Skocz do zawartości

Mocowanie lustrzanki na pręcie przeciwwagi.


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mateusz nie ma żadnych elementów ochronnych. Sama śruba na wałek też będzie ok choć ja bym ją zaostrzył wtedy z większą siłą punktowo będzie trzymać.

Rysy i wgnioty na pręcie to chyba mniejsze zmartwienie niż optyka i elektronika w spadku swobodnym? :)

Możesz też dać mały wkręt imbusowy obok M12 który będzie spełniał taką samą funkcje ale od czoła.

Miałem już jeden zajechany pręt przeciwwagi i za estetycznie to nie wygląda :) A spadek swobodny pozwoli się poczuć, jak w kosmosie, więc chyba warto spróbować :P

No właśnie od czoła jest z tym kiepsko, powierzchnia jest niewielka, a do tego ścięta na stożek.

Obawiam się że pręt przeciwwagi będzie się odkształcał pod wpływem zmian położenia i gwiazdki mogą się nieco rozjechać.

Masz rację, faktycznie pręt się odkształca (albo dokładnie mówiąc, rusza się w mocowaniu) przy obracaniu osią RA. Jednak są to raczej ruchy powolne, długotrwałe i co najwyżej kadr będzie delikatnie dryfował w jakąś stronę. By może nastąpi też w okolicy pionowej orientacji taki przeskok na pokonanie luzu, ale to najwyżej jedną klatkę zepsuje. Także jestem dobrej myśli.

 

Rozwiązania najprostsze bywają często najlepsze. Myślę że najprościej na końcu przeciwwagi będzie przykręcić dobra głowicę fotograficzną i voila.

No ja właśnie to chcę zrobić, ale nie da się jej od tak przykręcić, trzeba zrobić jakiś adapter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pojawił się nowy pomysł.

mocowanie aparatu2.jpg

Najpierw wkręcamy adapter gwintem M12 do pręta, a potem kontrujemy nakrętką. Rozwiązanie proste (również w wykonaniu) i wydaje mi się, że skuteczne. Nakrętka powinna zabezpieczyć śrubę przed wykręceniem. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod 3/8" jest szeroki kołnierz, na którym będzie się spierać podstawa głowicy. Odkręcanie będzie zabezpieczone poprzez tarcie między nimi. Na takiej samej zasadzie głowica jest przykręcona do statywu, samo tarcie podstawy spokojnie wystarcza, nie trzeba dokręcać żadnych śrubek blokujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter gotowy. Wyszedł ładnie i porządnie :) Nic się nie odkręca. Aparat robi za sporą przeciwwagę, dzięki temu zamiast dwóch starcza mi jedna przeciwwaga 5 kg. Mniej noszenia :)

Poniżej kilka zdjęć. Cześć z telefonu, bo nie da się zrobić zdjęcia aparatem, który na nim jest :)

2016-02-28 23.30.50s.jpg

2016-02-28 23.32.40s.jpg

2016-02-28 23.34.56s.jpg

DSC_3235s.jpg

DSC_3238s.jpg

Zapowiada się świetny sprzęt na szerokie kadry :) Chyba będę musiał doczepić jakoś laser do aparatu, bo tak to celowanie nim nie będzie łatwe ani wygodne.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

U mnie pręt przeciwwagi ma zakończenie gwintem M10 do nakrętki zabezpieczającej przez zsunięciem przeciwwagi. Gwint ma podobną średnicę do 3/8 i nakręciłem "na siłę" głowicę kulową Manfrotto, pręt ma twardszy gwint więc przegwintował lekko ten w głowicy - - mam drugą więc mi tej nie żal :) Obiektyw MTO 3M-5A 8/500 z Panasinic Lumix G1 ważą razem 1,8kg i dają niezłą przeciwwagę.

 

IMG_20160401_204914.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

O, i na Twoim zdjęciu widać kluczową sprawę. Pod tą boczną śrubą jest płaski kawałek pręta. U mnie jest cały okrągły. A skoro masz płaski kawałek, to śruba się ładnie na nim oprze i nie ma szans tego ruszyć. Jak dokręcę śrubę do okrągłego, śliskiego pręta to niekoniecznie będzie to takie dobre. Ale może niepotrzebnie panikuję :) Boczna śruba nie ma np plastikowej końcówki, jak przy przeciwwagach, żeby nie rysować? Nie rysuje ona pręta?

 

Czesc Mateusz sledze temat i na moim precie wHEQ5ProSynscan,tez jest na koncu preta jeden gwintM12,i z tym plaskim odcinkiem na blokade sruby masz racjeZ racji tego ze przerabialem temat wielokrotnie bo robilem sobie w pracy rozne czesci zebym tylko moc powiesic na precie mojego m.innymi MTO,i stwierdzam ze jak jest plaski gladki pret to nawet jak zastosujesz dwie sruby blokujace po przeciwnych str.to i tak beda tendencje do "przekrecania" calego zestawu.Takze bez obawy "ze nie potrzebnie panikuje".Jak najbardziej moim zdaniem sluszna uwaga zeby zastosowac plaski kawalek preta-tu oznacza to zeszliwowanie lub wyfrezowanie preta oryginalnego do wlasnych potrzeb.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter wykonał mój wujek, ale on na co dzień nie robi takich rzeczy "na zamówienie", więc nie chciałbym go obciążać :) Możesz zamówić coś takiego w AK lub u Mitka. Mogę Ci podesłać na PW wymiary, jeśli chcesz.

 

Czesc,mozesz mi wyslac wymiary tego adaptera?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ja od niedawna (mniej więcej od 2004, tranzyt Wenus) stosuję taki patent jak na zdjęciu poniżej.

W wersji minimalnej przykręcam aparat do "cuda". W wersji "de luxe" do wynalazku przykręcam głowicę Manfrotto, a dopiero do niej aparat. W wersji "heavy duty limited edition" pod cudem jest jeszcze pręt przeciwwagi I całość z powodzeniem radzi sobie z MTO.

uchwyt-1.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
On 7/3/2016 at 6:04 PM, Marcin_G said:

Ja od niedawna (mniej więcej od 2004, tranzyt Wenus) stosuję taki patent jak na zdjęciu poniżej.

W wersji minimalnej przykręcam aparat do "cuda". W wersji "de luxe" do wynalazku przykręcam głowicę Manfrotto, a dopiero do niej aparat. W wersji "heavy duty limited edition" pod cudem jest jeszcze pręt przeciwwagi I całość z powodzeniem radzi sobie z MTO.

uchwyt-1.JPG

Hej, czy takie cudo można gdzies zakupić i czy uciagnie to SW 80/400?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, sosna napisał:

Hej, czy takie cudo można gdzies zakupić i czy uciagnie to SW 80/400?

Nie spotkałem się z takim uchwytem produkowanym przez Sky-Watchera lub GSO.

Mój wykonałem sam w warsztacie. SW 80/400 i temu podobne refraktory uciągnie bez problemu. Na zdjęciu jest obiektyw 300mm f/4,5

Gdybym teraz to robił - pewne szczegóły rozwiązałbym zupełnie inaczej.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.