Skocz do zawartości

Bin 25x100 czy SkyView 8EQ?


Krzysiek T.

Rekomendowane odpowiedzi

Zakup lornetki o średnicy 100mm planowałem od dawna, jednak, gdy zebrały mi się fundusze, zacząłem się zastanawiać nad kupnem średniego teleskopu. Teleskop na balkonie by się zmieścił, średnica pola manewrowego wynosi u mnie 1m. Stać mnie by było tylko na teleskop, żadnych dodatkowych akcesoriów, na szczęscie w zestawie są 2 okulary. Z kolei lorneta jest bardziej komplaktowa i mobilna, statyw oczywiście mam. Interesują mnie obiekty głębokiego nieba i nie wiem czy patrząc przez dwa 100 obiektywy zobaczę dużo mniej niż przez 150mm lustro?

25x100_Sutter.jpg

 

SkyView 8EQ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Także doradzałbym teleskop - zakup lornetki ma, wg mnie, wtedy sens, gdy ma się dostęp do naprawdę dobrego nieba - oczywiście może się ktoś ze mną nie zgodzić... Teleskop pokaże Ci zdecydowanie więcej - jak chociażby w/w gromady kuliste.

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wybór byłby oczywisty. Pomyśl - co zobaczysz przez lornetkę: rozległe widoki na Drogę Mleczną, to jasne, trochę DS, ale bez żadnych szczegółów, Albireo i pierścienie przyklejone do Saturna.

A przez teleskop 20cm - przy dobrym seeingu zawirowania w atmosferze Jowisza, przerwę Cassiniego, tarczę Neptuna, pod ciemnym niebem ramiona spiralne w M51, a może nawet gwiazdę centralną w M27. Można by jeszcze długo wymieniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teleskop o identycznych parametrach i baaaardzo podobnym wygladzie (widać Celestron i Orion produkują w tej samej fabryce :) ) i ma on naprawdę spore możliwości. Nigdy natomiast nie miałem w ręku lornety 25x100, więc trudno mi porównać oba sprzęty, ale jak przedmówcy stawiał bym na teleskop.

 

Co do mobilności - ten teleskop spokojnie weźmiesz na plecy w całości i przeniesiesz nawet na kilkaset metrów. A po złożeniu zajmuje dosyć mało miejsca.

 

Pomyśl także, czy nie bardziej opłaca ci się kupić Celestrona C6-N z Delty. Kosztuje 100 zł mniej, ale z drugiej strony dostajesz tylko jeden okular 20 mm (swoją drogą bardzo dobry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny dylemat miałem ostatniej zimy i zdecydowałem się na lornetę, o której mówisz.

Życie potwierdza słuszność mojego wyboru. Jest to urządzenie bardzo poręczne, z którym mogę wyskoczyć z domu na 5 minut, gdy jest przerwa w chmurach, czy zabrać na spacer z psem. A ganiać z teleskopem na plecach? Wybaczcie, to dobre dla Hamala, ale ja za stary jestem :wink: .

Oczywiście teleskopem dostrzeżesz więcej szczegółów ze względu na powiększenie i tu nie ma co dyskutować. Jak masz go gdzie w domu, albo w pobliżu rozstawić, to chyba warto.

Sam teraz myślę o uzupełnieniu lornetki, ale czymś nieco mocniejszym niż 15 cm lusterko :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli teleskop na metrowy balkon to napewno nie spory Newton, tylko jakiś Maksutow lub Cassegrain ale to raczej nie do DS, do mgławic zdecydowanie stawiałbym na dużą lornetę, z nią się spokojnie pomieścisz na balkonie i docenisz zaletę komfortowych, dwuocznych obserwacji :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi sie zdaje że kolega planuje zakup teleskopu w dalszej kolejności a na razie ma ochtę eksplorować niebo wygodną, dużą lornetą z własnego balkonu :salu:

Potem odnajdywanie obiektów teleskopem będzie jak bułeczka z masłem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop sobie kupię, jak się przeprowadzę do domku, gdzie go będę mógł wystawić na zewnątrz. A tak mierzenie balkonu już na wstępie napawa mnie obawami czy się wogóle zmieści :roll:

Mimo wszystko teleskop, to teleskop i nie ma go co porównywać z lornetą, ale przynajmniej będę miał pewność, że już większej lornety do kupienia nie ma :mrgreen: (no może poza pewnymi wyjątkami, ale jak na razie w totku mi nie idzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Zakopanego i mijając piękne miasto Kraków, wstąpiłem do Astrokraka i kupiłem...lornetę 8) W Zakopanym miałem okazję troszkę pooglądać niebo i pierwsze wrażenia są jak najbardziej OK. Lorneta rzeczywiście robi wrażenie, jest duża i ciężka, wszystko MC, gwiazdki punktowe, aberracja średnia. Nie wychodziłem nigdzie na obserwacje wieczorem, bo po prostu nie miałem sił po całodniowych wędrówkach, więc otoczony światłami ze wszystkich stron, pod przykrytym zakopiańskim smogiem niebem, zobaczyłem M27 (bez problemu widoczny zarys hantelka, M57, M11 (piękny!), M13 (plamka, ale gwiazdki na obrzeżach już rodzielone), M3, M81-M82 (widziałem je po raz pierwszy, w M81 widoczne jąderko). no i M31, ale tu musiałem obserwować bez statywu wychylony poza barierkę balkonu - jądro wyraźnie widoczne). Tak poza tym to Mizar rozdzielony, Albireo sprawdzałem z ręki, bo nie chciało mi się robić akobacji pod statywem i też jest rozdzielone, ale będę musiał to potwierdzić u siebie w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Zakopanego i mijając piękne miasto Kraków

ERRATA powinno być : Właśnie wróciłem z pięknego miasta Zakopanego i mijając Kraków... :mrgreen:

 

A tak poważnie to aby poznać siłę "mojego" nieba powinineś jednak ruszyć się na jedną z pobliskich górek ,np. Antałówka (ulubione jak sądzę miejsce Janusza Wilanda)

albo Lipki ( to jedno z moich ulubionych miejsc) .Tam smog już tak nie dokucza a i ciemno jest jak w .... :wink:

Bardzo często zaglądam tam z lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważny teleskop zaczyna się od 20 cm średnicy, a 150 mm. to takie nie wiadomo co.

 

Chyba trochę zbyt śmiało powiedziane... :roll:

 

Znam wiele osób, dużo ode mnie starszych, które zjadły swoje zęby na astronomii i oglądają niebo dlużej niż trwa moja przygoda na tym świecie, a osiągały imponujące rezultaty używając teleskopów o aperturze nie większej niż 15 cm. Nikt z nich - do tej pory -nie skarżył się, że jego lustro zbiera za mało światła i nie wprowadził granicy 20 cm średnicy jako "jedynej słusznej".

Taka "forumowa" megalomania nie jest dobrym doradcą, bo jeżeli nie ma się odpowiednich umiejętności i warunków, to duży teleskop staje się kulą u nogi dla, nieświadomego swojego zakupu, początkującego astronoma amatora.

 

Co do porównań pomiędzy teleskopem a lornetką, to wiele już na ten temat zostało powiadziane na tym i jeszcze na innym :) forum, więc nie ma co strzępić języka. Na pewno możliwości 15 cm teleskopu i 10 cm lornety różnią się znacznie i to na korzyść tego pierwszego.

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości. Jakiego używasz statywu?

Mam używany drewniany statyw z metalową głowicą zakupiony w Astrokraku. Lorneta mieści się na nim w sam raz.

powinineś jednak ruszyć się na jedną z pobliskich górek ' date='np. Antałówka albo Lipki[/quote']

Dzięki! Będę pamiętał o tym następnym razem będąc w Zakopanym.

Na pewno możliwości 15 cm teleskopu i 10 cm lornety różnią się znacznie i to na korzyść tego pierwszego.

Sam napisałeś, że nie ma po co porównywać obu sprzętów, więc taka wypowiedź jest nie na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.