Skocz do zawartości

Sharpless 2-308 The Gourd Nebula


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

.., no chyba że to z dalszego południa?

 

2h naświetlania w jednej sesji jest do osiągnięcia u nas na tej wysokości , pamiętam galaktykę NGC 253 ze swojego przykładu, ale największym wyzwaniem jest baaardzo dobry stan atmosfery oraz przejrzystość. Zombie mógł trafić na takie bardzo dobre warunki i je wykorzystał. Narrowband przyjmuje stan nieba nieco inaczej niż klasyczne LRGB.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2h naświetlania w jednej sesji jest do osiągnięcia u nas na tej wysokości , pamiętam galaktykę NGC 253 ze swojego przykładu, ale największym wyzwaniem jest baaardzo dobry stan atmosfery oraz przejrzystość. Zombie mógł trafić na takie bardzo dobre warunki i je wykorzystał. Narrowband przyjmuje stan nieba nieco inaczej niż klasyczne LRGB.

Dla mnie na M16 jest 2h na noc maksymalnie, a ona jest prawie 10 st wyżej :) Już tutaj widać było spadek jakości zdjęć i guidingu. Zombi musiał mieć doskonałe warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z dalszego południa ? nie - po prostu z południa a dokładnie to tak się u mnie ten obiekt przemyka:


planer.jpg


Nisko hmm . . . nisko ale jakoś myślałem że to wyjdzie niżej a tu się okazało że to na wysokości Laguny jest.


Czy przejrzystość była wyjątkowa ? nie umiem dokładnie ocenić ale raczej po prostu dobra - z zauważyłem że warunki są najlepsze między chmurkami a tu jeszcze ciepły front przechodził - przykładowo noc 2015-12-20 była murowana cała a FWHM miałem 3 x tyle co w piątek.


Generalnie najbardziej przeszkadzała mi lampa przed domem:


Autosave Image -002OII.jpg


i musiałem odpuścić 1 h bo mi w obiektyw świeciła ;) Potem już świeciły tylko samochody z obwodnicy długimi ;)


Generalnie wydaje mi się że kluczem do tej fotki był filtr OIII 3nm i to że to jednak jasny obiekt jest - nie to co OU4 ;)


Teraz jak już wiem co i jak to w kolejce czeka Laguna w NB i Rho Ophiuchi ale tu trzeba będzie LRGB robić więc to może być jednak niewykonalne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Rho od siebie zrobiłem jedno jedyne podejście - pierwsze i ostatnie. Ciężko jest focić cokolwiek poniżej Oriona...jak nie drzewa to lampa, jak nie lampa to syf w powietrzu.. No ale taki klimat mamy.

Przemek, pełen szacun za te próby!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.