Skocz do zawartości

Star adventurer modyfikacja L-ki i ustawienie na biegun.


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiedzą użytkownicy tego montażu jak i innych zresztą w astrofotografii bez guide najważniejsze jest dokładne ustawienie na Polarną. Dodatkowo w tak małych montażach zamocowanych często na statywie ważne jest aby robić to z zamontowanym całym zestawem. Oczywiście Star adventurer daje taką możliwość ponieważ L-ka na której montujemy aparat ma odpowiednie wycięcie pozwalające na sprawdzenie ustawienia montażu . Niestety aby nie było tak kolorowo nie da się tam jednak zamontować oryginalnego podświetlenia lunetki gdyż nie pozwala na to średnica tego wycięcia. Czego nie zrobił producent łatwo przy pomocy frezarki naprawić bez szkody dla całego dovetaila.

20160213_105010.jpg

 

Podzielę się jeszcze jednym ze sposobów ustawienia na biugun. W tym montażu chyba najprościej jest korzystać z aplikacji Polarfinder, w której to po zaznaczeniu w ustawieniach opcji >star adventurer< mamy dokładny widok w lunetce biegunowej z zaznaczonym położeniem Polarnej. Oczywiście wcześniej trzeba tak zorientować obrót lunetki aby 0 było idealnie w pionie. Ja zrobiłem to w ten sposób że po wypoziomowaniu montażu ustawiałem ten pion na krawędzi jakiegoś budynku. Po poluzowaniu śrubki imbusowej na pierścieniu lunetki ustawiłem go w linii z 0 na podziałce godzinowej i następnie zablokowałem w tej pozycji. I teraz po wypoziomowaniu montażu i zgraniu nacięcia z 0 wystaczy ustawić polarną w miejscu wskazanym przez Polarfindera.

 

20160213_105114.jpg

 

Screenshot_2016-02-13-10-51-51.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie zrobił producent łatwo przy pomocy frezarki naprawić bez szkody dla całego dovetaila.

 

 

Oczywiście wcześniej trzeba tak zorientować obrót lunetki aby 0 było idealnie w pionie. Ja zrobiłem to w ten sposób że po wypoziomowaniu montażu ustawiałem ten pion na krawędzi jakiegoś budynku. Po poluzowaniu śrubki imbusowej na pierścieniu lunetki ustawiłem go w linii z 0 na podziałce godzinowej i następnie zablokowałem w tej pozycji. I teraz po wypoziomowaniu montażu i zgraniu nacięcia z 0 wystaczy ustawić polarną w miejscu wskazanym przez Polarfindera.

 

 

 

1 - nie łatwiej byłoby odpowiednio odciąć półkola z dwóch stron obudowy podświetlacza tak by pasował do oryginalnego dovetaila?

 

2 - czy luzowanie śrubki imbusowej miało na celu przesunięcie mapki w lunetce? możesz raz jeszcze wyjaśnić bo chyba nie do końca rozumiem procedurę którą opisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapka w lunetce SA wygląda jak podziałka godzinowa i chodzi o to aby wiedzieć kiedy 0 jest idealnie na godz 12. Jeśli nie masz jakichś punktów odniesienia kręcąc osią SA nie wiesz kiedy jest we właściwym położeniu . Dlatego dobrze jest ustawić to sobie na spokojnie w dzień na jakimś pionowym obiekcie / ja ustawiałem na krawędzi budynku/ Lunetka pozostaje bez zmian , poluzowałem tylko ten pierścień z nacięciem i przesunąłem nacięcie tak , że jeśli obrócę osią montażu do pozycji jak na zdjęciu to wiem ,że mapka w lunetce będzie ustawiona do aplikacji Polarfinder , czyli 0 na mapce idealnie w pionie.

 

A co do podświetlenia to jeśli wytnie się część plastiku z podświetlenia to nie wiem jak by to się trzymało w korpusie. Być może jest to dobry pomysł , ja jednak wpadłem na taki jak pokazałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś chciałem przedstawić alternatywę statywu pod SA .Podstawowym problemem związanym z Star Adventurerem jest wybór statywu. Nie ma tu miejsca na kompromisy , aby uzyskać zadowalające efekty trzeba kupić solidny czytaj drogi statyw. Ja wybrałem tanią a zarazem bardzo sztywną alternatywę . Pomysł oczywiście nie jest nowy ale odświeżę go . Statyw aluminiowy od EQ3-2 zmodernizowany poprzez skrócenie nóg tak aby całośc nie przekraczała 55cm co pozwala upchać go do każdej nawet niezbyt dużej torby lub walizki.

 

20160219_203711.jpg

 

 

Oczywiście potrzebowałem złączki , pozwalającej połączyć SA z statywem jednocześnie nie zamykając sobie możliwości zamontowania głowicy EQ3-2 w razie potrzeby.

 

20160219_203832.jpg

 

Całość statyw + złączka waży 2,6 kg i jest bardzo stabilna .

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Gryf, proponuje zajrzec do glowicy. Z 255mm canona mialem 80% klatek uzysku bez łaski o czasach 300 sek. Jezeli 4 minuty musisz guidowac to cos gdzies nie domaga niestety. Calosc nieguidowana oczywiscie.

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużym Księżycu w ramach testów założyłem lustrzany obiektyw 500 mm . Chciałem sprawdzić współpracę guidera i montażu. Klatki wychodzą całkiem obiecująco i powtarzalnie , maxymalnie ustawiłem 8 min . Poniżej jedna z surowych klatek 8 min , zmniejszona tylko jasność.

 

IMG_4900.jpg

 

 

ps. Kirien jeśli to nie problem bardzo chciałbym dla porównania zobaczyć te kolejne klatki lub cropy 300 sek z 255mm , bo jeśli uzyskiwałeś 80 % uzysku to jest to fantastyczny wynik .

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie jest to dobra klatka , to tylko test , w dodatku Samyang 500 mm już na starcie daje takie trochę dziwne kształty gwiazd . Cały czas jestem świadom ograniczeń takiego zestawu i uważam ,że to montaż do ogniskowych max 200 mm .

 

Dlatego też , żeby nie wprowadzać ludzi w błąd co do możliwości tego montażyku , nie uważam za możliwy powtarzalny akceptowalny uzysk na poziomie 80% z nieguidowanego SA 300 sek i 250 mm .

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.