Skocz do zawartości

Jowisz w szkicu


_Perseus_

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo sympatyczny szkic.

 

Tak z ciekawości, czy stosunek średnicy pola widzenia do rozmiarów Jowisza zachowałeś?

Starałem się zachować proporcje Jowisza, jak i odległości księżyców. Sam odnoszę wrażenie, że Jowisz jest ciut za duży, albo pole widzenia za małe :/ Zobaczymy jak wyjdzie następnym razem i czy będzie lepiej to wyglądało. Miłego :)

 

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Ciekawe, że dwa ostatnie szkice są z tej samej godziny, chyba ten sam teleskop i powiększenie (to na pewno), a linia księżyców galileuszowych nie jest pod tym samym kątem? Czy to efekt inaczej przekręconej głowy? Nie mierzyłem tego, ale mam wrażenie też, że 17 marca Jowisz był większy, niż tydzień później, a przecież ciągle się do nas zbliża, bo opozycja dopiero przed nami, więc powinno być odwrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj poraz pierwszy nie nachylałem się nad okularem kiwając się na boki, w końcu mam mały koziołek i na spokojnie siedząc śledziłem sobie "Jupka" z ręcznym prowadzeniem na paralaktyku ustawionym na "pałę" na niewidoczną z balkonu polarną.

To wystarczyło aby stało się coś dziwnego, doświadczyłem inwersji kolorów, do tej pory "wisząc" nad okularem widziałem dwa ciemne pasy na białym tle. Tym razem na spokojnie siedząc. śledziłem "Jupka" dobre kilkanaście minut, korygując co jakiś czas osie. To wystarczyło żeby zamiast dwóch pasów na białym tle zobaczyć trzy białe pasy na pociemnionym tle, dosłownie odwrotnie niż zawsze.

Postanowiłem to naszkicować w paincie,jeśli popełniłem "foux pas" z góry przepraszam.To mój debiut w szkicowaniu.

Tak to mniej więcej wyglądało.

Jup_skeetch.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet fajnie, bardzo realistycznie :), ale jak juz robiłeś w programie graficznym to prosiłoby sie o czarne tło i opis. Zresztą nawet w odręcznym szkicu (ołówkiem czy kredką) opis też jest ważny.

 

Wrażenie inwersji kolorów pasów pewnie sprawił widoczny trzeci ciemny pas (i pociemnione strefy biegunowe) :) Też kiedyś się zastanawiałem jak to jest z tymi pasami.

 

Dobry początek! Liczymy na więcej :)

 

PS Zrobiłem taki tam lekki upgrade Twojego rysunku, mam nadzieję, ze się nie obrazisz.

 

 

JOWISZ.jpg

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet fajnie, bardzo realistycznie :), ale jak juz robiłeś w programie graficznym to prosiłoby sie o czarne tło i opis. Zresztą nawet w odręcznym szkicu (ołówkiem czy kredką) opis też jest ważny.

 

Wrażenie inwersji kolorów pasów pewnie sprawił widoczny trzeci ciemny pas (i pociemnione strefy biegunowe) :) Też kiedyś się zastanawiałem jak to jest z tymi pasami.

 

Dobry początek! Liczymy na więcej :)

 

PS Zrobiłem taki tam lekki upgrade Twojego rysunku, mam nadzieję, ze się nie obrazisz.

 

 

 

 

 

Cześć.

Nie obrażę się.

Robiłem po raz pierwszy szkic na szybko, po spotkaniu świątecznym, więc ręka mi drżała (a może właśnie nie :icon_cool: ).

Nie wiem jak dodać ciemne tło (bo wtedy znika rysunek), dzięki za pomoc.

Przesyłam jeszcze raz z wypełnioną tabelką.

 

Co do samego widoku, po prostu zacząłem widzieć trzy jasne pasy na całym ciemniejszym (różne odcienie) tle globu. Bardzo ciekawe przeżycie.

post-28685-0-04902300-1492358620_thumb.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć.

Nie obrażę się.

Robiłem po raz pierwszy szkic na szybko, po spotkaniu świątecznym, więc ręka mi drżała (a może właśnie nie :icon_cool: ).

 

Drżąca ręka to bardzo pożądana zaleta u artysty sztuk pięknych :) odwrotnie niż u chirurga :D

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałbym zapytać Was o opinię w sprawie szkiców astronomicznych...

Znalazłem w sieci taki szkic Jowisza:

25671517264_3af5274e04_b.jpg

 

Rysunek nie daje mi spokoju, bo uważam, że jest fenomenalny. Wykonany jest kredkami (a właściwie to chyba jedną kredką). Jest niezwykle prosty, a jakiż piękny.

Co o nim myślicie? Warto się wzorować na tym szkicu?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic Jowisza jest piękny, zawiera liczne detale. Wg mnie brakuje tylko poświaty, która z pewnością była widoczna. Gdy się zadba o ten szczegół, to szkic staje się taki jakby bardziej rzeczywisty, mniej płaski, "żywy". I ciekawe, czy planeta rzeczywiście zajęła tak rozległy obszar w polu widzenia. Wydaje się olbrzymia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.