Skocz do zawartości
Piotrek Guzik

Szklarnie - generatory zaświetlenia nieba

Rekomendowane odpowiedzi

O tych szklarniach będzie trzeba coś pomyśleć. "Bawię się" ostatnio danymi satelitarnymi dotyczącymi LP i wykryłem, że na Ukrainie świeci jedna jakieś 60 - 70 km od Bieszczadów, a daje mniej więcej tyle światła co Rzeszów.

Kilka miesięcy temu kolejna pojawiła się w zachodniej części Pogórza Przemyskiego...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O tych szklarniach będzie trzeba coś pomyśleć. "Bawię się" ostatnio danymi satelitarnymi dotyczącymi LP i wykryłem, że na Ukrainie świeci jedna jakieś 60 - 70 km od Bieszczadów, a daje mniej więcej tyle światła co Rzeszów.

Kilka miesięcy temu kolejna pojawiła się w zachodniej części Pogórza Przemyskiego...

Ministerstwo Środowiska powinno się tym zająć, bo to nie tylko przeszkadza nam, ale też ma olbrzymi wpływ na faunę i florę. Nie dość, że w Bogatyni jest olbrzymia elektrownia to jeszcze tak potworne zanieczyszczenie światłem. Ostatnio jak wracałem ze Świeradowa Zdrój będąc 50 km od szklarni myślałem, że do Warszawy się zbliżam.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szokujące jest dla mnie że właściciel takiej szklarni nie czuje ekonomicznego uzasadnienia zatrzymania wypromieniowywanego ciepła i światła wewnątrz. Mógłby spokojnie o połowę zmniejszyć rachunki za prąd

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja myślałem, że szklarnie są po to szklane, żeby światło słoneczne świeciło na rośliny. A skoro lampy pracują 24h, to po co mi szkło? Zrobiłby 2x taniej np blaszaki bez okien i by miał to samo. A szkodliwe światło zostałoby w środku.

Widać, że jednak te parki ciemnego nieba to o dupę można rozbić. Jak można było pozwolić na taką swawolę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Bawię się" ostatnio danymi satelitarnymi dotyczącymi LP

Mam rozumieć, że masz dostęp do bieżących danych dotyczących LP ?

A jeżeli tak, to czy to są jakieś poufne dane, czy dostępne dla każdego śmiertelnika?

wykryłem, że na Ukrainie świeci jedna jakieś 60 - 70 km od Bieszczadów, a daje mniej więcej tyle światła co Rzeszów.

Chyba jest to niestety trafne porównanie. Na przykład kompleks szklarni pod Boguchwałą potrafi przyćmić swym blaskiem łunę od Rzeszowa.

Toś mnie teraz zmartwił. To moje ulubione obok Beskidu Niskiego tereny. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku włóczyłem się nocą po Pogórzu Przemyskim i od Birczy poprzez Malawę, Lipę, Jawornik Ruski aż po Siedliska w dolinie Sanu Panowały egipskie ciemności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozwiązanie jest proste, ale zapewne kilkaset tysięcy trzeba wyłożyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szokujące jest dla mnie że właściciel takiej szklarni nie czuje ekonomicznego uzasadnienia zatrzymania wypromieniowywanego ciepła i światła wewnątrz. Mógłby spokojnie o połowę zmniejszyć rachunki za prąd

straty ciepła pewnie nie są tak duże jak straty widocznego dla nas światła, bo przecież istnieje coś takiego jak efekt cieplarniany, czyli "światło przechodzi, ciepło zostaje".

jeżeli zatrzymanie w nocy światła jakimiś "żaluzjami" byłoby rzeczywiście opłacalne to trzeba zaprojektować taki system i zaproponować go właścicielowi szklarni a on chętnie go kupi i jeszcze podziękuje :flirt:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może to jest jakieś rozwiązanie? http://www.growy.com.pl/

Efekty ekonomiczne jakie pozwala osiągnąć taki typ oświetlenia w dłuższej perspektywie czasowej powinny chyba przemawiać do wyobraźni właściciela szklarni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Temat (problem) już na samym początku okazał się znacznie być znacznie szerszy niż Izerski Park Ciemnego nieba, więc wydzielam do nowego wątku :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie w przyszłości zloty trzeba będzie robić na Słowacji:

srep03789-f3.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

srep03789-f3.jpg

Hahaha, Austria !

Twórcy mapki mieli fantazję :)

Może lepiej Austro - Wegry :D

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W temacie zanieczyszczenia nieba światłem: znalazłem informację, że Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowuje mapę LP dla Polski. Ma być gotowa za 5 lat.

Szczegóły: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408334,naukowcy-szykuja-mape-zasmieconego-swiatlem-nieba.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W temacie zanieczyszczenia nieba światłem: znalazłem informację, że Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowuje mapę LP dla Polski. Ma być gotowa za 5 lat.

To naprawdę imponujące :P

W między czasie ktoś postawi kolejną szklarnię i dane odnośnie połowy województwa będzie można sobie w buty wsadzić.

Zresztą nie trzeba nawet szklarni, wystarczy jeden niechlujnie oświetlony hipermarket. Przykładem może być OBI w Miejscu Piastowym, który ma taką iluminacje, że widać go już od Barwinka, czyli z ponad 25 kilometrów, mimo że po drodze są dość wysokie górki.

Problem jest poważny i wymaga systemowych rozwiązań prawnych, tak jak ochrona wody, czy powietrza. Pytanie tylko kiedy nasza władza do tego dojrzeje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli w ogóle dojrzeje...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam rozumieć, że masz dostęp do bieżących danych dotyczących LP ?

A jeżeli tak, to czy to są jakieś poufne dane, czy dostępne dla każdego śmiertelnika?

To nie są żadne poufne dane. Można je ściągnąć stąd:

http://ngdc.noaa.gov/eog/viirs/download_monthly.html

Przy czym to są dane nie o samym LP (rozumianym jako jasność nieba), ale o jego źródłach. Są tam takie wielkie "mapy" o rozdzielczości 15"x15" z informacją o średniej ilości światła, którą dany "piksel mapy" wysyła w kosmos.

Toś mnie teraz zmartwił. To moje ulubione obok Beskidu Niskiego tereny. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku włóczyłem się nocą po Pogórzu Przemyskim i od Birczy poprzez Malawę, Lipę, Jawornik Ruski aż po Siedliska w dolinie Sanu Panowały egipskie ciemności.

To nowe źródło światła jest dokładnie tu:

https://goo.gl/maps/1iqSnMefb5v

czyli około 20 km w linii prostej od Twoich ulubionych terenów.

Szczegóły: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408334,naukowcy-szykuja-mape-zasmieconego-swiatlem-nieba.html

Kurcze, to coś bardzo podobnego do tego, nad czym od kilku tygodni pracuję sobie w domu po godzinach... Jeśli robią coś podobnego do tego, co ja, to nie ma strachu

Zresztą nie trzeba nawet szklarni, wystarczy jeden niechlujnie oświetlony hipermarket. Przykładem może być OBI w Miejscu Piastowym, który ma taką iluminacje, że widać go już od Barwinka, czyli z ponad 25 kilometrów, mimo że po drodze są dość wysokie górki.

Jesteś pewien, że to OBI widać, a nie Krosno? Podczas kilku obserwacji z pobliskiej Tylawy nie byłem w stanie wyróżnić z łuny krośnieńskiej tej pochodzącej od OBI.

Swoją drogą ostatnio w Krośnie postawili Leroy Merlin, który jest oświetlony tak samo jak OBI, albo i bardziej, a do tego wzdłuż drogi 28 pojawiło się mnóstwo bardzo jasnych lamp ledowych :(.

W między czasie ktoś postawi kolejną szklarnię i dane odnośnie połowy województwa będzie można sobie w buty wsadzić.

Jeśli goście chcą zrobić coś podobnego do tego, nad czym ja ostatnio pracuję, to nie ma strachu - dane będą aktualne. To, co ja robię, to jest model, który bierze informację o źródłach światła i na tej podstawie oblicza (czy raczej szacuje), jasność tła nieba. Jak "pokażę mu" aktualne dane, to w wyniku dostanę aktualną mapę jasności nieba. Przeliczenie takiej mapy dla całej Polski na razie zajmuje mi kilka dni, ale kolega, którego w to powoli wciągam obiecał, że znacznie to przyspieszy.

Przy okazji "tych zabaw" dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy. Np., że czasem zimą Polska świeci 2 razy jaśniej niż wiosną i jesienią. Najprawdopodobniej dzieje się tak wtedy, kiedy spadnie śnieg (który ma bardzo duże albedo). Oczywiście, w takim czasie jasność tła nieba jest znacznie większa. Jeśli starczy mi czasu na te "zabawy", to wygeneruję kilka mocno różniących się map, z których każda będzie aktualna ;).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To zdjęcie http://plfoto.com/zdjecie,krajobraz,next-generation,2633661.html zrobiłem w Malawie w sierpniu ubiegłego roku.

Lekkie rudawe zabarwienie widoczne nad prezbiterium cerkwi, to łuna od Przemyśla. Źródło światła, o którym piszesz powinno dać łunę mniej więcej pomiędzy cerkwią a koroną drzewa.

Nic ta nie widać, więc albo go wtedy jeszcze nie było, albo nie jest stamtąd widoczne, choć biorąc pod uwagę odległość ok. 18 km i lekkie zamglenie powietrza łuna powinna się wyraźnie zaznaczyć na zdjęciu.

Co zaś się tyczy OBI to jestem tego pewien. Po pierwsze OBI oświetlone jest lampami metalohalogenkowymi, więc kolor łuny wyraźnie różni się od pomarańczowej łuny nad Krosnem i ma postać dość skupionej plamy światła.

Po drugie, podejrzewałem jeszcze kamieniołom w Lipowicy, który jest na tym samym kierunku jadąc z Barwinka, jednak pewnego wieczoru, kiedy wracałem ze Słowacji była awaria zasilania ob Barwinka, aż po Duklę i wtedy właśnie ta łuna dała się bardzo dobrze zidentyfikować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze, ale czy tytułowe szklarnie stanęły na terenie parku? Jeśli tak, to jakim cudem dostali zgodę na budowę? Na ile sformalizowany i na ile "zintegrowany" z urzędami jest park ciemnego nieba? Czy oni wpływają na decyzje urzędników, dyktują im "warunki", czy tylko "tak tak sobie gadają" z nadzieją, ze ktoś posłucha? Jeśli jest to sformalizowane, to właściciel szklarni powinien zostać podany do sądu za załamanie prawa, szklarnie powinny być zburzone, a odszkodowanie wypłacone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi