Skocz do zawartości

Rada o pierwszy zakup lornetki.


SoczeqAmator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam na oku lornetkę TPL Giant 20x80 BaK-4- co o niej sądzicie? Będę kupował mój pierwszy sprzęt i zdecydowałem że będzie to lornetka do 500 zł, ponieważ mieszkam w bloku w mieście z małym balkonem i podwórkiem. Jeżeli ta jest nie dobra to proszę o pomoc w znalezieniu odpowiedniej.

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka 20x80 będzie wymagała jakiegoś statywu = dodatkowy koszt, by cieszyć się obserwacjami. Przez ostatnie 1,5 roku używałem 15x70 i statyw to konieczność. Jeśli to ma być Twoja pierwsza lornetka, to nie ma co wyważać otwartych drzwi, tylko szukać lornetki 10x50 :) Naprawdę potrafi bardzo dużo pokazać. Osobiście uważam, że lepsza jest dobrze wykonana 10x50 niż średnio/słabo wykonana większa lorneta (przy założonym budżecie). Przy 10x50 da radę prowadzić obserwacje z ręki (np. z leżaka czy nawet stojąc), ale tutaj nawet dodatkowa stabilizacja jest przydatna. A jaka 10x50? To już mocno zależy od tego, z którego rynku ma być (nowa, używana).

Edytowane przez M@ciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kupić lornetkę z powiększeniem 20x to niezbędny będzie statyw, przy powiększeniu 15 ciężko o komfort obserwacji, a co dopiero 20.

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_65&products_id=825&lunety=Lornetka_Nikon_10x50_EX_CF

 

Ta jest o 100 zł droższa, lecz komfort obserwacji oraz wypełnienie azotem sprawia, że obserwacje w zimne noce nie będą sprawiały problemu.

Jeśli nie masz w planach kupna statywu to celuj w lornetki o powiększeniu poniżej 15.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zgadzam się z przedmówcami, że zdecydowanie lepiej kupić dobrą lornetkę 10x50, np. wspomnianego Nikona Action EX niż średnią albo poniżej średniej lornetkę 20x80. W tej drugiej nie zobaczysz więcej niż w Nikonie, może poza Wielką Mgławicą w Orionie czy kraterami na Księżycu. Dobra lornetka 10x50 ma znacznie więcej atutów - mała waga i mniejsze powiększenie umożliwiają obserwacje z ręki, nie wymaga dokupowania statywu, ma zdecydowanie lepszą optykę, dzięki czemu obrazy są bardziej kontrastowe, nie zażółcone jak w ww. 20x80 lecz z lepszym odzwzorowaniem bieli, Dzięki temu gwiazdy są jasne i kontrastowe, z dobrym oddaniem kolorów. W lornetce 20x80 klasy TPL gwiazdy są mniej wyraźne, mniej punktowe i mocno przygaszone w porównaniu z ww. Nikonem czy Ecotone 10x50, którą posiadam. Mam też podobną lornetkę 20x80 i używam jej znacznie rzadziej, głównie w dzień do obserwacji samolotów. W nocy chętniej i zdecydowanie częściej sięgam po 10x50. Dlatego TPL 20x80 sobie odpuść, ponieważ według mnie to stosunkowo słaba lornetka. Zarówno jeśli chodzi o sprawność optyczną, jak i jakość wykonania. Poza tym 10x50 jest bardziej uniwersalna. Możesz nią obserwować niebo, ale równie dobrze oglądać ptaki, sąsiadki czy wziąć na wakacje np. na pieszą wycieczkę w góry. W mieście 20x80 ze względu na zaświetlenie nieba nie wykorzystasz lepiej niż 10x50. Jesli mały balkon, to lepiej już zainstować te pieniądze w teleskop, np. małego maczka na montazu azymutalnym żeby pooglądać sobie planety i delektować się szczegółami Księżyca.

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka 20x80 będzie wymagała jakiegoś statywu = dodatkowy koszt, by cieszyć się obserwacjami. Przez ostatnie 1,5 roku używałem 15x70 i statyw to konieczność. Jeśli to ma być Twoja pierwsza lornetka, to nie ma co wyważać otwartych drzwi, tylko szukać lornetki 10x50 :) Naprawdę potrafi bardzo dużo pokazać. Osobiście uważam, że lepsza jest dobrze wykonana 10x50 niż średnio/słabo wykonana większa lorneta (przy założonym budżecie). Przy 10x50 da radę prowadzić obserwacje z ręki (np. z leżaka czy nawet stojąc), ale tutaj nawet dodatkowa stabilizacja jest przydatna. A jaka 10x50? To już mocno zależy od tego, z którego rynku ma być (nowa, używana).

Najlepiej żeby była nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz lornetkę typowo do astronomii za ok. 500 zł duzo lepszym wyborem od TPL 20x80 będzie poszukanie na giełdzie używanej lorrnetki Delta Optical SkyGuide 15x70. Jakościowo ma optykę zbliżoną do Nikona Action EX 10x50, a ze względu na powiększenie i wielkość obiektywów pozwoli na zobaczenie więcej niż w 10x50. Da sie nią także obserować z reki, choć wiadomo że lepiej i bardziej komfortowo będzie ze statwywem. To także bardzo dobra lornetka. Trzeba mieć jednak świadomość, że ma indywidualne regulowanie ostrości osobno przy każdym okularze, co jednak w przypadku obserwacji astronomicznych jest zaletą a nie wadą. Ale już np. do krajobrazów lepsza bęzie lornetka z regulacją centralną (jedno pokrętło), jak np. ww Nikon 10x50 czy posiadana przeze mnie Ecotone 10x50 WP II, którą również mogę śmiało polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej żeby była nowa.

 

Jeżeli ktoś ze stałych bywalców Forum będzie sprzedawać lornetkę to ja bym brał - nie ma obaw o ukryte wady - na giełdzie migruje sprzęt wart niekiedy kilka tysięcy złotych, a społeczność jest na tyle mała i hermetyczna że nikt nie będzie sobie psuł reputacji dla 500 złotych.

Ten Giant wymaga podparcia; coś takiego jak 10x50 - jeszcze nie. Z drugiej strony prędzej dokupisz / dorobisz statyw niż zmienisz lornetkę - po prostu będziesz mieć motywację do kupna statywu przy tym Giancie.

O jakości obrazu się nie wypowiem - myślę że na początek jakąkolwiek byś nie kupił - i tak będziesz się cieszyć z mrowia gwiazd. Ja byłem zachwycony obrazem dawanym przez mojego Celestrona - dopóki nie kupiłem Nikona EX a potem Nikona CF - w tej chwili Celestron leży właściwie odłogiem.

Edytowane przez TomaszP1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planując zakup jakiejkolwiek lornetki do obserwacji astro miej w perspektywie również zakup statywu. I nie powinien to być raczej tandetny statyw za kilkadziesiąt złotych, bo niekończące się drgania i ciągle opadająca lornetka, po każdej zmianie ustawienia doprowadza Cię do szału. Z ręki, nawet lornetką o umiarkowanym powiększeniu jak 10x50 to można tylko przeglądać niebo, a nie mu się przyglądać, a to jednak jest różnica. Dostrzeżenie detali na powierzchni Księżyca, rozdzielenie gwiazd podwójnych, czy dostrzeżenie obiektów na granicy percepcji, możliwe jest tylko w przypadku stabilnego obrazu. Lornetka TPL Giant 20x80 nie zbiera najlepszych recenzji i trudno się temu dziwić, przy takich parametrach i w tej klasie cenowej. Lornetka klasy 10x50 jak radzą koledzy, będzie obarczona mniejszymi wadami, a jeśli w przyszłości zdecydujesz się na zakup teleskopu, będzie dobrym jego uzupełnieniem.

Wbrew opiniom jakie czasem można napotkać, lornetka nie zastąpi teleskopu, a teleskop nie zastąpi lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lornetka Yukon 10x50 Futurus była by dobra?

Trudno powiedzieć, nie miałem z nią styczności. Na różnych stronach podawane są sprzeczne informacje co do zastosowanego szkła. Jedni podają Bak-4 inni Bk-7. Lornetki ze szkłem Bk-7 mają zauważalnie gorsze właściwości optyczne. Raczej doradzał bym lepiej znane i sprawdzone modele, jak coś z Nikona, lub coś nieco tańszego czyli np. Delta Optical Silver 10x50.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym budżecie (tzn. bardzo blisko), bym kupił ww. Nikona 10x50. Sprawdzona lornetka.

 

Potwierdzam. Jest bardzo dobra, ale trzeba liczyć się z tym że na dużych jasnych obiektach, np. na Księżycu będzie dawać w nocy dość duże odblaski. Dlatego ja budżetowo wybrałem Ecotone 10x50 WP II, w której pod tym względem jest według mnie dużo lepiej niż w Nikonie Action EX 10x50.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze kolega wcześniej, najlepiej zobaczyć lornetki na żywo pod ciemnym niebem. Każdy początkujący co zrozumiałe nastawia się na powerowanie, a z czasem człowiek dochodzi do wniosku, że w lornetkach najfajniejsze nie są wcale duże powiększenia, lecz oglądanie Kosmosu w szerokich polach. A piękne szerokie pola są w lornetkach z mniejszym powiększeniem. Duże astronomiczne lornetki z reguły mają bardzo małe pole widzenia. Niedawno miałem przyjemność spojrzenia przez Nikona 8x30 kolegi TomaszaP1977 i ta lornetka przyćmiła wszystkie 20x80 i 10x50, przez które wszcześniej patrzyłem. Powiększenie i wielkość obiektywów nie są żadnym wyznacznikiem zadowolenia z obserwacji. Jednak faktem jest, że lornetki 10x50 uchodzą powszechnie za najbardziej uniwersalne.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Hej. Szukam pierwszej lornetki do obserwacji astronomicznych budzet tak max do 700 zl. Co możecie polecić? Celuję raczej w coś nowego. Czy nikon ex10x50 to to samo co Nikon ex10x50 cf? Co oznacza ten skrót ostatni?

I jeśli ten Nikon to czy ktoś gdzies widział taniej niż za 800zl? Ceny az tak podskoczyły

Edytowane przez sebastian88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej a Ja mam nikona ex10x50 i nikona monarcha 16x56 i zdecydowanie tego drugiego czesciej uzywam mimo iz czasmi trzeba podeprzec sie aby niwelowac drgania szczegulnie przy dluzszym obserwowaniu,  za to monarch daje wiekszy efekt z 16 razowym powiekszeniem ale jak dla mnie jest to max powiekszenie bez statywu . Ja osobiscie majac dwie lornetki do wyboru osobiscie bym chyba wybral 15x70 na twoim miejscu choc nigdy przez nia nie patrzylem  . pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeszedłem względnie długą ewolucję lornetkową. Moja pierwsza to była: Nikon Action Ex 10x50. Na początku z ręki, ale dość szybko dokupiłem statyw. To zupełnie inna jakość obserwacji, widać znacznie więcej. Potem przyszedł czas na żuraw lornetkowy z Astrokraka. Znacznie lepsze i wygodniejsze rozwiązanie niż statyw wg mnie. I leżak ogrodowy. Coś takiego: https://sportservice.pl/product-pol-27615-Lezak-ogrodowy-zero-gravity-z-zaglowkiem-ciemny.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral To jest dopiero wygoda, obserwuję prawie w pozycji leżącej, ale taki leżak jest słabo mobilny…

 

A potem były inne lornetki…

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sebastian88 napisał:

Hej. Szukam pierwszej lornetki do obserwacji astronomicznych budzet tak max do 700 zl. Co możecie polecić? Celuję raczej w coś nowego. Czy nikon ex10x50 to to samo co Nikon ex10x50 cf? Co oznacza ten skrót ostatni?

I jeśli ten Nikon to czy ktoś gdzies widział taniej niż za 800zl? Ceny az tak podskoczyły

Nikon EX 10x50 i Nikon EX 10x50 CF to ta sama lornetka. Oznaczenie CF wskazuje, że lornetka ma jedną centralną regulację ostrości (Central Focusing), a nie dwie indywidualne przy każdym okularze.  Ten Nikon, który ostatnio mocno podrożał, to delikatnie mówiąc średnia półka jakościowa i moim zdaniem raczej nie jest wart 800 zł.  Ma niezbyt dobre odwzorowanie bieli w dzień, dając obrazy o lekko kremowym zabarwieniu, a w nocy  pokazuje duże  odblaski na Księżycu.  Co dla mnie dyskwalifikuje tę lornetkę jako lornetkę astronomiczną. Za połowę tej ceny można kupić inne lornetki podobnej klasy, np. Opticrona Adventurer T WP 8x42 (400 zł) czy  Opticrona AdventurerT WP 10x50 (500 zł), przy czy ja wybrałbym tę mniejszą. https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-8x42/472  Do obserwacji z ręki będzie lepsza ze względu na mniejsze drgania obrazu (co docenisz szczególnie na gwiazdach), przy niewiele mniejszym powiększeniu. Za 650 zł jest z kolei Ecotone / Kamakura 10x50 WP2, która np. z odblaskami radzi sobie bardzo dobrze, ma dobre odwzorowanie  bieli i w mojej ocenie generalnie jest trochę lepsza od Nikona EX. Nie wiem jednak, czy aktualnie jest dostępna w sklepach. Na sąsiednim forum w wątku giełdowym jest do sprzedania Delta Optical Extreme 10x50 ED  - to już półka jakościowa co najmniej klasę, albo dwie klasy wyżej niż ten Nikon EX. Niestety jest dość ciężka, a poza tym ma oddzielną regulację ostrości, tj. indywidualnie przy każdym okularze (Individual Focusing - IF ). W astronomii to rozwiązanie się sprawdzi, natomiast do przyrody, ptaków i ruchomych obiektów, czyli tam, gdzie czasem trzeba szybko dostosować ostrość - już niekoniecznie.  Poza tym ta używka kosztuje 900 zł, a więc przekracza założony budżet.  W cenie 700 zł, jesli to ma być lornetka typowo do astronomii, możesz ewentualnie poszukać używanej DO 15x70 SkyGuide. Ale to już na statyw. Do astronomii, w sensie przeglądu nieba "z ręki", bardzo fajne są lornetki 7x35. Taka lekka lornetka z dużym polem widzenia to wręcz idealny sprzęt na leżak.  

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ecotone wp2 10x50 ma w jednym okularze osobną regulację (pomocne w przypadku jeśli jedno oko jest trochę słabsze od drugiego) i również centralną. Tańsza od nikona i nie ma odblasków od księżyca. Posiadam taką od 1.5 miesiąca i jestem zadowolony. Kupowałem na cyfrowe.pl i z tego co widzę dalej mają ją dostępną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze kojarzę, to ten Olympus 10x50 DPS I jest na szkłach  BK-7, tak jak tanie lornetki sprzedawane w Lidlu, a nie na Bak-4, jak choćby Nikon EX czy Kamakura WP2. Jest z tym pewne zamieszanie, ponieważ niektóre sklepy w specyfikacjach podają Bak-4, inne Bk-7, ale cena lornetki wskazuje raczej na tę drugą, bardziej budżetową opcję. Nie odradzę jednak tego modelu, ponieważ przez DPS I  10x50 nigdy nie patrzyłem.    

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.