Jump to content
Sign in to follow this  
dja.obserwator

T CrB - Nowa powrotna

Recommended Posts

Warto zwrócić uwagę na T CrB,ponieważ zespół astronomów z Bułgarii zgłosił dziś 11 Lutego 2016 r. o 07.46 UT, aktywność gwiazdy zmiennej! ATel #8675 W dniu 7 lutego 2016 roku, że zaobserwowano migotanie T CRB w trzech filtrach UBV przy użyciu 50/70 cm teleskopu Schmidta należące do National Astronomical Observatory Rozhen (Bułgaria) Porównali poprzednie obserwacje,wykazuje że jasność wzrosła z 1,5 mag. Ostatnie dwa wybuchy nastąpiły w 1946 i 1866 roku.wtedy jasność wynosiła 2 mag! Zakres jasności T CrB wynosi 2 - 10.8 V mag. Gwiazda jest położona w gwiazdozbiorze Korona Północna widoczna już po 2-giej w nocy góruje od wschodniego horyzontu. Zachęcam do obserwacji tej nowej powrotnej ponieważ co około 80 lat następuje jej wybuch,ponieważ już minęło 70 lat,tak więc co już co raz bliżej wybuchu :D

Współrzędne położenia: RA: 15 59 30.16 Dec: +25 55 12.6

Mapka. źródło: Sky-Charts (CdC)

post-25639-0-39085900-1455192473_thumb.jpg

Edited by dja.obserwator
  • Like 6

Mój pomiar fotometryczny z tej nocy wskazuje, że T CrB ma aktualnie około 9.95 magintudo. Warunki trochę kiepskie, gdyż 30 stopni dalej znajdowała się jasna lampa.

• Like 1

Jaśnieje? Dzisiaj oceniłem fotometrycznie T CrB na 9.38 magnitudo (+/- 0.02 mag). To o 0.57 magnitudo jaśniej niż 5 tygodni temu.

Według archiwalnych danych AAVSO, T CrB jest obecnie najjaśniejsza od kilkunastu lat.

Edited by LibMar
  • Like 3

Fotka T CrB z tej nocy.

Canon EOS 60D, ogniskowa 200mm, przysłona f/4.0, ISO 800, czasy 40x15s.

T_CrB.jpg

• Like 2

Kto ma pogodę, niech kieruje swój sprzęt na T CrB! Gdy miała 9.4 magmitudo, to był dopiero rekord!

Co mogę powiedzieć? Nowa nadal jaśnieje i już sięga 9.1 magnitudo. Wybuch już wkrótce bardzo prawdopodobny!

903058135.png.9c0bf966cffeabad84db7aa0d7b1521f.png

• Like 4

Robi się bardzo ciekawie. Zaobserwowano, że wybuch widziany w latach 2016-2018 ma dość podobny charakter do tego, co wydarzyło się 8 lat przed ostatnim rozbłyskiem w 1946 roku. W takim przypadku spodziewalibyśmy się kolejnego wydarzenia pomiędzy 2024-2026. Co ciekawe, ostatnie dwa superwybuchy zaobserwowano w 1866 i 1946 roku, czyli w odstępie 80 lat. Gdybyśmy uznali to za mniej więcej cykliczne, kolejny przypadek wypada właśnie... w 2026!

https://arxiv.org/pdf/1807.01304.pdf

• Thanks 1

Wczorajszej nocy skierowałem lornetkę na T CrB,jak na moją ocenę dałem na 10 mag o około 21.35 UT,. akurat przejrzyste powietrze dało mi zaobserwować tą nową powrotną B)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
        • Love
        • Like
      • 141 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 3 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Sad
      • 163 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 22 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
        • Like
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.