Skocz do zawartości
Piotrek Guzik

Szklarnie - generatory zaświetlenia nieba

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem, że jesteśmy lobbystami czeskiego holdingu produkującego żywność, rzucając kłody pod nogi krajowemu producentowi żywności, który musi zainwestować dodatkowe 2mln $. :huh:

Dalej nie rozumiem też dlaczego skoro sztuczne doświetlanie jest "przedłużaniem wegetacji roślin w okresie zimowym" nie odbywa się w godzinach typowych dla np. sierpnia czyli powiedzmy od 5.30 do 21.30 tylko jak dobrze zrozumiałem całodobowo (i nie tylko w "okresie zimowym")? :icon_eek:

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiedziałem, że jesteśmy lobbystami czeskiego holdingu produkującego żywność, rzucając kłody pod nogi krajowemu producentowi żywności, który musi zainwestować dodatkowe 2mln $. :huh:

Nie nazwałbym inwestycją tego typu działania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie nazwałbym inwestycją tego typu działania.

Biorąc pod uwagę, że po instalacji zasłon zatrzyma w środku światło które obecnie marnuje się świecąc w niebo, jest to inwestycja poprawiające ekonomię działania tej szklarni ;)

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawa jest przerażająca o tyle, że ludzie nie chcąc tego w swojej okolicy wymuszą lokalizowanie takich szklarni na terenach mało zamieszkałych - czyli tam gdzie my jeździmy po ciemne niebo.... podsumowałbym to tak: jasna cholera!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Biorąc pod uwagę, że po instalacji zasłon zatrzyma w środku światło które obecnie marnuje się świecąc w niebo, jest to inwestycja poprawiające ekonomię działania tej szklarni ;)

Tak, ale kontekst tej sprawy mówi nam, że właścicielowi szklarni na tym nie zależy :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo ma tani prąd z elektrowni i w nosie ma takie fanaberie :) ciekawe czy grupa citronex nie jest udziałowcem tej elektrowni, oni mają sporo na rynkach, mają swoją sieć stacji benzynowych, kto wie co oni jeszcze mają, wiem że wszystkie banany u nas są przerabiane przez ich dojrzewalnie w Gorlicach z tego co pamiętam, pełno też cytrusów.

Ale tak czy inaczej powinni brać pod uwagę takie problemy i zrobić tą prostą folię z mylaru i po sprawie. Z tymi milionami to przesada wg. mnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Swoją drogą, ciekawe skąd wzięła się tak wielka kwota? Chyba, że oni wliczają w to już także te szklarnie, które mają powstać w nieodleglej przyszłości (cały kompleks ma się rozrosnąć z 10 ha do 100 ha).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pamiętacie Bogatyńską szklarnie? Dzisiejsza łuna przebija nawet 100 tysięczne miasto. Wychodzę z domu i widzę pomarańczowe niebo :(

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pamiętacie Bogatyńską szklarnie? Dzisiejsza łuna przebija nawet 100 tysięczne miasto. Wychodzę z domu i widzę pomarańczowe niebo :(

Ja od szklarni w Piskórce nie mam takiej łuny. 30 km od warszawy, a niebo… lekko pomarańczowe, ale nie jest najgorzej. Moim zdaniem jeśli szklarnia jest dobrze zbudowana, to nie powinna zbytnio zaświetlać. W zasadzie widoczność pogorszyła się o niecałe 0,5 mag po zbudowaniu szklarni

Edytowane przez Kacper R.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mordor. Bogatyńska szklarnia Citronexu.

Zdjęcie tego nie oddaje, ale to jest takie światło, że nawet widać parę z kominów elektrowni Turów.

IMG_0242.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 1.11.2016 o 20:29, Saitaver napisał:

Te "światełka" widać nawet z DK30 przy Pasieczniku. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wraz z wymianą szklarni w podwrocławskich Siechnicach (Link do zdjęcia z Fotopolska.eu) pojawia się bardzo niepokojąca łuna świetlna. Olbrzymia łuna ma lekko zielonkawy kolor i zauważyłem że większość ludzi nie ma pojęcia z czym ma do czynienia. Z Wrocławia widać ją rewelacyjnie gdy tylko pojawią się niskie chmury, lub wilgotne powietrze. Zrobiłem ostatnio kilka zdjęć tej łuny bo czasem wygląda nieziemsko.

http://studio500mm.blogspot.com/2018/02/una-swiata-z-siechnic.html

http://studio500mm.blogspot.com/2018/01/una-swiata-z-siechnic.html

Na szczęście mieszkańcom założyli osłony na ściany szklarni, więc światło nie bije po bokach, za to w górę wzbija się wielki snop światła. Jestem ciekaw czy jest jakiś pozytyw z takiej łuny. Może z punktu widzenia nietoperzy bo światło przyciąga owady, lub coś takiego.

• Smutny 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maasaakraa :blink:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Fakt, śliczna jest. Siechnice teraz wyraźnie zaznaczają swoją pozycje. Ta łuna zdecydowanie przyćmiewa Wrocławską.

Edytowane przez Krzychoo226

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Łuna światła z Wrocławia ze względu na rozmiary miasta jest jakby rozproszona, to fajnie widać jak się jest w nocy na Ślęży albo w okolicy Trzebnicy. Natomiast ta z Siechnic wygląda często jak grzyb atomowy. Ciekawy widok na to zjawisko jest z wiaduktów wschodniej obwodnicy Wrocławia pomiędzy Iwinami a Świętą Katarzyną. Szkoda tylko że ta energia się marnuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, Tucznik napisał:

Jestem ciekaw czy jest jakiś pozytyw z takiej łuny.

Oczywiście, że tak. Tym pozytywem są całkiem fajne zarobki z zakładach energetycznych sprzedających i dostarczających energię elektryczną. Jest też to doświadczenie naukowe. Polegające na mierzeniu czasu. Czasu jaki potrzeba by ktoś zrozumiał, że można inaczej gospodarować energią elektryczną i płacić mniej. 

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

U mnie a dokładniej kilka kilometrów od Dąbrowy Górniczej niedaleko zbiorników  wodnych POGORIA III i IV 

gość postawił szklarnie Hodowla pomidorów.Cała północna strona horyzontu zaświetlona.Ludzie wcześniej dzwonili do mnie pytając czy to nie czasem Zorza Polarna .

z17090718IER,Lune-nad-Sarnowem-wywoluje-potezna-szklarnia--w-kt.jpg

23916056_886905221486476_4860648833119107205_n.jpg

• Smutny 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Strasznie to wygląda. I najgorsze jest to, że nic z tym nie zrobisz...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Cześć

Tak masz racje strasznie wieczorem tragedia ,niedługo  odbędą się   pokazy nieba jakie będę robił

w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki WSB zobaczymy.

Poniżej mapy okolicy pierwsze potężne szklarnie z oświetleniem i moje okolice z  zaznaczonym miejscem

obserwatorium,stosunkowo blisko. kiedyś jeździło się na sesje obserwacyjne w okolice zbiorników wodnych było w miarę ciemno. 

szklarnie.jpg

szklarnie 2.jpg

• Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi