Skocz do zawartości

Forum nie śpi! Forum czuwa! (temat czynny od 02:00 do 05:00)


Rekomendowane odpowiedzi

A ja właśnie wróciłem z obserwatprium w Niepłomicach, gdzie znaleźliśmy z kolegą zapomniane już Astroparody w czeluściach internetu i cisnęliśmy niezłą bekę m.in. z Astro Tv oraz filmiku z pojedynku jednego uczestnika zlotu z krzakiem :)

Znowu poczułem, jak bardzo mi szkoda, że Astroparody nie jest już prowadzone :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie wróciłem z obserwatprium w Niepłomicach, gdzie znaleźliśmy z kolegą zapomniane już Astroparody w czeluściach internetu i cisnęliśmy niezłą bekę m.in. z Astro Tv

Przez Ciebie tam zaglądnąłem (pierwszy raz w tym roku chyba) :D

AstroTV to jeden z moich ulubionych wpisów. Chyba go przeniosę tutaj bo ma potencjał na rozwój, co pokazał drugi wpis zainspirowany pomysłami z Astropolis (tylko za cholerę nie mogę ich tutaj znaleźć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro baaardzo luźny temat ....

 

Do mojej świadomości weszła wielka pustka i wcale nie żałuję :D
Ba, nawet mi szkoda, że dopiero teraz! Ktoś wie z czym to się je (tę pustkę), czyli, co z tego wynika albo ...
o sso chozi?

 

Pozdrawiam gorąco

p.s.

Ja mam na awatarze młotek ... trochę dziwnie się poczułem po przeczytaniu tego doniesienia zza oceanu. ;)

sl.jpg

wp.jpg

MLOTEK.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę sobie na marsjańskie niebo w Stellarium (w końcu tysiące ludzi chce tam lecieć) i zastanawiam się dlaczego tam Jowisz w opozycji jest ciemniejszy niż widziany z Ziemi (-2,51 do -2,75).

Przecież z Marsa na Jowisza jest bliżej. Możliwości są trzy:

 

- błąd w Stellarium

- jakiś banalny powód, którego nie znam

- jakiś trudniejszy powód, którego nie znam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co molestuje nasze mózgi (fajnie jak będzie związanie z astronomią)

 

 

fajnie jak będzie oznacza że ... nie musi być :)

To, skoro wczoraj wieczorem dałem związane (ta NIESAMOWITA pustka) to dziś dla odmiany daję nie związane (sic!)

 

Mnie molestuje, że człowiek tam może iść sobie i przeoczyć tygrysa bo wtapia się w przyrodę. A już nie wyobrażam sobie jak zwierzątko może wzrokiem odróżnić tygrysa od przyrody.

I oczywiście stare dobre suchary (dowcipy) ;)

 

Pozdrawiam ciepło i serdecznie.

kit.jpg

zwk.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paether

A kiedy?

W każdym razie dziś w moim Stellarium Jowisz z "Mars 2" (można wybrać taką lokalizację) ma: -2.20

a Jowisz z Wągrowca (Polska) ma: -2.00 czyli jest ciemniejszy (bo im mniej tym jaśniej)

 

Jeśli opozycje są w innych dniach dla Marsa, a w innych dla Ziemi to może Jowisz nie lata po okręgu albo Mars i Ziemia lata w nieco innej płaszczyźnie albo WCP szkodzi?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mogło chodzić o opozycję z punktu widzenia planety z jakiej patrzymy na Jowisza. Mars z Jowiszem. Mars ma kiedy indziej niż Ziemia.

 

Jak jest opozycja Ziemi z Marsem to jest jasne czemu Jowisz może być jaśniejszy z Ziemi. Może być wtedy w zupełnie innym kierunku niż Mars (nie "za Marsem")

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w źródle stellarium mamy tak... szczególne przypadki dla poszczególnych planet gdy obserwujemy z ziemi natomiast przy obserwacji z innych planet jest jeden ogólny wzór dla wszystkich i stąd niespójność

// Use empirical formulae for main planets when seen from earth
if (core->getCurrentLocation().planetName=="Earth")
{
...
// tutaj zaleznie od ustawien moze byc tak:
if (englishName=="Jupiter") return -9.25 + d + 0.005*phaseDeg;
// albo tak:
if (englishName=="Jupiter") return -8.93 + d;
// albo tak:
if (englishName=="Jupiter") return -9.40 + d + 0.005*phaseDeg;
...
}

// This formula seems to give wrong results
const double p = (1.0 - phase/M_PI) * cos_chi + std::sqrt(1.0 - cos_chi*cos_chi) / M_PI;
double F = 2.0 * albedo * radius * radius * p / (3.0*observerPlanetRq*planetRq) * shadowFactor;
return -26.73 - 2.5 * std::log10(F);

czyli dobrze wiedzą że jest źle :P kto by pomyślał że matematyczny opis jasności planet ciągle jest niewyjaśnioną zagadką!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.