Skocz do zawartości

Zupełnie nietypowy wątek.


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. :)

Dawno tu nie zaglądałam, więc pozdrawiam wszystkich, z którymi miałam okazję tu rozmawiać. ;)

Niedługo zamierzam otworzyć bloga poświęconego wsparciu osób chorych przewlekle - głównie onkologicznie, ale również na inne choroby "większego kalibru". Chciałabym stworzyć miejsce, w którym takie osoby będą czuły się dobrze, włącznie z odejściem od ciągnącej w dół nomenklatury "raka", "choroby" i innych, bez licytowania się kto więcej przecierpiał (fora tematyczne pływają w negatywnej energii), a z konkretnymi wskazówkami, co robić, żeby raźniej przez to przejść, z dawką pozytywnej energii, zdrowym nastawieniem, miejsce, w którym choroba przestanie być wyrokiem i drogą przez mękę, a zacznie być wyzwaniem, lekcją, czy jak tylko komu pożyteczniej będzie o niej myśleć. Stąd moja zagwozdka. Szukam dla niego nazwy i bardzo chciałabym, żeby nawiązywała do gwiezdnych konstelacji, lub innych obiektów niebieskich. Myślałam o Herculesie - w końcu według mitologii pokonał raka, ale gdzieś przemknęła mi taka nazwa fundacji zajmującej się tą tematyką. Czy coś może przychodzi Wam do głowy? Jakie nazwy mogłyby pasować? To niekoniecznie musi być coś, z czym związane są legendy. ;) Szukam czegoś możliwego do wymówienia, melodyjnego, ładnie brzmiącego... Będę wdzięczna za każde skojarzenie. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze wyszła z taką inicjatywa!

Sam to wszystko przeszedłem i postanowiłem po wszystkim odnowić swoją pasję z dzieciństwa - astronomie. Teraz w wydaniu astrofoto.

Mam nadzieję że temat astro będzie się przeplatal z codziennością w Twoim blogu ;-)

Podrzucić linka jak zaczniesz już coś tworzyć.

 

Miło jest poznać kogoś kto chce wspierać chorych. Dziękuję.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na niebie taki gwiazdozbiór wciśnięty pomiędzy jasne konstelacje Wielkiej Niedźwiedzicy, Lwa, Panny i Wolarza. Niepozorna na pierwszy rzut oka gromadka dość ciemnych gwiazd, pośród których kryje się mnóstwo wspaniałych obiektów głębokiego nieba. Dla mnie ten gwiazdozbiór był od zawsze symbolem tajemnicy, nieskończoności i potęgi wszechświata. Mowa oczywiście o Warkoczu Bereniki, który nazwę swą zawdzięcza żonie egipskiego króla Ptolemeusza III i legendzie o jej zaginionym warkoczu odnalezionym na niebie przez Kanona z Samos, pod postacią układu gwiazd przypominających lśniące włosy.

Samo zaś imię Berenika, noszone przez kilka sławnych kobiet starożytności, wywodzi się od macedońskich słów phere - przynosić i nike - zwycięstwo.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson, planuję poświęcać go tylko zdrowieniu, a że też kocham niebo wpleść w niego jego elementy. ;) Chętnie podeślę link, bardzo przydadzą mi się komentarze i wskazówki osób, które też przez to przeszły. Sama, kiedy chorowałam, potrzebowałam takiej strony - pamiętam, kiedy pierwszy raz weszłam na forum poświęcone swojej chorobie (jeszcze nie wiedziałam, z czym to się je) i te tematy -"Popalony przełyk", "Łysienie", "Śmierć podczas chemioterapii", "Znacie adresy blogów osób, które chorowały i JUŻ umarły??" itp. No coś strasznego. Dlatego teraz postanowiłam coś takiego stworzyć - mam nadzieję, że mi się uda. ;)

@Koziołrogacz Wow...wow! Dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Koziołrogacz Dziękuję Ci bardzo! Polska domena jest zajęta, ale pokombinuję coś i prześlę Ci link, jak już ją stworzę. Tak pięknie można to opisać! W dodatku jej położenie - w Niedźwiedzicę, Wolarza, Pannę można tchnąć ważną symbolikę. Gdybyś kiedyś był na Mazurach, zapraszam na kawę. :)

PS. Czy znasz podobne opowieści o innych obiektach? Zaczytywałabym się...

PS2. Weronika to moje imię z bierzmowania. :D Podobno nie ma przypadków. ;)

Edytowane przez senta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Koziołrogacz Dziękuję Ci bardzo! Polska domena jest zajęta, ale pokombinuję coś i prześlę Ci link, jak już ją stworzę. Tak pięknie można to opisać! W dodatku jej położenie - w Niedźwiedzicę, Wolarza, Pannę można tchnąć ważną symbolikę. Gdybyś kiedyś był na Mazurach, zapraszam na kawę. :)

 

PS. Czy znasz podobne opowieści o innych obiektach? Zaczytywałabym się...

 

PS2. Weronika to moje imię z bierzmowania. :D Podobno nie ma przypadków. ;)

Co prawda wyjazdu na Mazury w najbliższych planach nie mam, ale kiedyś... kto wie, życie lubi sprawiać niespodzianki ;)

Opowieści o gwiazdozbiorach bez liku znajdziesz w internecie, tę o Warkoczu Bereniki też z sieci zaczerpnąłem. Do kosmosu zawsze miałem podejście bardziej metafizyczne niż ściśle naukowe. Może to po części taki ukłon w stronę starożytnych astronomów, którzy chyba bardziej niż my współcześnie żyjący, czuli się z kosmosem związani i choć brakowało im obecnie dostępnych środków badawczych i narzędzi poznania, to jakoś intuicyjnie wyczuwali, ogrom i nieskończoność jaka roztaczała się nad ich głowami. Ktoś powie, że przecież nie zdawali sobie sprawy z istnienia galaktyk, z ogromu przestrzeni i materii z jakiej zbudowany jest wszechświat. Ale powiedzmy sobie szczerze, że i dziś niewielu ludzi potrafi choć w przybliżeniu wyobrazić sobie, czym jest rok świetlny, jak wielkie są gwiazdy, czy co to oznacza, że nasza galaktyka składa się z od 100 do 400 miliardów gwiazd. To są wielkości zupełnie abstrakcyjne dla przeciętnego człowieka, więc aż tak bardzo nie różnimy się pod tym względem od starożytnych. Może tylko brak nam tej fantazji, która pozwalała im widzieć na niebie mityczne postacie i tworzyć o nich legendy, które przetrwały tysiąclecia.

A co do przypadków... no cóż, pewnie zbyt mało wiemy, by wszystko zrozumieć, dlatego wiele rzeczy tłumaczymy sobie jako cuda, lub przypadki :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Senta a jak Twoja Synta? ;)

Służy grzecznie, szczególnie podczas wakacyjnych ognisk, zimą rzadziej - a ostatnio w ogóle nie ma czystego nieba. Wbrew obawom - nigdy nie ma problemu z wynoszeniem jej. :) Niebo dla mnie wciąż bardziej metafizyczne, niż "fizyczne" i ciągle nie umiem wyszukiwać niczego poza księżycem i kilkoma większymi gwiazdozbiorami, jak pora roku sprzyja. Tacie idzie to zdecydowanie lepiej. :) A w międzyczasie porzuciłam etat na rzecz własnej działalności, więc będę mogła tak ustawiać plany, żeby wreszcie przybyć na jakiś zlot. :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to Synta miała być prezentem dla Senty taty.

Si. :)

 

Nauczył się fotografować księżyc komórką (!) i przez jakiś czas regularnie takimi zdobyczami obdarowywana była chyba cała lista kontaktów - wiecie, coś w stylu natchnionych mamuś, żeby kto żyw podziwiał ich takie-same-dzieci. :]

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kosmosu zawsze miałem podejście bardziej metafizyczne niż ściśle naukowe.

Ja mam dokładnie tak samo. Jest coś magicznego w tym, że celujesz w takiego Saturna i to jest DOKŁADNIE TEN SATURN o którym dzieci uczą się w szkole i który jest tam od prawieków - a Ty masz go niemal na wyciągnięcie ręki. Jeśli chodzi o Starożytnych - spotkałam się z publikacjami, które dowodziły, że wbrew pozorom ich wiedza mogła przekraczać naszą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może "Słonecznik"

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_S%C5%82onecznik

 

 

Pozdrawiam

p.s.

Znam trochę takich historii nawet w bliskim otoczeniu i uważam, że kontynuowanie przez ludzi w takich sytuacjach swojej pracy, zainteresowań, albo rozwijanie innych jest dobrym pomysłem/działaniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Słowo się rzekło, kobyłka u płotu, a właściwie - blog w Internetach. Chciałabym oficjalnie ogłosić @Koziołrogacz Ojcem Chrzestnym tego, raczkującego jeszcze, miejsca w sieci. Wszystkim Wam - wypowiadającym się w wątku raz jeszcze dziękuję za rady, sugestie i zwykłe, ludzkie zainteresowanie, a gdyby ktoś jeszcze chciał wiedzieć co się z tego całego zamieszania urodziło, to serdecznie zapraszam Was na www.berenike.pl (https://www.facebook.com/BerenikeBlog) Niech noce bezchmurne będą nad Wami! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.