Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego - 9 maja 2016 roku


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Niki, napisz proszę historię powstania tego zdjęcia.

Dark....

zdjęcie z pewnością jest historyczne, ale to nie znaczy że historia jego powstania jest jakaś nadzwyczajna którą ma sens opisywać. Po prostu sprawdzona wielokrotnie miejscówka, odrobina szczęścia i 21 pstryków przez obiektyw o ogniskowej 500 mm z czego na 3 pstrykach widać to maleństwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłaj zdjęcie na APODa.

A tak przy okazji to dziwi mnie fakt że tak mało jest zdjęć właśnie z Merkurym na tle zachodzącego Słońca.

Myślałem że będzie to niewątpliwy walor tego zjawiska...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek tranzytu - teleskop Synta 130/900, okular 25mm (plastik się trochę topi, ale tegoż Kelnera mi nie szkoda), projekcja na kartkę. Wiaterek, zdjecie telefonem. Mimo, że nawet nie planowałem zdjęć - moment prosił się o jakiekolwiek uwiecznienie. Delikatnie wzmocniony kontrast w PS

20160509_131608.jpg

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na którejś z wcześniejszych stron tego ciekawego wątku jeden z kolegów martwił się tym, że z terenu Polski nie będzie możliwości połączenia tranzytu Merkurego i przelotu stacji ISS. My musimy poczekać a los tym razem dopisał Kanadyjczykom.

Dajiguang-_stacked_1462842817_lg.jpg

http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=125566

Oprócz sprzętów orbitujących w kadrze można było także złapać coś bardziej przyziemnego:

2048.jpg

https://www.theguardian.com/science/live/2016/may/09/transit-of-mercury-2016-follow-todays-celestial-event-live

Powszechnie sądzi się że główną atrakcją Las Vegas są kasyna a tu proszę popatrzeć taka inna, niecodzienna wygrana:

1855f6609f9745b89f6b65a0072f558b.jpg

http://www.ecns.cn/visual/hd/2016/05-10/93846.shtml

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też pokażę co udało mi się zrobić podczas tranzytu. Zdjęcia robiłem niedużym refraktorem 102-1000 mm i Canonem 450D, ale Merkury na pojedynczej klatce mizernie wychodził. Pogoda pozwoliła mi na zrobienie 220 klatek pomiędzy godz. 14:24:53: a godz. 16:27:20. Wcześnie była u nas burza z gradobiciem, a potem znowu chmury spowodowały że zwinąłem już swój sprzęt i tylko obserwowaliśmy dalszy ciąg tranzytu teleskopem kolegi pod kopułą jego obserwatorium. Zdjęcia robiłem co 30s i z tych 220 zdjęć zrobiłem 16 stacków po trzy zdjęcia. Następnie zrobiłem z nich animowanego gifa. Następne zdjęcie to jest tylko jedna klatka a za nim stack z trzech takich klatek. Wydaje mi się że na stacku Merkury wyszedł dużo wyraźniej. Zrobiłem jeszcze stack z całości zebranego materiału, ale to zdjęcie można tylko potraktować jako zdjęcie Słońca podczas tranzytu Merkurego, ponieważ sama planeta zostawiła niewielki ślad, ale plamy wyszły niezłe :) Ponieważ wszystkie zdjęcia były w formacie raw, to program RegiStax męczył się ponad dwie godziny zanim zrobił stacka. Jak wcześniej wspomniałem, końcówka zjawiska była obserwowana już tylko teleskopem w obserwatorium i tam też robiliśmy projekcję obrazu tarczy na białym płóciennym ekranie. Zrobiłem zdjęcie tego ekranu moim smartfonem. Gdyby gif nie działał tutaj to podaję link do : http://images72.fotosik.pl/460/3d52c4225fab68bc.gif

Gif anim.gif

IMG_8714_7 pod II fb.jpg

09 crop m.jpg

stack 221 kl_5 fb.jpg

20160509_192617.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie , ale pytam sie i pytam jak wy ten kolor robicie a tu cisza :g:

W przypadku moich zdjęć taki kolor wychodzi bez żadnego kolorowania fotek. Używam szklanego filtru słonecznego produkcji Astrokrak i taka właśnie żółta barwa Słońca powstaje na fotkach jak na tej pojedynczej fotce. W przypadku zestackowania w RegiStax kilku zdjęć jego barwa zmienia się na pomarańczową. Zdjęcie Słońca rzuconego na biały ekran i zrobione telefonem, to też barwa wyszła automatycznie po ustawieniu odpowiedniej wartości ekspozycji w smartfonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka fajnych klatek z przelotem jaskółek na tarczy Słońca podczas tranzytu Merkurego , chciał bym zrobić animację, jaki darmowy program do animacji byście polecili , pytam o takie które nie kompresują złożonej animacji .

 

Przykładowa fotka .

 

 

5.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.