Skocz do zawartości

Forum nie śpi! Forum czuwa! (temat czynny od 02:00 do 05:00)


Rekomendowane odpowiedzi

:)

 

Pozdrawiam

p.s.

Trabą powietrzna na Marsie - kliknijcie obrazek by ożywić film.

This sequence of images shows a dust-carrying whirlwind, called a dust devil, on lower Mount Sharp inside Gale Crater, as viewed by NASA's Curiosity Mars Rover during the summer afternoon of the rover's 1,613rd Martian day, or sol (Feb. 18, 2017).

science.jpg

PIA21270.gif

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Bellatrix

A ja dzisiaj widziałam NGC 7662. Wątpię, że tej nocy zasnę- takie mam emocje. Nigdy wcześniej bym nie pomyślała, że obok gwiazd podwójnych są równie piękne wspaniałości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Godzinę temu, wessel napisał:

W Broku jest całkiem sympatycznie. Pełny widok na Drogę Mleczną, kamerka sobie szumi, zaraz będzie świtało. Ktoś foci oprócz mnie?

Ja z Dąbrowy Tarnowskiej. Pierwsza udana sesja bez przygód pod pięknym niebem. Droga mleczna kontrastowala na tle pozostalej czesci nieba. Piekna noc ! W Tarnowie nie ma opcji zeby zobaczyc cokolwiek oprocz jasniejszych gwiazd. Wystarczylo ze wrocilem do rodzinnego domu 20km w jedna strone. Poszedlem spać o 1 na dwie godziny. Byłem na zewnatrz jakis czas temu by zobaczyc czy wszystko jest ok. Material zebrał się zgodnie z planem a ze jeszcze jasno nie jest to zarzucilem 10x5min.

Widzialem kilka spadajacy meteorytow lecacych z kierunku wschodniego na poludnie/zachód. Byle wiecej takich nocy !

 

tmp-cam--4621634.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

U mnie pogoda ! Słaba bo słaba ale jest. Popatrzyłem trochę przez nowe zakupione sprzęty ale warunki nie pozwoliły na jakieś konkretne wnioski. Tak czy z siak - fajnie, że jest pogoda w wolny dzień a do tego jestem w domu, na wsi. 

A jak u Was ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 26.12.2017 o 03:00, astrokarol napisał:

U mnie pogoda ! Słaba bo słaba ale jest. Popatrzyłem trochę przez nowe zakupione sprzęty ale warunki nie pozwoliły na jakieś konkretne wnioski. Tak czy z siak - fajnie, że jest pogoda w wolny dzień a do tego jestem w domu, na wsi. 

A jak u Was ?

Mleko, mleko i jeszcze raz mleko :(

Codziennie wieczorem otwieram okno i rezygnuję z wyjazdu na ul.Redycką (tam oglądam komety bo nie ma lamp i ciemno całkiem mimo że w obrębie miasta - no łuna jest nad centrum; nie trzeba wjeżdżać na działki, jest gdzie stanąć przy drodze asfaltowej zresztą).

 

To to miejsce:

https://www.google.com/maps/place/Rodzinne+Ogrodki+Działkowe+"Nad+Widawą",+ogród+nr+3/@51.1595424,17.0543895,17z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x470fe90bfa61abcf:0x8d5001212452210f!2sRedycka,+52-007+Wrocław!3b1!8m2!3d51.155929!4d17.063906!3m4!1s0x470fe972efcd0ec7:0x278c330c0b08bc3a!8m2!3d51.1596757!4d17.0578127

 

Zastanawiam się jak tę kometę 46P/Wirtanen widzą astronauci z ISS?

Właśnie lecą nad Hawajami gdzie takie śliczne teleskopy w górach pobudowali ludzie.

 

http://www.isstracker.com/

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak bardzo chcialem dzis wyznaczyc STEP SIZE w SGP3 dla mojego minisetupu..... niestety dziura w chmurach jedynie na zachodnim horyzoncie i porażka.

wizualnie - PIEKNIE ZACHODZACY ORION!

 

cos kolo tego (moj pierwszy, nocny timelapse w HD):

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ta roślina nazywa się tak jak naturalne marzenie astromiłośnika odnośnie nieba w najbliższą noc: "Star Profusion".
To teraz już wiecie co wręczać kobiecie w razie co. Taki kwiatek w doniczce. W razie chmurw patrzycie na niego i powiecie sami do siebie - a ja to mam zawsze Obfitość Gwiazd :)

http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/37-roze/51178-star-profusion

 

Nad Wrocławiem właśnie rzucili obfitość gwiazd. I nawet Łysego - no to może nie był najlepszy pomysł ;)

 

Gołym okiem, bez adaptacji do ciemności, widzę od razu aż ... trzy.

A co tam u Was?

 

Pozdrawiam

 

14o91lc.jpg

 

 

 stylowi_pl_ogrod_roza-okrywowa-andaposst

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I znowu chmurwy na niebie, a nawet śnieg zasłania gwiazdy nad Wrockiem.

Lecimy dziś przez kosmos po omacku ... jak dziecko we mgle :original:

 

Z jaką prędkością obiektywnie lecimy w kosmosie można ustalić badając to względem mikrofalowego promieniowania tła.
Za obiekt stojący nieruchomo względem wszechświata uznać albowiem należy taki, który z wszystkich stron wyłapuje średnio tak samo słabe (energią, długością fali) kwanty mikrofalowego promieniowania tła.

Mam (raczej) powody by tak uważać ale to trudny wywód o początkach i wielkim wybuchu - może kolega ZbyT "dojaśni" bo ma w tym zakresie sporą wiedzę lub ktoś podobnie mocno się czujący w temacie?
Kolokwialnie pisząc: Patrzymy na najdalsze rzeczy z każdej strony i trudno zakładać by z którejś strony były dalej czyli asymetrię świata w tak dużej skali. :icon_wink:

 

Prędkość ta wynosi około 400 km/sek.

 

Oznacza to, że każdy przedstawiciel gatunku Homo sapiens, Niemiec czy Polak, mniej więcej przemierza w kosmosie, w ciągu sekundy, taką odległość jaka jest z Berlina do Łodzi.

Postawię tezę. W sumie jest to niewielka prędkość. Sekunda jednak dość długo trwa. Człowiek zdąży wyraźnie powiedzieć: "Litwo, Ojczyzno moja".
W okolicach oO przekraczamy granicę.

 

Przypuszczam, że w naszym wszechświecie prawie nie istnieją zwarte, ostro wyodrębnione obiekty makroskopowe, które w ciągu sekundy przelecą wzdłuż całej Azji.

 

Za tym, że prędkość tę można nazwać małą przemawia też inne rozumowanie. Samochód ma 4 metry, a w ciągu sekundy przebywa dużo, dużo więcej (np 30 metrów).

Taka zaś Ziemia ma około 12500 km a przebywa zaledwie 400 :original:

 

Słońce jest 109 razy większe od Ziemi a też leci zaledwie 400 km/sek.

 

Wniosek stawiam taki: Obiekty w kosmosie poruszają się bardzo powoli.

 

Pozdrawiam

Link do grafiki:

 
 gala.jpg

 

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Adam_Jesion odpiął/ęła ten temat
  • 1 rok później...

Zastanawiam się czy ta grafika bodajże z portalu "cdnb.artstation.com"

to jest space-art i jako taka czy pasowałaby do wątku space-art gdzie, miedzy innymi, swego czasu prace zamieszczał Wimmer?

 

Jest tak świetna moim zdaniem że kusi by ja gdzieś dać

 

Siema

LINK do grafiki

steve-burg-mothership-sb-shot-01-2016091

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przypadkiem trafiłem na ten portal pierwszy raz w życiu i zobaczyłem informację, że ...

 

W dniu 4 lipca spodziewane jest rzadkie wydarzenie astronomiczne: pełna parada planet (wszystkie planety ustawiają się w jednej linii).

 

Podali definicję parady planet:
"wszystkie lub tylko niektóre, planety ustawiają się w jednej linii wzrokowej, nawet jeśli nie całkiem prosto"

 

Zgaduję zatem, że pozycja Słońca i Ziemi nie ma znaczenia.

Ilustrację dali mega mylącą (Słońce i Ziemia też w linii) :D

https://www.gismeteo.pl/news/wydarzenia/16927-w-dniu-4-lipca-spodziewane-jest-rzadkie-wydarzenie-astronomiczne-pelna-parada-planet/

 

***

I druga nieco śmieszna (?) IMHO sprawa:
Australijczyk Fergus Gregory uchwycił Drogę Mleczną z Tasmanii. Tytuł doniesienia:

 

"Niesamowite zdjęcia Drogi Mlecznej"

 

Może i niesamowite ... a już na pewno bezczelnością ... małego rozmiaru w pikselach (815x543) :D

 

Czy to radosna twórczość "minimalistyczna" redaktorów Interii czy też astrofotograf takie dostarczał mediom - nie badam.
Kogo to zainteresuje to sam przeprowadzi prywatne dziennikarskie śledztwo i nam tu ewentualnie dopowie.     

 

https://fakty.interia.pl/galerie/swiat/zdjecie,iId,2917435,iAId,375838

 

Siema
Linki (o paradzie)

3ceb2ee9.jpg

 

000A8XCMX9J0AIP2-C321-F4.jpg

 

000A8XCLF4CBJRB9-C321-F4.jpg

 

000A8XCJNDYQTV0E-C321-F4.jpg

 

000A8XCKUI0F5GW9-C321-F4.jpg

 

000A8XCI9757J3V8-C321-F4.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tłumaczenie z najnowszego doniesienia na nasa.gov IotD

 

NGC 2442, jest galaktyką nazwaną Meathook ze względu na jej niezwykle asymetryczny i nieregularny kształt.
W galaktyce miała miejsce eksplozja supernowej SN 2015F zaobserwowana w marcu 2015.
Biały karzeł, będący częścią podwójnego układu gwiezdnego, przyjął więcej materii niż mógł, jak wysysał materię ze swojego towarzysza.

To nie dziwi mnie, że zwrócił :D

To wytrąciło gwiazdę z równowagi i wywołało niekontrolowaną fuzję jądrową, która ostatecznie doprowadziła do bardzo gwałtownej eksplozji supernowej.
Supernowa świeciła jasno przez jakiś czas i była łatwo widoczna z Ziemi nawet przez mały teleskop nawet kilka miesięcy później.

 

***


Politechnika Częstochowska. Wykłady, geografia.
- Profesorze! Ja chciałbym się dowiedzieć jak będzie wyglądać zaliczenie.
- Niech Pan na mnie nie patrzy, ja Pana nie zaliczę. :D

 


Siema
Link:

potw2033a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Fajna strona o HST


https://hubblesite.org/

 

Filmik mają tam na górze fajny, samoodpalający się na wejściu, ale nielinkowalny (i nie dam rady go tu wgrać).

 

Ktoś rozpoznaje co to za obiekt mgławicowy?

 

***


Zastanawialiście się kiedyś, jak może wyglądać ulubiona, żywa maskotka w domach kosmitów
(może oni i ich podopieczni pochodzą od jakichś hipopotamów lub kalmarów i nie mają sierści w przeciwieństwie do człowieka
- bo my mamy ponoć tyle samo włosów co szympans tylko krótsze i delikatniejsze)?

 

albo

 

Czy można stworzyć rzeźbę, która najprawdopodobniej spodoba się każdemu osobnikowi
każdego gatunku jaki kiedykolwiek zbudował cywilizację techniczną gdziekolwiek w kosmosie?

Myślę, że trafiłem na coś takiego, a przy okazji, niektórzy, mają okazję poznać nowe polskie słowo co i mnie się właśnie udało:

 

Nadrealizm :D

 

Czemu myślę, że ta rzeźba się spodoba? Gdyż ma jedną zaletę. Wydaje się miła w przypadkowym zetknięciu.
Nie skaleczy nas; nie nabijemy się na jakiś kolec; nie złamiemy sobie ręki/macki/szyjonogi na ostrym kancie.

 

Pozdrawiam
... też naszych braci w intelekcie - kosmitów - jeśli to sobie kiedyś przetłumaczą. :)

 

 

 

zwierze_domowe_kosmitow.png

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.