Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego - 9 maja 2016 roku


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

O 12.30 miałem jeszcze 100% zachmurzenia, 10 minut później wyszło Słońce, ale co chwilę zasłaniały go chmury. 20 minut przed początkiem tranzytu potężna chmura zakryła Słońce. Patrząc na sat24 nie miałem nadziei na I i II kontakt. Aż tu nagle o 13.15 dosłownie na 20 sekund pojaśniało w tej ogromnej chmurze i jest!! II kontakt sfotografowany. Uff, na tym mi najbardziej zależało. 10 minut później chmurwa odeszła nad Kraków i miałem nieco ponad godzinę ładnej pogody. W międzyczasie z małej chmurki pokropił minutę deszcz, inna zrobiła naturalny filtr i tak do ok. 14.30 zrobiłem kilka zdjęć.
To co się działo później trudno opisać słowami. Potężna burza, błyskawica za błyskawicą, grad (zrobiło się dosłownie biało) i deszcz tak gęsty, że nie widziałem domu 50m ode mnie. Zawierucha skończyła się po ok. 20 minutach a chmury odpuściły dopiero po 18-tej. Na koniec zrobiłem jeszcze jedno ujęcie.

 

Sprzęt: 10"/1200mm, folia Baader 3.8, EOS 50D, ISO100, czasy od 1/8000 do 1/100
Filtry: Baader Solar Continuum 540nm, Baader H-alpha 7nm

 

post-29297-0-38857500-1462827749_thumb.png

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to i ja się pochwalę moim skromnym zbiorem fotek z dzisiejszego tranzytu, Pierwsza połowa słabo udokumentowana ponieważ musiałem pracować, ale później pstrykałem do póty do puki chmury nie zasłoniły Merkurego. Na koniec jako bonusik sierp Księżyca.

DSCF5066.jpg

DSCF5133.jpg

DSCF5220.jpg

DSCF5260.jpg

DSCF5295.jpg

DSCF5353.jpg

DSCF5427.jpg

DSCF5491.jpg

DSCF5501.jpg

DSCF5557.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledwo się udało, dosłownie ostatnie pół godziny przed zajściem Słońca za krzaki. Mieliśmy nawet mały zlot sąsiedzki. Niektórzy się nabijali, że mucha narobiła na okular. Swoją drogą te okulary w gazetach to na wiele się nie przydały, przecież bez powiększenia nie było szans zobaczyć Merkurego.

Edytowane przez Blondas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animacja z początku tranzytu. Niestety musiałem wyrównywać klatki ręcznie, bo żaden program nie podołał temu zadaniu.

 

Ogniskowa 1800 mm, 31 klatek.

 

attachicon.gifTranzyt_ani.gif

 

Zamiatasz...

Miałem wrzucać swojego avika z pierwszej fazy ale już mi przeszło:)

Edytowane przez BuliPunk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.