Skocz do zawartości

M45 Plejady


AWE

Rekomendowane odpowiedzi

Kalibracja koloru leży i kwiczy ;( I poważny problem z flatem jest, jak by go wcale nie było albo sztuczny ;) Mogę pomóc obrobić bo widać material zacny jest ;)

 

Wydaje mi się, że kalibracja kolorów jest ok. Może minimalnie korygował bym w stronę Blue i Green (jak na obrazku).

M45_color_balans.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wydaje mi się, że kalibracja kolorów jest ok.

 

Na kalibracje kolorów składają się dwie rzeczy - wyrównanie kanałów i balans kolorów, faktycznie kanały są wyrównane ale czepiam się balansu kolorów niby kolor na gwiazdkach jest w miarę poprawny ale mgławica to już tragedia - aczkolwiek kolor mgławicy może być efektem problemu z flatem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał źródłowy był kalibrowany flatami, darkami i bisami. Materiał po stakowaniu był wyrównywany przez proces Atomatic Background Extraction a nie za pomocą DBE. Po prostu nie ma tam normalnego tła. Gdy próbowałem DBE na całym tle to wtedy znikły wszystkie detale pyłowe. Przeglądałem także różne wersje M45 na Astrobin i w większości zdjęć ma w środku mgławicy pomiędzy pasmami pyłu zabarwienie niebieskie. Spróbuję obrobić jeszcze raz materiał z większą uwagą na wyrównanie tła i zbalansowanie koloru. Do skalibrowania koloru wykorzystam eXCalibrator wcześniej nie udało mi się go uruchomić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał źródłowy był kalibrowany flatami, darkami i bisami. Materiał po stakowaniu był wyrównywany przez proces Atomatic Background Extraction a nie za pomocą DBE. Po prostu nie ma tam normalnego tła. Gdy próbowałem DBE na całym tle to wtedy znikły wszystkie detale pyłowe. Przeglądałem także różne wersje M45 na Astrobin i w większości zdjęć ma w środku mgławicy pomiędzy pasmami pyłu zabarwienie niebieskie. Spróbuję obrobić jeszcze raz materiał z większą uwagą na wyrównanie tła i zbalansowanie koloru. Do skalibrowania koloru wykorzystam eXCalibrator wcześniej nie udało mi się go uruchomić.

Obrabiasz w PS?

Gdzie wklepujesz wartości wyplute przez eXcalibrator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrabiasz w PS?

Gdzie wklepujesz wartości wyplute przez eXcalibrator?

 

W pixie. Część obróbki w PS. Wykorzystuję eXcalibrator do znalezienia gwiazdki typu G2V i wybrania jej jako punkt bieli (a to w Maximie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pomóżcie co nie tak jest w tych flatach. Robione na niebie z białą koszulką na refraktorze. Zestakowane w Pix 50 szt

 

Flat wygląda w miarę ale czy zadziała prawidłowo da się tylko organoleptycznie sprawdzić. Po odjęciu flata zostaje tylko gradient od LP z którym już można walczyć ale w tak ciasnym kadrze to ogromna sztuka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wykorzystuję eXcalibrator do znalezienia gwiazdki typu G2V i wybrania jej jako punkt bieli (a to w Maximie)

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem co napisaleś ale eXcalibratoj wylicza balans kolorów na podstawie kilkuset gwiazdek i podaje co należy wklepać, nic tam już więcej nie potrzeba robić ?!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe podejście do tego samego materiału, ostrożniejsze wyrównywanie tła w Pixie i postarałem się wyciągnąć jak najwięcej struktur pyłowych, kolor kalibrowany w eXcalibrator około 60 gwiazd.

M45_LRGBv2a_ACNR_N_END_S_PIX.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tej kamerki wartości ADU flata w moim setupie - i to obojętne czy z optyką Officina Stellare czy Takahashi ustawiłem na 40000 i jest ok. To jest mniej więcej 2/3 full. Podobny efekt do Twojego czyli pojaśnienie brzegów obrazka miałem wtedy, kiedy do kalibracji nie używałem darków, tylko flaty. Kamera Atik dopuszcza same flaty w kalibracji, z STL taki numer się nie udał.

Podkreślam, to moje doświadczenia. Parę osób ma STL 11000 może one też coś podrzucą.

A no i jeszcze jedno. Pix źle liczy tło jeśli ma takie skoki jak ty z lewej strony w wyniku przesunięcia klatek. Obrazek do DBE musi być skropowany do czystego pola użytecznego.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.