Skocz do zawartości

Grzałka ATM z drutu kenthal


Pawcio

Rekomendowane odpowiedzi

Już jakiś czas temu obiecałem mojemu znajomemu, posiadaczowi 8'' SCT grzałkę do teleskopu - już kilka razy umawialiśmy się na wspólne obserwacje i parę razy trzeba było szukać suszarki, bo zaparowana płyta korekcyjna skutecznie degradowała obraz. Andrzej, bo tak ma na imię mój znajomy to złoty chłop, ale jak mu mówiłem o rezystancji dziwnie się na mnie patrzył myśląc pewnie, że go obrażam :) Ale do rzeczy: do wykonania grzałki potrzebować będziemy
- Drutu oporowego do dostania np. na pewnym portalu aukcyjnym w cenie ok. 1zł/m o parametrach zgodnym z naszymi obliczeniami
- Dwustronnej taśmy klejącej pełniącej jednocześnie termoizolacji
-Rzepa lepiej samoprzylepnego ja jednak dostałem od znajomej zwykły a darowanemu .....
-kawałka PCV, którego użyłem jako dystans do drutu
-Kabla przyłączeniowego
Zaczynamy: Najpierw poczytałem sobie na nieśmiertelnej Celestii i forach o samych grzałkach, potem obliczyłem wymagane parametry (kartka z "kosmicznymi" obliczeniami widoczna jest na zdjęciu) - czułem się jakbym wrócił 27lat do czasów technikum elektronicznego :) Tak wyglądają wszystkie potrzebne materiały:

IMG_3270.JPG

Odciąłem rzep i drut oporowy na wymaganą długość, warto sprawdzić miernikiem, czy uzyskaliśmy wymaganą rezystancję

IMG_3272.JPG

Wyciąłem z taśmy PCV dystanse zrobiłem w niej dziurki i przeciągnąłem drut oporowy, na wew. stronę rzepa nakleiłem taśmę dwustronną i sam drut pilnując aby druty się ze sobą nie stykały

IMG_3274.JPG

IMG_3275.JPG

Teraz zostało tylko podłączenie przewodu zasilającego i ... gotowe!

IMG_3278.JPG

IMG_3279.JPG

Zostało jeszcze ostateczne sprawdzenie czy wszystko działa..

IMG_3283.JPG

Wszystko OK! zostało jeszcze przylutować wtyczkę chinch do przewodu zasilania - będę zabierał także Astrohuba (już niedługo, już niedługo) więc zgodność musi być i poproszę moją ładniejszą połówkę by przeszyła rzep maszyną do szycia - dlatego lepiej żeby to był rzep samoprzylepny. Teraz został mi do zrobienia grzałki do okularów, szukaczy i obiektywów - jak szaleć to szaleć Poza tym, obiecałem Karolowi Wenerskiemu grzałki w obserwatorium Niedźwiady :) Uwaga, temat ten zawiera kryptoreklamę miernika Metex, który jest mi w takich pracach pomocny i któremu należy się nowa bateria :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoich grzalkach drut układalem w sinusoide- większa pow grzewcza. Drut skleilem taśma szara, montażowa z liroja i mam pewność ze ona się nie rozklei i nie bedzie zwarcia.

 

Pokaż swojego astrohuba.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.