Skocz do zawartości

Mars 2016/2017


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Arek_P

No i moj największy błąd zakupowy czyli NexImage 5. Ale tu juz muszę usiąść i przeszukać archiwum jaką kamerę kupic.

 

Sama kamera cudu nie sprawi. Można świetnym sprzętem robić takie sobie zdjęcia. Z NexImage Twoim sprzętem można dużo zdziałać. Poszukaj w sieci co inni dali radę z niego wycisnąć. Jest wiele elementów, które trzeba opanować by uzyskać optymalne zdjęcia dla danej konfiguracji sprzętowej. To wymaga trochę czasu. Jeśli nie poprawisz zdjęć, które robisz teraz, to lepsza kamera nie spełni Twoich oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy wkładam kamerkę bezpośrednio w visualback otrzymuję ogniskową około 2500-2600 (różne programy różnie ją wyliczają)

do przedłużenia toru optycznego stosuję dwie tulejki od soczewek Barlowa ... oczywiście z wykręconymi soczewkami. Muszę sporo pokręcić gałką ostrości by zogniskować obraz ale otrzymuję ogniskową około 2800-2900. Niby nie jest to dużo ale efekt jest wyraźnie widoczny. Nawet dołożenie tulejki od filtra polaryzacyjnego (około 1cm) nieco oddala ognisko. Więcej przedłużek nie mam ale przypuszczam, że gdyby dołożyć jeszcze z 10-15 cm to mógłbym dojść w okolice 3500

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli coś jest nie tak z kamerką, to co można z niej wyciskać ;)? Oczywiście to tylko takie założenie i np teleskop może mieć padniętą kolimację i może wystarczy tylko to ustawić i potem prawidłowe wystudzenie luster i obraz będzie piękny z NexImage 5. Jest jeszcze inna rzecz. Chiński sprzęt to zawsze ryzyko, że trafi się na gorszą sztukę. Np, gorsze lustra, źle zamocowany korektor, itp, itd. Ale najpierw sprawdź tą kolimację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

U mnie FireCapture też się wieszał i to przy 2 różnych kamerach. Dlatego korzystam z SharpCapa, którego mogę polecić. Jeśli go jeszcze nie testowałeś to warto wypróbować.

 

Jak zmieniałem SPC900 na ASI120MC-S to myślałem, że FireCapture przestanie robić fochy, ale nie przestał. Widać to nie od kamery zależało w moim przypadku a od laptopa. Podobnie może być u Ciebie.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wieszanie się kamerki powodował kabel USB. Wymieniłem na nowy i śmiga. Zawiesić się może kiedy za mocno szarpnie się teleskopem, kiedy kamerka jest włączona, albo kiedy wyciągamy włączoną kamerkę z wyciągu.

 

PS. Wygląda na to, że co inny sprzęt, to i inne problemy ;).

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel mówisz, ja własne używam SharpCap i wiesza się z ASI120 ale to chyba akurat ta kamerka tak ma gdzieś czytałem więc by to nie była wina programu ani kabla ale sprawdzić nie zaszkodzi :)

 

 

A mnie się na SharpCap nigdy nic nie wieszało ale zawsze na firecapture.

 

Od nowszych wersji już się nie wiesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zapolowałem na Marsa. Warunki były słabe, momentami wyglądał, jakbym miał świeczkę przed tubą teleskopu ;) Do tego nie jestem pewien, czy nie zawaliłem ostrości (znowu). No bo niestety to z nią mam straszny problem i nigdy nie wiem, czy już jest dobrze ustawiona, czy jeszcze nie :/ Widać, że podmieniłem na szybko tło, bo artefakty nie wyglądają zbyt ładnie :)

MARS 06.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Mars.

 

Ogniskowa 4500 mm, 100%.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Meade S5000 TeleXtender 5x, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2, iDS CMOS UI-1240LE-C-HQ,
FireCapture v2.5beta, PIPP v2.5.4, AutoStakkert 2.6.1.4, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X7.

Mars_020639_20160508.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was prośbę tak samo jak w przypadku Saturna, w poszukiwaniu ostrości sprawdzam czy problemem w moim przypadku jest obróbka. Oto Mars nagrany 06.05.2016 r. o 0:11. Pomijam, że uciekał ale to u mnie norma - niestety mam zasłonięte północne niebo blokiem i widzę tylko dosyć duży fragment nieba południowo-zachodniego. Czy możecie wyciągnąć z tego nagrania więcej niż ja? SCT 9,25, Neximage5 bezpośrednio w wyciągu. Uwaga, nagrania z iCap nie otwierają się, nie wiedzieć czemu w AS2, więc trzeba ustabilizować to PIPP. Celowo daje link bez obróbki PIPP bo tam też mogę popełniać błędy. Bardzo dziękuję za pomoc. Oto link: https://www.dropbox.com/s/xvj0qgdyo2sc9v6/mars%20wyciag1.avi?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze Mars z piątku. Warunki podobnie trudne i niestabilne, jak w przypadku Saturna. Nie udało się zarejestrować materiału, z którego byłbym zadowlony, więc obrobiłem to, co miałem.
SCT 5" + barlow 2x

 

Q01_00_38_e11000001_ap8_4.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek_P

Mam do Was prośbę [..]

 

Detalu wiele tam nie ma. Poniżej moje podejście do materiału. Za krótkie filmiki w obu przypadkach.

mar.png

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.