Jump to content

srebrzenie...


maximus
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Czy ktoś ma doświadczenie ze srebrzeniem luster ?

Mam dostęp do bardzo dobrego laboratorium wiec zanim zrobię aluminizację chciałbym przetestować na srebrze.

Z tego co poczytałem to problem nie leży w samym procesie srebrzenia tylko w oczyszczeniu szkła.

 

maximus

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Broblem leży też w czystości powietrza bo czyste srebro plus związki siarki daje od razu czarno brązowy siarczek srebra i robota jest co miesiąc na okrągło w takim np Krakowie :roll: :shock:

Link to comment
Share on other sites

W/g mnie jak za ok .30 zl u. p. Sochy mozesz dac do aluminizacji z 1 stopniem utwardzenia /wystarczajaca / to szkoda kasy na srebrzenie ktore wystarczy na kilka miesiecy i chemicznie robione moze byc nierowne .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jeśli ktoś lubi ciągle rozbierać i składać swój teleskop to dobre rozwiazanie, sam jednak preferuje warstwy utwardzone pokryte Kwarcem a pierwszy stopień utwardzenia lustro osiąga nie dotykane po około 3-4 miesiącach bo czyste aluminium delikatnie się pasywuje ale taka warstwa nie nadaje się do jakiegokolwiek wycierania bo jest nadal bardzo delikatna :salu:

Link to comment
Share on other sites

Dzieki wszystkim za informacje. Pragnę podkreślić że srebrzenie chcę zrobić tylko dla wykonania testów - nie mam zamiaru powtarzać tego procesu co kilka tygodni/miesięcy (prędzej czy później coś by wybuchło) :shock:

maximus

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

A co za różnica co będzie źle skoro warstwa się skiepści i będzie du usunięcia ???

 

ps. Do badania cieniowego to napewno wystarczy i uczyni go dużo łatwiejszym :salu:

Link to comment
Share on other sites

Jak na razie mam takie lustro ok. pół roku . Niedawno mylem je pod bieżącą wodą i przecierałem szmatką z ludwikiem i jest dobrze . Sam chciałem tez posrebrzyć swoje lustro ale azotan srebra kosztował by mnie tyle co cale napylenie aluminium bez utwardzenia . Liczę sie z tym ,że ta warstwa padnie . Wiecej jestem zdziwiony ,że jest O.K. Nie wierzyłem sobie czy lustro dobrze zrobiłem ,szkoda tez bylo mi wydać z 180zl na niepewny cel . Zdarza sie przecież poprawka aluminiowanego lustra . Pewnie nsp. razem dam do aluminizacji z warstwami ochronnymi . Za przypadkiem zaoszczedzone pieniądze kupiłem okulary .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.