Skocz do zawartości

Szklarnie - generatory zaświetlenia nieba


Rekomendowane odpowiedzi

A co do tej "normalizacji światła" to masz jakieś pomysły? Może jakieś petycje do samorządów?

 

Ja rozpocząłbym od spokojnej, rzeczowej rozmowy z kimś, kto jest tam za to odpowiedzialny. Oprócz oczywistych argumentów (zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych czy "drogowych") wspomniałbym np. o kwestii wizerunku. Zanim zacząłbym się "wspomagać" samorządami w regulowaniu tych kwestii, wolałbym zbudować dobre otoczenie dla takich działań. W przeciwnym razie łatwo zostać "oszołomem, który nie chce żeby było bezpiecznie" (czyli jasno, bo mit o tym że im jaśniej w nocy tym bezpieczniej jest niestety szeroko rozpowszechniony).

 

Jak już znajdę swoje miejsce na ziemi (czyt. wybuduje gdzieś dom), to na pewno będę w swojej (szeroko pojętej okolicy) inicjował takie działania. Z dużym prawdopodobieństwem miejsce to znajdzie się gdzieś na Podkarpaciu, więc możemy połączyć siły ;).

 

"Działania edukacyjne" prowadzę zresztą już od jakiegoś czasu. Co roku mam kontakt z kilkuset studentami i licealistami i przy okazji staram się zwracać im uwagę na kwestie związane z LP ;).

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego zakazami regulować się nie da, ale można przecież opracować normy emisji światła na wzór emisji innego rodzaju zanieczyszczeń.

Dziś technika oświetleniowa tak daleko poszła naprzód, że można stosować dużo mniej szkodliwe i znacznie bardziej ekonomiczne źródła światła.

I dotyczy to nie tylko szklarni, ale też oświetlenia ulicznego, czy choćby tak modnego ostatnio oświetlenia obiektów sakralnych. Nie wiem jaki jest sens ustawiania przy każdym wiejskim kościółku kilkusetwatowych reflektorów skierowanych wprost w niebo. I jeszcze trzeba za to płacić, a przecież można taniej, estetyczniej i mniej uciążliwie.

 

Nie chodzi o zakazy. Napisałem o aktualnych procedurach w przybliżeniu w związku z tym co napisał MateuszW

 

 

 

Dobrze, ale czy tytułowe szklarnie stanęły na terenie parku? Jeśli tak, to jakim cudem dostali zgodę na budowę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie chodzi o zakazy. Napisałem o aktualnych procedurach w przybliżeniu w związku z tym co napisał MateuszW

Może źle się wyraziłem. Chodzi mi o to, że niekoniecznie istnienie parku ciemnego nieba musi wiązać się z ograniczaniem wydawania zezwoleń na budowę różnego rodzaju obiektów.

Istnieją techniczne możliwości ograniczania emisji światła i w tym kierunku powinny dążyć działania lokalnych władz. Zresztą nie chodzi tylko o nowo powstające obiekty, ale również o istniejące. Dobry przykład można brać z południowych sąsiadów. Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" jest parkiem międzynarodowym, a powstał w zasadzie dzięki słowackiej inicjatywie. W związku z tym w słowackiej Sninie dokonano modernizacji oświetlenia, zresztą w ostatnim czasie nie tylko Snina modernizuje oświetlenie. Jadąc z Preszowa w kierunku naszej granicy napotkasz szereg miejscowości, w których wymienia się oświetlenie uliczne, na nowocześniejsze, z oprawami które kierują światło w dół. Park, parkiem, ale ludzie tam mieszkający te muszą jakoś żyć. Sęk w tym po nakłonić ich do racjonalnego gospodarowania sztucznym światłem i przekonać ich, że takie działania są również w ich interesie nie tylko estetycznym, ale również ekonomicznym i zdrowotnym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakby się to potoczyło, ale być może podczas zbierania zgód od właściciela/właścicieli działek na których znajduje się park można byłoby uzyskać jakieś umowy z inwestorem budującym szklarnie odnośnie zaświetlenia itp. Mleko się rozlało i teraz zaczyna się myślenie co zrobić, a myślę, że jeżeli byłby zachowane procedury zgodnie z nowym prawem budowlanym, to problemu by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym po nakłonić ich do racjonalnego gospodarowania sztucznym światłem i przekonać ich, że takie działania są również w ich interesie nie tylko estetycznym, ale również ekonomicznym i zdrowotnym.

 

no ale skoro światło jest "złe" a ty chcesz skierować je specjalnymi oprawami w dół, to działasz na szkodę mieszkańców.

ludzie! nie dajcie się omamić! świećcie w górę! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm szklarnie są doświetlane tylko w pewnych godzinach w dzień nie świecą, a i w nocy też gaszą światło na parę godzin, nie da się tak pędzić roślin, bo one muszą mieć fazę ciemną na oddychanie, przeciwną do fotosyntezy. (pobierają tlen i wydalają CO2) przetwarzają cukier na suchą masę, świecąc 24H zamęczy się rośliny. Pytanie ile im dają na odpoczynek , pewnie z 4 godzinki i znów światło. Chociaż po ludziach można się spodziewać wszystkiego, dla większego profitu zamęczą zwierzęta i rośliny bez skrupułów.

 

Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed ucieczką światła to każda szklarnia ma tak zwane cieniówki - takie nawinięte na rolkę siatki zielone, które tłumią zbyt intensywne światło w okresie letnim. Wystarczyło by aby zaciągali cieniówki na noc - ale nie chce im się bo to sporo waży taka siatka, trzeba silnik odpalić od rolki nawijającej i rozwijać tą siatkę, i mocować do podłoża.

 

Powinni mieć mylarowe folie srebrne lekkie specjalnie na noc :) na rolce, i było by super bo by im więcej światła zostało w środku szklarni, a nam nie psuło by to nieba.

Oprawy też mają marne to tych lamp sodowych stosowanych w środku, sodówki, rtęciówki, i świetlówki rurowe, ale w marnych oprawach, bardzo tanich i gubiących światło do góry.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie ;) U mnie szklarnie świecą całą noc. Bywa, że całą noc są wyłączone ale to są wyjątki :( Nie wiem jaki to ma sens bo tam hodują róże wysokiej klasy więc powinny mieć chyba bardziej naturalne warunki. Mieszkam 10 km na wprost od nich, łuna świeci na 20-40 stopni (zależy od pogody) :( Łuna jak od miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż po ludziach można się spodziewać wszystkiego, dla większego profitu zamęczą zwierzęta i rośliny bez skrupułów.

 

święta prawda - a już najgorsi są wegetarianie!

człowiekowi mięsożernemu czasem żal zwierzątka a wegetarianie zabijają rośliny i jeszcze są z tego dumni. ZWYRODNIALCY :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo szuu za obronę praw roślin :)

a co do takich kwiatów ciętych to zdecydowanie jest to zamęczanie na śmierć, nazywa się to w ich branży "pędzeniem" przyśpieszają kwitnienie sztucznie, pakują w roślinę pełno nawozów, i do tego regulacja oświetleniem - sprzedać, a następnie roślina i tak w ciągu tygodnia zdycha już u klienta. pełno tego teraz w marketach, primule, hiacynty, krokusy i inne takie na walentynki, podpędzone. U mnie w rodzinie często to kupuje Żona bo jakie ładne, i obecnie mi primula umiera na parapecie i nic nie poradzę na to, może uda się odratować. A wegetarianie powinni raczej unikać roślin uprawianych jak by były maszynami do produkcji kasy, bo to ani smaczne ani zdrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i obecnie mi primula umiera na parapecie i nic nie poradzę na to, może uda się odratować.

 

W ogrzewanym domu, zimą, i ogólnie w domu ona umrze, jedyne wyjście dać ją na balkon lub przesadzić do ogrodu, ale to raczej wiosną, teraz szok termiczny i tak ją zamorduje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że urzędnicy mają w tym swój udział poprzez przestrzenny plan zagospodarowania terenu, który jest tworzony poprzez daną gminę. Jeżeli wcześniej był "budowany" park drogą formalną to musiało być coś uzgadniane z daną gminą. Przy wydawaniu pozwolenia na budowę dla szklarni powinien być opracowany obszar oddziaływania terenu dla danej inwestycji zgodnie z nowym prawem budowlanym. Jeżeli projektant określił, że będzie oddziaływanie projektowanej szklarni na sąsiednie działki tj. działki na których znajduje się park, to inwestor musi uzyskać zgodne ich właścicieli. Jeżeli projektant, który robił opracowanie dotyczące obszaru oddziaływania napisał, że projektowana inwestycja nie oddziałuje na sąsiednie działki to sprawa załatwiona ( co uważam za karygodne ) i inwestor buduje po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń.

Jeżeli właścicielem działek, na których znajduje się park, jest dana gmina to mogli się dogadać w "jakiś sposób". Istnieje też możliwość, że wszystkie pozwolenia na budowę szklarni zostały wydane przed zmianą prawa budowlanego, które nakazuje wykonania "obszaru oddziaływania" lub ktoś "przeoczył" sprawę.

Niestety w polskim prawie budowlanym nie ma oddziaływania światła na sąsiednie działki i w tym mamy problem z LP, nie ma znaczenia czy obiekt uzyskał pozwolenie na starym czy nowym prawie, w poprzednim także trzeba było wykonywać analizę oddziaływania obiektu ( już bodajże od 2004 roku).

Kolejnym dużym problemem dla astroamatorów są Polskie normy dotyczące oświetlenia dróg, o ile możemy w małym stopniu uczestniczyć w legislacji na poziomie uchwalania ustaw i rozporządzeń tak nad polskimi normami pracują instytucje naukowe i badawcze często żyjące jeszcze w epoce realnego socjalizmu.

Poza tym lobby oświetleniowe jest bardzo silne i podobnie jak koncerny tytoniowe tak te są zainteresowane tylko zwiększaniem sprzedaży

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114944,19669268,emituje-swiatlo-jak-stutysieczne-miasto-widac-je-z,,1.html#Czolka3Img

 

To jest tragedia :( a zamierzałem się wybrać na obserwy w Izery. Czesi są tak już zirytowani, że planują zwrócić się z problemem do Unii Europejskiej. Może tam coś się zdziała.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie samo draństwo świeci od kilku lat koło Boguchwały (kilkanaście kilometrów od Rzeszowa). Chyba też się okoliczni mieszkańcy skarżyli, bo od jakiegoś czasu boczne ściany szklarni są osłonięte.

Niestety nadal w niebo strzela potężny snop światła przyćmiewający łunę od Rzeszowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

święta prawda - a już najgorsi są wegetarianie!

człowiekowi mięsożernemu czasem żal zwierzątka a wegetarianie zabijają rośliny i jeszcze są z tego dumni. ZWYRODNIALCY :D

Nie zapędzajcie się tak bardzo, bo wierzyć lub nie, ale weganie są wśród was. :P

 

Co do tematu, przydałyby się w Polsce jakieś ograniczenia nt. wydzielanego światła i ustalenie wymagań co do oświetlenia ulic.

Edytowane przez PlanesFlyer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą, jeśli tę szklarnię nazwiemy "giga-szklarnią", to co powiedzieć o takiej, która świeci na Ukrainie, na obrzeżach miasta Drohobycz. Ta "puszcza w kosmos" o ponad 50% więcej światła niż ta nasza przy granicy z Czechami. A znajduje się tylko jakieś 60 km od Bieszczadów...

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą, jeśli tę szklarnię nazwiemy "giga-szklarnią", to co powiedzieć o takiej, która świeci na Ukrainie, na obrzeżach miasta Drohobycz. Ta "puszcza w kosmos" o ponad 50% więcej światła niż ta nasza przy granicy z Czechami. A znajduje się tylko jakieś 60 km od Bieszczadów...

 

Szczególnie, że w Bieszczadach każde źródło zanieczyszczenia światłem potrafi dać się we znaki. Z parkingu nad Lutowiskami to nawet latarnia na stacji kolejowej w Siankach wydaje się wręcz oślepiać, choć jest odległa o 30 km.

Edytowane przez Koziołrogacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą był krótki materiał o giga-szklarni pod Bogatynią (w kontekście Izerskiego Parku Ciemnego Nieba)na Teleekspresie, za chwilę będzie szerszy materiał w Teleekspresie Ekstra.

 

W wywiadzie przedstawiciel szklarni zapowiedział zastosowanie od września "plandeki" przepuszczającej zaledwie 3% emitowanego światła - czyli jest nadzieja na rozwiązanie problemu.

 

Niestety materiał zakończył się informacją powiększeniu szklarni z obecnego hektara do docelowych stu hektarów. :whaaaaa:

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.