Skocz do zawartości

Szklarnie - generatory zaświetlenia nieba


Rekomendowane odpowiedzi

W wywiadzie przedstawiciel szklarni zapowiedział zastosowanie od września "plandeki" przepuszczającej zaledwie 3% emitowanego światła - czyli jest nadzieja na rozwiązanie problemu.

 

Niestety materiał zakończył się informacją powiększeniu szklarni z obecnego hektara do docelowych stu hektarów. :whaaaaa:

 

Czyli 3% x 100... :stop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety materiał zakończył się informacją powiększeniu szklarni z obecnego hektara do docelowych stu hektarów. :whaaaaa:

 

 

Rok temu pisali, że te szklarnie mają 10 hektarów powierzchni:

 

http://www.sadyogrody.pl/warzywa/102/citronex_placi_2_mln_zl_miesiecznie_za_ogrzanie_jednej_szklarni_w_bogatyni,342.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie ma 10 hektarów ta obecna szklarnia, 1 to wcale nie jest tak dużo , ale na 100 to będą musieli jakąś kolej tam zamontować dla pracowników w środku, swoją drogą czytałem o regionie w Hiszpanii gdzie 99% powierzchni gminy zajmują takie szklarnie szeregowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie ma 10 hektarów ta obecna szklarnia, 1 to wcale nie jest tak dużo , ale na 100 to będą musieli jakąś kolej tam zamontować dla pracowników w środku, swoją drogą czytałem o regionie w Hiszpanii gdzie 99% powierzchni gminy zajmują takie szklarnie szeregowe.

 

Pewnie chodziło o ten obszar:

 

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=12&lat=4401736.43625&lon=-303352.5383&layers=0BTFFFFTT

 

wygląda na to, że tych szklarni jest tam z kilkanaście albo i kilkadziesiąt tysięcy hektarów...

 

Tyle, że z tego co tu widać, to świecą około 100 razy słabiej niż ta szklarnia z Bogatyni (oczywiście w sensie średniej ilości światła przypadającej na jednostkę powierzchni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie chodziło o ten obszar:

 

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=12&lat=4401736.43625&lon=-303352.5383&layers=0BTFFFFTT

 

wygląda na to, że tych szklarni jest tam z kilkanaście albo i kilkadziesiąt tysięcy hektarów...

 

Tyle, że z tego co tu widać, to świecą około 100 razy słabiej niż ta szklarnia z Bogatyni (oczywiście w sensie średniej ilości światła przypadającej na jednostkę powierzchni).

 

O makabra , tak to ten region Almeria, o nim czytałem, ale nie widziałem zdjęć satelitarnych, samo szkło miasta i drogi, i przycupnięty nad morzem park narodowy - wygląda to koszmarnie, taki kombinat warzywniczy. A później się dziwić że truskawki od nich u nas kupione w zimie w smaku przypominają ogórka zmieszanego z kaktusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiedziałem, że jesteśmy lobbystami czeskiego holdingu produkującego żywność, rzucając kłody pod nogi krajowemu producentowi żywności, który musi zainwestować dodatkowe 2mln $. :huh:

 

Dalej nie rozumiem też dlaczego skoro sztuczne doświetlanie jest "przedłużaniem wegetacji roślin w okresie zimowym" nie odbywa się w godzinach typowych dla np. sierpnia czyli powiedzmy od 5.30 do 21.30 tylko jak dobrze zrozumiałem całodobowo (i nie tylko w "okresie zimowym")? :icon_eek:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiedziałem, że jesteśmy lobbystami czeskiego holdingu produkującego żywność, rzucając kłody pod nogi krajowemu producentowi żywności, który musi zainwestować dodatkowe 2mln $. :huh:

Nie nazwałbym inwestycją tego typu działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Biorąc pod uwagę, że po instalacji zasłon zatrzyma w środku światło które obecnie marnuje się świecąc w niebo, jest to inwestycja poprawiające ekonomię działania tej szklarni ;)

Tak, ale kontekst tej sprawy mówi nam, że właścicielowi szklarni na tym nie zależy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ma tani prąd z elektrowni i w nosie ma takie fanaberie :) ciekawe czy grupa citronex nie jest udziałowcem tej elektrowni, oni mają sporo na rynkach, mają swoją sieć stacji benzynowych, kto wie co oni jeszcze mają, wiem że wszystkie banany u nas są przerabiane przez ich dojrzewalnie w Gorlicach z tego co pamiętam, pełno też cytrusów.

 

Ale tak czy inaczej powinni brać pod uwagę takie problemy i zrobić tą prostą folię z mylaru i po sprawie. Z tymi milionami to przesada wg. mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiedziałem, że jesteśmy lobbystami czeskiego holdingu produkującego żywność, rzucając kłody pod nogi krajowemu producentowi żywności, który musi zainwestować dodatkowe 2mln $. :huh:

 

Swoją drogą, ciekawe skąd wzięła się tak wielka kwota? Chyba, że oni wliczają w to już także te szklarnie, które mają powstać w nieodleglej przyszłości (cały kompleks ma się rozrosnąć z 10 ha do 100 ha).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Pamiętacie Bogatyńską szklarnie? Dzisiejsza łuna przebija nawet 100 tysięczne miasto. Wychodzę z domu i widzę pomarańczowe niebo :(

Ja od szklarni w Piskórce nie mam takiej łuny. 30 km od warszawy, a niebo… lekko pomarańczowe, ale nie jest najgorzej. Moim zdaniem jeśli szklarnia jest dobrze zbudowana, to nie powinna zbytnio zaświetlać. W zasadzie widoczność pogorszyła się o niecałe 0,5 mag po zbudowaniu szklarni

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...

Wraz z wymianą szklarni w podwrocławskich Siechnicach (Link do zdjęcia z Fotopolska.eu) pojawia się bardzo niepokojąca łuna świetlna. Olbrzymia łuna ma lekko zielonkawy kolor i zauważyłem że większość ludzi nie ma pojęcia z czym ma do czynienia. Z Wrocławia widać ją rewelacyjnie gdy tylko pojawią się niskie chmury, lub wilgotne powietrze. Zrobiłem ostatnio kilka zdjęć tej łuny bo czasem wygląda nieziemsko.

http://studio500mm.blogspot.com/2018/02/una-swiata-z-siechnic.html

http://studio500mm.blogspot.com/2018/01/una-swiata-z-siechnic.html

 

Na szczęście mieszkańcom założyli osłony na ściany szklarni, więc światło nie bije po bokach, za to w górę wzbija się wielki snop światła. Jestem ciekaw czy jest jakiś pozytyw z takiej łuny. Może z punktu widzenia nietoperzy bo światło przyciąga owady, lub coś takiego.

  • Smutny 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuna światła z Wrocławia ze względu na rozmiary miasta jest jakby rozproszona, to fajnie widać jak się jest w nocy na Ślęży albo w okolicy Trzebnicy. Natomiast ta z Siechnic wygląda często jak grzyb atomowy. Ciekawy widok na to zjawisko jest z wiaduktów wschodniej obwodnicy Wrocławia pomiędzy Iwinami a Świętą Katarzyną. Szkoda tylko że ta energia się marnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.