeloną Teslą. Myślę, że przydatny byłby natomiast cały pakier kamer, ale ściśle do wizualnej inspekcji stanu teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna kamerka mogła by być skierowana w kierunku Ziemi. Przynajmniej podczas podróży powinna dać fajne fotki.

Po rozłożeniu osłony druga strona samego teleskopu też mogłaby być ciekawa. Np. taka Wenus powinna go raz na czas oświetlić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

Jedna kamerka mogła by być skierowana w kierunku Ziemi. Przynajmniej podczas podróży powinna dać fajne fotki.

Po rozłożeniu osłony druga strona samego teleskopu też mogłaby być ciekawa. Np. taka Wenus powinna go raz na czas oświetlić.

 

Planety wewnętrzne będą zawsze "za plecami" JWST, przecież są od strony Słońca.

Problem z takimi kamerami jest taki, że muszą działać w próżni i w szerokim zakresie temperatur (np. gorąca strona JWST ma mieć ponad 100 stopni), do tego trzeba to wpiąć w już istniejące systemy, oprogramować itd. - i to wcale by nie była specjalnie tania zabawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Szymon Szozda napisał:

W jaki sposób będzie on celował w obiekty - cały z platformą się obraca?

Tak, obraca się w całości. I jest to o tyle ciekawe, że cały czas musi zasłaniać słońce, więc ma dość ograniczone pole manewru, choć w ciągu roku widzi całe niebo. No i w związku z tym faktycznie może puszczać zajączki na, niebie :)

Tutaj jest to omówione dokładnie z wizualizacją plus masa innych ciekawych rzeczy :)

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.