Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego - 9 maja 2016 roku


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

 

ISS + Merkury ? hmmm było by coś !!!

 

Niestety tego dnia tranzyt ISS na terenie Polski będzie ale w godzinach porannych. Zawsze jest jednak szansa na samolot czy ptaki na tle Słońca czego sobie i Wam życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Wyścig zbrojeń trwa! Ponieważ nie zajmuje się fotografowaniem Słońca na co dzień musiałem coś wykombinować żeby złożyć na ten jeden raz jakiś setupik. chociażby tylko po to żeby zarejestrować tranzyt bez wodotrysków.

Setup: Orion Mini Guide Scope ( ogniskowa 162 mm, f / 3.25), AS 120 MC na Ioptron SKyTracker II. Folia Baader ND 3.8.

To daje 4,77 arcsec/piksel. Przy średnicy tarczy ok. 12 arcsec obraz będzie miał zaledwie 3 piksele ale powinno być widać.

 

Bez tytułu.jpg

 

 

Dzisiejsza próba:

 

2016-05-06-0637.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartuje przecież :) Prawda taka, że co mi z czarnej kropki śmigającej po tarczy, gdyby chociaż jakiś zarys kraterów był lub podobne atrakcje, ale oczywiście jeśli ktoś nie widział to warto zobaczyć :)

A po za tym, to (powinno -edit- mogło by) tak wyglądać :)

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz pytanie - czy ktoś w ogóle coś zobaczy gołym okiem? Przecież oglądając przez lornetkę czy coś innego przez te okulary, to katastrofa gwarantowana.

 

Ja osobiście nigdy nie widziałem plamy słonecznej o średnicy kątowej mniejszej niż 20", więc Merkurego na bank nie zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja idę do roboty i kładę lachę na tranzyta ^_^:P zresztą i tak będzie lało ;)

Jak wykraczesz, to krew się poleje :icon_rambo: .

Przez dwa tygodnie rzeźbiłem wieczorami oprawy do filtrów, uzbroiłem w ND5.0 wszystko, co jeszcze tego akcesorium nie miało, z pozostałości folii skleciłem okulary i rozdałem po rodzinie i znajomych, od miesiąca wszystkim dookoła przypominam o D-DAY - żadna lipa nie wchodzi w grę. I tak już mam w otoczeniu opinię dziwaka, który na grillach zamiast pożerać karkówkę i popijać ją piwem, stoi na uboczu z zadartą głową.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wykrakał, u mnie pada. :/

Mam nadzieję, że do tranzytu się poprawi.

Poprawi się, tylko burze mogą być.

Obcięło część z zachmurzeniem - ok. 11-tej się zmniejszy.

Borowa.jpg

Edytowane przez KrzychK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jako że ktoś z domowników myśląc że to kawałek foli spożywczej wywalił moją folię baadera do kosza, czy ktoś ma pomysł, oprócz oglądania przejścia przez internet, na rozwiązanie mojego problemu ? W moim mieście nie ma jak kupić takiej folii :/ .Ja myślałem nad folią termiczną złożoną np 2-3 razy , ale czy ktoś z takiego rozwiązania korzystał, a może ktoś ma inny pomysł, niestety jestem w pracy więc moje możliwości są ograniczone :(

Pozdrawiam Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.