Skocz do zawartości

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - wątek dyskusyjny


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Jednym z ciekawych planowanych zastosowań JWST jest długoterminowa obserwacja Marsa (i bodajże innych planet) - globalne zmiany rozkład pary wodnej itd. Zauważmy, że tego akurat nie da się tak wygodnie zrobić orbiterami. Jeśli ktoś byłby ciekaw szczegółów, mogę odgrzebać link do artykułu. JWST mógłby robić to również po wyczerpaniu się helu do chłodzenia niektórych instrumentów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość będzie miał identyczną z Hubblem. Po co miałby w ogóle celować w ziemię czy Księżyc? Są orbitery które zrobią to lepiej.

Mówisz o rozdzielczości hipotetycznych zdjęć Ziemi (i większej odległości do naszej planety, która daje mniejszy szczegół), czy po prostu zdolności rozdzielczej? Jeśli to drugie, to on będzie obserwował w aż tak dalekiej podczerwieni, że większa średnica zostanie "zrównoważona"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o rozdzielczości hipotetycznych zdjęć Ziemi (i większej odległości do naszej planety, która daje mniejszy szczegół), czy po prostu zdolności rozdzielczej? Jeśli to drugie, to on będzie obserwował w aż tak dalekiej podczerwieni, że większa średnica zostanie "zrównoważona"?

 

Pisałem o rozdzielczości którą uzyska teleskop Webba, ale sprawdziłem właśnie i widzę że trochę go nie doceniłem :)

http://youtu.be/MwHTMcV-k74?list=PL3r-Yu9CBDbyj1SvcQfJ5q5SAssXIB_4R&t=3493

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pisałem o rozdzielczości którą uzyska teleskop Webba, ale sprawdziłem właśnie i widzę że trochę go nie doceniłem :)

http://youtu.be/MwHTMcV-k74?list=PL3r-Yu9CBDbyj1SvcQfJ5q5SAssXIB_4R&t=3493

O, już są zdjęcia z JWST, nawet nie trzeba było go nigdzie wysyłać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już się zużyje i spadnie gdzieś w pobliżu, z segmentów jego LG będzie można zrobić 18 pięćdziesięciocalowych newtonów :icon_smile: , a i złomiarze jeszcze coś dla siebie wyszarpią. Cudo! Ciekawi mnie tylko, jak sprawdzi się w przestrzeni bez osłony.

Edytowane przez picios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Ups.... ciekawe co po takim klopsie robią i kto i jak się tłumaczy :D

Szanowni Państwo;

Na zdjęciu widzimy efekt pierwszego z serii próbnych upadków satelity. Proszę zwrócić uwagę na stabilną podstawę, która się nie przewróciła oraz właściwie obliczoną odległość posadowienia satelity od ścian pomieszczenia.

Dziękuję za uwagę.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowano kosmiczny teleskop Jamesa Webba. To pozwoli już niedługo przebadać jego wytrzymałość na obciążenia spodziewane podczas startu rakiety Ariane, która za dwa lata wyniesie go w kosmos. Zostanie przetestowany na wstrząsy, przeciążenia i potworny dźwięk około 150 decybeli.

Natomiast kiedy indziej na podobne zagrożenia przetestowane zostaną inne, dodatkowe elementy całej konstrukcji jak komputery, systemy telekomunikacyjne, silniki, baza ("spacecraft bus), gigantyczna tarcza, która będzie ochraniać teleskop od światła Słońca.

 

Kosztuje to wszystko (cała misja) około 10 miliardów dolarów ale jest ekonomicznie niezagrożone bo składają się wielkie organizacje (NASA, ESA CSA).

http://www.bbc.com/news/science-environment-37861015

Pozdrawiam
p.s.

Prośba do Pejcza.

Może zmień tytuł tego wątku na bardziej ogólny - coś typu "Teleskop Jamesa Webb'a coraz bliżej sukcesu".

webb07.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba każdy z nas kibicuje całemu przedsięwzięciu, ale o sukcesie będzie można mówić, wtedy gdy zobaczymy pierwsze zdjęcia :)

I oby nie wyglądały jak te pierwsze z Hubble'a, bo nawet nie chcę gdybać...

Biorąc pod uwagą wielkości luster i koszty poniesione dotychczas na Teleskop Hubble'a i szacowany całkowity koszt Teleskopu Jamesa Webb'a, to ten drugi, to na razie taniocha.

opo9407a.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

http://www.rp.pl/Kosmos/171209210-Wielkie-zamrazanie-teleskopu.html

Celem uzyskania większej pewności zamrożono w temperaturze zbliżonej do panującej w kosmosie prawie cały teleskop JWST (Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba).

"JWST zastąpi Kosmiczny Teleskop Hubble’a. W odróżnieniu od poprzednika, będzie prowadzić obserwacje w podczerwieni.
Najważniejsze cele misji to: badanie pierwszych gwiazd i galaktyk, które uformowały Wszechświat po Wielkim Wybuchu, badanie formowania się i ewolucji galaktyk, badanie tworzenia gwiazd i systemów planetarnych.

JWST opuści naszą planetę wiosną 2019 roku, wyniesie go europejska rakieta Ariane 5.
Zostanie umieszczony w tzw. punkcie Lagrange L2.
Jest to miejsce w przestrzeni, w układzie dwóch ciał powiązanych grawitacją, w którym ciało o pomijalnej masie może pozostawać w spoczynku względem ciał układu. Odkrywcą punktu jest Joseph Lagrange. Występuje pięć takich punktów, oznaczanych od L1 do L5.
Punkt L2 znajduje się półtora miliona kilometrów od naszej planety, mniej więcej cztery razy dalej niż wynosi odległość Ziemi od Księżyca."

Link do wizji artystycznej teleskopu:
AR-171209210.jpg&MaxW=980&imageversion=M

 

Pozdrawiam

 

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.