Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego - 9 maja 2016 roku


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To był prawdziwie emocjonujący dzień. :yes: Poranek był piękny ale później zaczęły pojawiać się wymodlone przez rolników a znienawidzone przez nas chmury. Jednak punktualnie o 13:13 mała dziura pozwoliła załapać się na początek zjawiska. Wrażenie niesamowite - w pow. 75x plamka Merkurego niespodziewanie duża i bardzo wyraźna ( może dlatego że blisko brzegu Słońca.) Dalsza część tranzytu przebiegała pod znakiem zmiennej pogody na szczęście jednak trafiały się jakieś chwilowe przebłyski które pozwoliły wykonać kilka pamiątkowych fotek. Ponieważ sprzęt rozstawiłem na ulicy przed firmą nie zabrakło również chętnych do obserwacji - chwilami miałem ochotę wydawać polecenie "nie pchać się, wszystkim wystarczy". Dobrze że przechodzące chmury łagodziły napięcia. :szczerbaty:

Pozdrawiam.

Fotki wykonane komórką w projekcji afokalnej za okularem SW 25mm i WO SWAN 15mm.

IMG_20160509_142232_F1 2.jpg

IMG_20160509_154051_F 2.jpg

Edytowane przez Art 69
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ożeż ty! ^_^

 

Polukałem chwilkę, jest jednak coś majestatycznego w tej kropce :)

A u mnie każdy po pierwszym spojrzeniu w teleskop się dziwił: ,,To planety są takie małe?"

 

Każdy oprócz jednego. Jego interesowały wyłącznie nornice.

20160509_163412.jpg

20160509_165027.jpg

Edytowane przez KrzychK
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

I po krzyku. Kolejne przejście zaliczone. Początku nie zobaczyłem bo mimo że do 13 było praktycznie bezchmurnie wylazł cumulus zrobił złośliwie 30 minutową burzę :( . Tranzyt zapamiętam długo bo rzadko obserwuję się zjawisko astronomiczne przy padającym deszczu, odchodzącej burzy przez uchylone drzwi od garażu. Dla udokumentowania robiłem tylko zdjęcia z ekranu. Od 14h rozpogodziło się na dobre. Tranzyt oprócz mnie obejrzała moja rodzina i sąsiedzi. Jeden z gości spodziewał się czegoś podobnego do zaćmienia Słońca :) . Najmłodszy obserwator miał 4 latka a najstarszy 86lat, czyli przekrój przez całe pokolenie.

Załączam kilka moich wypocin. Zdjęcie o 13h32m robione przy padającym deszczu i grzmotach burzy. Na koniec pożegnanie zachodzącego Słoneczka. Pozdrawiam Zbyszek.

SAM_2661.jpg

SAM_2668.jpg

SAM_2684.jpg

SAM_2698.jpg

Edytowane przez zbyszekzz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje Słońce i Merkury. Totalna partyzantka. Folię zdobyłem o 17:59 na minutę przed zamknięciem sklepu. Pierwszy raz dzisiaj miałem kontakt ze słońcem przez teleskop także nie krzyczcie. SCT 9,25 kamera bezpośrednio w wyciagu.de849a994953da0b0c24288673bad543.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdjęcie tuż przed zachodem, ogólnie przez cały dzień nie udało mi się złapać.

Fotka robiona SW 150/750 na 750 mm i Canonem 1100D mod.

Ktoś wie co jest nie tak, że zdjęcie wyszło takie jajowate?

 

Tak jakby kolimacja nie teges, ale musiałaby być mocno przekoszona, żeby był taki efekt, byłoby widać w wizualu. Według mnie aparat zamontowany nieprostopadle do osi wyciągu albo opad wyciągu pod ciężarem aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.