Jump to content
Sign in to follow this  
ekolog

Fotografowanie i badanie całego lub prawie całego nieba

Recommended Posts

Zarejestrowanie widoku całego nieba to konieczność uchwycenia około 40 tyś stopni kwadratowych.
Wymaga to używania przynajmniej dwóch teleskopów jednego na półkuli północnej, drugiego na południowej.
Aby wyniki były porównywalne z poczynionymi w przyszłości trzeba bardzo starannie opisać całą technikę i technologię rejestracji oraz "skalibrować" ją podając jak jasne na finalnym obrazie są gwiazdy o znanej jasności (magnitudo).
W zasadzie potrzeba aż roku, żeby dobrze uchwycić cały kosmos z Ziemi.

Pierwszy poważny projekt (POSS I i II) był realizowany przez około 40 lat od lat 50-tych XX wieku do końca 80-tych. Dwie kamery (Schmidta) rejestrowały obraz na czułych kliszach fotograficznych.
W kamery wkładano po prostu takie klisze, naświetlano jakiś czas i wyjmowano. Gdy rozwinęła się technika komputerowa klisze te ostatecznie zeskanowano, dokonano zatem cyfryzacji wyników i powstała znana baza DSS.

Potem. W podczerwieni, w oparciu o teleskopy w Chile i w Arizonie zrealizowano projekt 2MASS. Detektory musiały być chłodzone ciekłym azotem. Ten przegląd nieba odkrył wiele brązowych karłów (gwiazda co najmniej 10x większa od Jowisza ale wielokrotnie mniejsza od Słońca). Pozwolił też wykryć gąbczastą strukturę kosmosu (materia gromadzi się ścianami ale też bywają duże pustki)

Generalnie takie przeglądy pozwalają wykryć supernowe i planetoidy ale potem trzeba je badać już bardziej starannie innymi teleskopami.

Obecnie najbardziej zaawansowanym i już dokonanym projektem jest PAN-STARRS w oparciu o lustro 1.85 metra i najpotężniejszy detektor na świecie o rozmiarach 50x50 cm rejestrujący naraz 1.4 miliarda pixeli.
Rejestrowanie i gromadzenie danych umożliwia znakomite oprogramowanie i niezależność, równoległość działania wielu elementów. Jedno zdjęcie dokonywane jest w zaledwie 2 sekundy.

Dość owocny w łapanie supernowych jest skromny sprzętowo ale sprytny projekt ASAS SN, o którym wspominał tu ktoś niedawno. Cztery połączone, stosunkowo małe kamery prowadzone są na jednym montażu. Rejestracje dokonywane są w Chile i na Hawajach.

W kosmosie wielki przegląd robi GAJA. Ma detektor z 938 miliona pixeli. Rejestruje widma, jasności. Pozwoli ustalić odległości i ruchy miliarda obiektów, zwłaszcza gwiazd w naszej galaktyce.

Wielkim projektem już "budowanym" jest LSST. Będzie obfotografowywał południowe niebo. Lustro ma aż 8 metrów, a detektor 3.2 miliarda pixeli.

Jeden z wspomnianych wcześniej przeglądów wykrył rozrywanie gwiazdy spadającej na czarna dziurę.

Produktem wszystkich takich przeglądów jest znakomita, dokładniejsza niż kiedyś "mapa" nieba.

Docelowym (idealnym) stanem będzie możliwość cofania się badaczy do danych sprzed lat lub tysiącleci lub milionleci i sprawdzania co działo się w danym miejscu na niebie kiedyś, gdy miejsce to okaże się, z czasem, ciekawe.


Pozdrawiam

Blue_PS1_dome748_narrow.jpg

DJI_0029.JPG

Galactic_map_of_the_2MASS_Point_Source_Catalog.gif

Edited by ekolog
 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarejestrowanie widoku całego nieba to konieczność uchwycenia około 40 tyś stopni kwadratowych.

 

 

 

Całe niebo ma powierzchnię 41250 stopni kwadratowych!

 

Przy okazji nasuwa sie inne pytanie (pisałem o tym też swego czasu na sąsiednim forum):

Ile bajtów potrzebujemy, aby zapisać obraz całego nieba za pomocą kamery CCD o rozdzielczości 1 jednej sekundy łuku?

Przypadkowo znalazłem w Internecie poniższą odpowiedź w wersji graficznej.Tzn. całe niebo ma powierzchnię 500 000 000 000 sekund kwadratowych łuku (pięćset miliardów). Gdy rozdzielczość wynosi 1"/piksel oraz gdy piksela się "zdygitalizuje" do 16-bitów (=2bajty) to mamy odpowiedź:

1 000 000 000 000 bajtów = 1 Terabajt = obraz całego nieba o rozdzielczości 1" zarejestrowany kamerą CCD 16-bitową !!!

 

Ale ponieważ praktycznie zdjęcia robi się "z zakładkami", to do jednorazowej rejestracji całego nieba potrzeba większych zasobów dyskowych. Z drugiej strony praktycznie nie fotografuje się tych okolic, gdzie jest Księżyc i Słońce.

How_big_is_the_sky.jpg

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowy zestaw radioteleskopów pozwala filmować naraz całe niebo na falach radiowych i obrazować, między innymi, dość dynamiczne zjawiska astronomiczne.

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3078906/Is-best-hope-finding-alien-life-Powerful-radio-telescope-array-scan-ENTIRE-sky-instantly.html

Pozdrawiam

rt0.jpg

rt1.jpg

rt2.jpg

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowy zestaw radioteleskopów pozwala filmować naraz całe niebo na falach radiowych i obrazować, między innymi, dość dynamiczne zjawiska astronomiczne.

 

fajne, zwłaszcza że jest też filmik!

to chyba pierwszy przykład ruchomego obrazu z radioteleskopu jaki widziałem.

 

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.