Jump to content
McGoris

Astronomia amatorska - dawniej a dziś.

Recommended Posts

Witam.

Ciągnę temat dalej. Było coś dla wizualizowców, będzie też dla miłośników astrofoto.

Są to 2 zdjęcia wykonane Smieną 8 (nie mylić ze Smieną 8M). Aparat miał czas B, można go było odpalić wężykiem spustowym. Dodatkowo można było naświetlać wielokrotnie jedną klatkę. Ze zdjęć można się śmiać. Na zdjęciu z Perseuszem COŚ wchodziło w nadprzestrzeń. Pozdrawiam Zbyszek.

Scan0002.pdf

Edited by zbyszekzz
  • Like 6

Śmiać, nie śmiać...tak czy owak mnie jeszcze na świecie nie było i choćby za to strasznie szanuję takie próby :)

• Like 2

Mój pierwszy teleskop: dwumetrowy(!) potwór wz. 1985 zbudowany z soczewki okularowej +0,5 dioptrii fi60mm z przesłoną do 50 mm. F1:40 (planeciarz :) ) Tubus z rur na tekstylia znalezionych na zapleczu ówczesnego sklepu "Gigant" przy ul. Dąbrowskiego. Okulary? ogniskowej nie pamiętam, ale jakieś zdezelowane pomikroskopowe. Statyw azymutalny zbudowany z materiałów po rozbiórce łóżka :) (po co astronomowi?) Fotografowałem przez to Księżyc aparatem marki ФЭД. Jakąś tam jasna plamę z mniejszymi, ciemnymi plamami pośrodku dało się zarejestrować.

Na studiach próbowałem popełnić sferycznego z Newtona 1:10 f=1500 mm ale wyszła mi podstawka pod kwiatki. :( Dwa następne krążki mam gdzieś zachomikowane w piwnicy.

Potem długo, długo nic (tzn b. trudne studia i permanentny brak środków i czasu) i w 1992r.: lornetka BPC 7x50 i....Alkor 70
G8uSWwPR0pRawSIDIX.jpg

którym fotografowałem tranzyt Wenus w czerwcu 2004r. Mam go do dzisiaj, w pracy pod biurkiem...

Aha, po drodze jeszcze Turist 30x50 był

Pozdrawiam,

Piotr

Edited by don Pedro
  • Like 6

Pamiętam, że jeszcze w szkole podstawowej w latach 80 robiłem jakieś proste teleskopy ze szkieł do okularów.

Kiesyś zrobiłem monstrum z soczewki kondensatora z powiększalnika. Soczewka miała ze 15cm średnicy, ale tak krótką ogniskową, ze aby cokolwiek było widać to musiała być przysłonięta do średnicy ok. 1-2 cm ;)

Okulary robiłem korzystając z soczewek z zestawu optycznego Optic Cabinet 80. Można było z tego zmontować mnóstwo fajnych rzeczy, np. lunetkę o powiększeniu ok. 9x.

Pamiętam jak byłem podniecony kiedy pierwszy raz widziałem kratery na Księżycu ;)

Aby uzyskać większe powiększenie odcinałem soczewkę z takich małych żaróweczek z soczewkami. Trzeba było kilka wypróbować, bo te soczewki były bardzo nierówne, ale bywały też w miarę dobre. Ogniskowa w okolicach 3-4 mm i ER na podobnym poziomie ;)

Później udało mi się przekonać rodziców do zakupu zestawu Astro Cabinet 90 i to już był wypas. Kratery na Księżycu były całkiem wyraźne, był nawet jakiś prosty, balkonowy montaż AZ i obiektyw miał regulowaną aperturę. Wypas... co z tego, że plastikowy ;)

Lornetkami pogardzałem, bo to takie małe powiększenie ;)

Byłem wtedy częstym gościem w Planetarium Śląskim i zamęczałem pana Palta i jeszcze dwóch pracowników swoimi pomysłami ;) To oni mi pierwszy raz pokazali plamy na Słońcu i fazy Wenus.

Jeszcze później udało mi się kupić na targu monokular 20x60 i to już była naprawdę poważna sprawa. Widziałem tym księżyce Jowisza, maleńkie pierścienie Saturna i oczywiście piękne kratery na Księżycu. Dalej to mam, ale już w stanie rozkładu, chociaż kiedyś z obiektywu zrobiłem całkiem fajny teleskopik.

Później była dłuższa przerwa i już jako dorosły kupiłem Optisana 60/700. Optycznie było całkiem nieźle o czym przekonałem się porównując go znacznie później do Maka 102, ale montaż to była porażka.

A dzisiaj mam nadzieję odebrać nowego travelerka przed wyjzadem na ferie ;) Jeszcze trzeba będzie pewnie dodrukować jakiś uchwyt na laser i będzie można zrobić dzieciom jakieś pokazy.

• Like 6

Witam.

Fajnie po wspominać. Ponieważ pokazałem obserwacje wizualne i foto to dodam jeszcze szkic. Kolory na tarczy oczywiście, jak pamiętam, naciągane. Ale to były pierwsze obserwacje porządnym sprzętem refraktorem ATM 64/800. Z tej radości ponosiła mnie fantazja. Pozdrawiam Zbyszek.

Jowisz.pdf

Witam.

Chcę podsumować temat z mojego punktu widzenia. Astronomia potrafi wciągnąć na długie lata. 30-25 lat wstecz było trudniej o sprzęt, ale zapał był nie mniejszy niż dziś. Dzisiejsi 50 i więcej latkowie na pewno mają duży sentyment do tych czasów. Było się bardzo młodym a chęciami i energią nadrabiało się braki sprzętowe. To trochę jak kiedyś wystarczała syrena i mały fiat a dziś musi być VW albo BMW. A poza tym „wspomnienia są zawsze bez wad”.

Ja nie miałem jakiegoś kryzysu w obserwacjach, no może poza 2 letnim okresem służby wojskowej. Dziś na pewno mniej zarywam nocy. Raczej już wybieram zjawiska lub obiekty. Podziwiam kolegów , którzy potrafią przez kilka nocnych godzin polować na emki lub zbierać materiały astro-foto a później barwnie opisać to na forum.

Dzięki temu hobby można dużo dowiedzieć o fizyce, optyce, mechanice, fotografii , budownictwie a nawet stolarstwie. Czytając forum widać że zaawansowani koledzy mają bardzo rozległą w każdej z tych dziedzin, wręcz na poziomie zawodowym. Można poznać fajnych, zakręconych pozytywnie ludzi. Uzyskać bezinteresowną poradę nie tylko z astronomii.

A ponieważ obserwacje wymagają pewnej koncentracji i skupienia są przez to świetnym lekiem przeciw stresowym, no chyba że w najciekawszym momencie zaparował obiektyw albo okular. Albo astro-fotografowi zabrakło prądu :icon_smile: . Pozdrawiam Zbyszek

• Like 6

Widzę, że kalendarz z Gazety Wyborczej wisi u każdego :)