Jump to content

Bin 25x100 czy SkyView 8EQ?


Krzysiek T.
 Share

Recommended Posts

Zakup lornetki o średnicy 100mm planowałem od dawna, jednak, gdy zebrały mi się fundusze, zacząłem się zastanawiać nad kupnem średniego teleskopu. Teleskop na balkonie by się zmieścił, średnica pola manewrowego wynosi u mnie 1m. Stać mnie by było tylko na teleskop, żadnych dodatkowych akcesoriów, na szczęscie w zestawie są 2 okulary. Z kolei lorneta jest bardziej komplaktowa i mobilna, statyw oczywiście mam. Interesują mnie obiekty głębokiego nieba i nie wiem czy patrząc przez dwa 100 obiektywy zobaczę dużo mniej niż przez 150mm lustro?

25x100_Sutter.jpg

 

SkyView 8EQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Także doradzałbym teleskop - zakup lornetki ma, wg mnie, wtedy sens, gdy ma się dostęp do naprawdę dobrego nieba - oczywiście może się ktoś ze mną nie zgodzić... Teleskop pokaże Ci zdecydowanie więcej - jak chociażby w/w gromady kuliste.

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie wybór byłby oczywisty. Pomyśl - co zobaczysz przez lornetkę: rozległe widoki na Drogę Mleczną, to jasne, trochę DS, ale bez żadnych szczegółów, Albireo i pierścienie przyklejone do Saturna.

A przez teleskop 20cm - przy dobrym seeingu zawirowania w atmosferze Jowisza, przerwę Cassiniego, tarczę Neptuna, pod ciemnym niebem ramiona spiralne w M51, a może nawet gwiazdę centralną w M27. Można by jeszcze długo wymieniać...

Link to comment
Share on other sites

Mam teleskop o identycznych parametrach i baaaardzo podobnym wygladzie (widać Celestron i Orion produkują w tej samej fabryce :) ) i ma on naprawdę spore możliwości. Nigdy natomiast nie miałem w ręku lornety 25x100, więc trudno mi porównać oba sprzęty, ale jak przedmówcy stawiał bym na teleskop.

 

Co do mobilności - ten teleskop spokojnie weźmiesz na plecy w całości i przeniesiesz nawet na kilkaset metrów. A po złożeniu zajmuje dosyć mało miejsca.

 

Pomyśl także, czy nie bardziej opłaca ci się kupić Celestrona C6-N z Delty. Kosztuje 100 zł mniej, ale z drugiej strony dostajesz tylko jeden okular 20 mm (swoją drogą bardzo dobry).

Link to comment
Share on other sites

Podobny dylemat miałem ostatniej zimy i zdecydowałem się na lornetę, o której mówisz.

Życie potwierdza słuszność mojego wyboru. Jest to urządzenie bardzo poręczne, z którym mogę wyskoczyć z domu na 5 minut, gdy jest przerwa w chmurach, czy zabrać na spacer z psem. A ganiać z teleskopem na plecach? Wybaczcie, to dobre dla Hamala, ale ja za stary jestem :wink: .

Oczywiście teleskopem dostrzeżesz więcej szczegółów ze względu na powiększenie i tu nie ma co dyskutować. Jak masz go gdzie w domu, albo w pobliżu rozstawić, to chyba warto.

Sam teraz myślę o uzupełnieniu lornetki, ale czymś nieco mocniejszym niż 15 cm lusterko :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jeśli teleskop na metrowy balkon to napewno nie spory Newton, tylko jakiś Maksutow lub Cassegrain ale to raczej nie do DS, do mgławic zdecydowanie stawiałbym na dużą lornetę, z nią się spokojnie pomieścisz na balkonie i docenisz zaletę komfortowych, dwuocznych obserwacji :salu:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Coś mi sie zdaje że kolega planuje zakup teleskopu w dalszej kolejności a na razie ma ochtę eksplorować niebo wygodną, dużą lornetą z własnego balkonu :salu:

Potem odnajdywanie obiektów teleskopem będzie jak bułeczka z masłem :lol:

Link to comment
Share on other sites

Teleskop sobie kupię, jak się przeprowadzę do domku, gdzie go będę mógł wystawić na zewnątrz. A tak mierzenie balkonu już na wstępie napawa mnie obawami czy się wogóle zmieści :roll:

Mimo wszystko teleskop, to teleskop i nie ma go co porównywać z lornetą, ale przynajmniej będę miał pewność, że już większej lornety do kupienia nie ma :mrgreen: (no może poza pewnymi wyjątkami, ale jak na razie w totku mi nie idzie).

Link to comment
Share on other sites

Właśnie wróciłem z Zakopanego i mijając piękne miasto Kraków, wstąpiłem do Astrokraka i kupiłem...lornetę 8) W Zakopanym miałem okazję troszkę pooglądać niebo i pierwsze wrażenia są jak najbardziej OK. Lorneta rzeczywiście robi wrażenie, jest duża i ciężka, wszystko MC, gwiazdki punktowe, aberracja średnia. Nie wychodziłem nigdzie na obserwacje wieczorem, bo po prostu nie miałem sił po całodniowych wędrówkach, więc otoczony światłami ze wszystkich stron, pod przykrytym zakopiańskim smogiem niebem, zobaczyłem M27 (bez problemu widoczny zarys hantelka, M57, M11 (piękny!), M13 (plamka, ale gwiazdki na obrzeżach już rodzielone), M3, M81-M82 (widziałem je po raz pierwszy, w M81 widoczne jąderko). no i M31, ale tu musiałem obserwować bez statywu wychylony poza barierkę balkonu - jądro wyraźnie widoczne). Tak poza tym to Mizar rozdzielony, Albireo sprawdzałem z ręki, bo nie chciało mi się robić akobacji pod statywem i też jest rozdzielone, ale będę musiał to potwierdzić u siebie w domu.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie wróciłem z Zakopanego i mijając piękne miasto Kraków

ERRATA powinno być : Właśnie wróciłem z pięknego miasta Zakopanego i mijając Kraków... :mrgreen:

 

A tak poważnie to aby poznać siłę "mojego" nieba powinineś jednak ruszyć się na jedną z pobliskich górek ,np. Antałówka (ulubione jak sądzę miejsce Janusza Wilanda)

albo Lipki ( to jedno z moich ulubionych miejsc) .Tam smog już tak nie dokucza a i ciemno jest jak w .... :wink:

Bardzo często zaglądam tam z lornetką.

Link to comment
Share on other sites

Poważny teleskop zaczyna się od 20 cm średnicy, a 150 mm. to takie nie wiadomo co.

 

Chyba trochę zbyt śmiało powiedziane... :roll:

 

Znam wiele osób, dużo ode mnie starszych, które zjadły swoje zęby na astronomii i oglądają niebo dlużej niż trwa moja przygoda na tym świecie, a osiągały imponujące rezultaty używając teleskopów o aperturze nie większej niż 15 cm. Nikt z nich - do tej pory -nie skarżył się, że jego lustro zbiera za mało światła i nie wprowadził granicy 20 cm średnicy jako "jedynej słusznej".

Taka "forumowa" megalomania nie jest dobrym doradcą, bo jeżeli nie ma się odpowiednich umiejętności i warunków, to duży teleskop staje się kulą u nogi dla, nieświadomego swojego zakupu, początkującego astronoma amatora.

 

Co do porównań pomiędzy teleskopem a lornetką, to wiele już na ten temat zostało powiadziane na tym i jeszcze na innym :) forum, więc nie ma co strzępić języka. Na pewno możliwości 15 cm teleskopu i 10 cm lornety różnią się znacznie i to na korzyść tego pierwszego.

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

Tak z ciekawości. Jakiego używasz statywu?

Mam używany drewniany statyw z metalową głowicą zakupiony w Astrokraku. Lorneta mieści się na nim w sam raz.

powinineś jednak ruszyć się na jedną z pobliskich górek ' date='np. Antałówka albo Lipki[/quote']

Dzięki! Będę pamiętał o tym następnym razem będąc w Zakopanym.

Na pewno możliwości 15 cm teleskopu i 10 cm lornety różnią się znacznie i to na korzyść tego pierwszego.

Sam napisałeś, że nie ma po co porównywać obu sprzętów, więc taka wypowiedź jest nie na miejscu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.