Skocz do zawartości

Budowa napędu nożycowego


calla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar zbudować napęd nożycowy a'la Astrotrac, do tej pory wykonałem Fastrona 3 z elektrycznym napędem i chciałbym spróbować czegoś bardziej kompaktowego. Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami:

1. jaka śruba napędowa? chciałem kupić tanie śruby trapezowe 8mm x2mm skoku do drukarek 3D 20 cm odcinek nie powinien być zbyt ciężki i wystarczyć
2. silnik krokowy myślę że BYJ48 który mam obecnie, 4096 kroków na obrót powinno być zadowalająco dokładnie
3. chciałem zastosować uproszczoną konstrucję o tylko 2 ramionach, mocnowanie lunetki biegunowej zintegrowane z jednym z nich. Za to chciałem zastosować jakieś łożyskowanie np łożysko igiełkowe wklejone na stałe, a pomiędzy same ramiona trochę taśmy teflonowej.
4. Materiał? 8 lub 10 mm plexi, zastanawiam się czy przy długosci ramienia ok 30 cm będzie wystarczająco sztywne.

Proszę o sugestie a ze swojej strony postaram się udokumentować całą budowę;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie widziałem i kombinuję coś podobnego, z tym, że cała elektronika będzie w pudełku osobno, a całość będzie się składała z dwóch ramion i śruby prowadzącej.

 

Najbardziej mnie zastanawia, czy ktoś widzi jakąś alternatywę dla śruby trapezowej z nakrętką trapezową, bo zwykłe pręty M6 mają okrutne luzy i chyba nie są zbyt dokładne.

Edytowane przez calla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej mnie zastanawia, czy ktoś widzi jakąś alternatywę dla śruby trapezowej z nakrętką trapezową, bo zwykłe pręty M6 mają okrutne luzy i chyba nie są zbyt dokładne.

Od trapezowych dokładniejsze i lepsze są śruby kulowe, ale ich stosowanie tu to lekka przesada. Przy trapezowych (i metrycznych) między dwie nakrętki możesz włożyć sprężynę, która rozpychając nakrętki będzie kasowała luzy (do określonego obciążenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem podobnego koziołka pod koniec ubiegłego wieku

do napędu użyłem śrubę M5 lub M6, a ślimacznicę nacinałem w pleksi o grubości 6 mm za pomocą tej samej śruby

o dokładność wykonania śruby nie ma się co obawiać bo przy dużym ramieniu (u mnie było to około 40 cm) nie będzie to aż tak istotne, a poza tym podczas nacinania śruba dość mocno się wytrze i wygładzi

problem był za to ze sztywnością ramion. Musiałem je dodatkowo stabilizować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od trapezowych dokładniejsze i lepsze są śruby kulowe, ale ich stosowanie tu to lekka przesada. Przy trapezowych (i metrycznych) między dwie nakrętki możesz włożyć sprężynę, która rozpychając nakrętki będzie kasowała luzy (do określonego obciążenia).

 

 

Zalety śruby kulowej, takie jak duża sprawność i zredukowany luz zwrotny nie wykorzysta się przy takim koziołku - natomiast wychodzi wada takiej śruby, czyli duży skok na obrót. Trzeba by zapewnić duże przełożenie między silnikiem a śrubą.

 

Astrotrac z tego co pamiętam ma śrubę drobnozwojną o zarysie trójkątnym.

 

W wolnym czasie zerknę do normy i podam jaka jest tolerancja skoku gwintu dla zwykłych prętów gwintowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, śrubę i ramię możesz policzyć w pliku samoliczku na stronie Fastrona http://www.astrojawil.pl/fastron_2.htm

Nie ma znaczenia średnica śruby tylko skok bo on decyduje o drodze (mm) jaką pokona "nakrętka" w czasie jednego obrotu.

Są firmy sprzedające pręty śruby o skoku 1mm, 0.75mm na metry. Dokupisz odpowiedni gwintownik, nagwintujesz kostkę polipropylenu lub boramidu i pasowanie będzie.

Najlepiej aby kostka była dłuższa tak ze 3cm to zniweluje luzy. Różne śruby i silniki krokowe z przekładniami widziałem w firmie outlet3d.eu

Pozdro

Edytowane przez dj_peterka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dobra, jak chodzi o napęd to chyba pójdę do jakiegoś ślusarza i poproszę o porządne nagwintowanie pręta stalowego na gwint M6 i paru kostek z poliamidu tak, żeby pracowały bez luzów.

Zastanawiam się nad połączeniem ramion z jakimś łożyskowaniem. Jaki łożysko wstawić? Skośne kulkowe chyba można ścisnąć z obu stron? Zwykłe kulkowe wydaje mi się, że trzeba by było po prostu wkleić albo umocować na wcisk jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chodzi o napęd, dużym problemem okazało się znalezienie śruby z dopasowaną nakrętką. W końcu znalazłem coś takiego:

http://www.ebay.com/itm/151217488674

firma qtecstore

przesyłka dotarła i wygląda bardzo porządnie, nie ma żadnych luzów. Mam nadzieję niedlugo wykorzystać ją w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Do tej pory udało mi się wytworzyć coś takiego, jest dość lekkie(moze 1200g na oko), działa z obiektywem 55mm całkiem dobrze, do dłuższych ogniskowych muszę zamiast mocowań na łożyska kulkowe przy silniczku oraz nakrętce prowadzącej dać spasowane mocno tuleje ślizgowe, bo to jednak za duży luz ten 1 mm ruchu śruby lewo-prawo daje już zbyt duży ruch przy dłuższych ogniskowych. Testowa fotka 5x196s, Jowisz w Lwie.

IMG_9775.JPG

result2_7.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w te dziury wkłada się lunetkę biegunową i się ustawia, ja pomagam sobie laserem jeszcze. Generalnie mysle zrobic sobie laser z ogrzewaniem , bo do lunetki trzeba tarzać się po ziemi, żeby ją ustawic porządnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.