Skocz do zawartości

Dziwny efekt niemożności kolimacji lornetki


mariuszwwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszsytkich,

Do napisania tego tematu skłonił mnie dziwny problem z lornetkami.

W wielu lornetkach jak patrze raz lewym, raz prawym okiem to obszary widziane się różnią, w tym sensie, że lewym widzę także obiekty położone na lewo w stosunku do tych widzianych w prawym i odwrotnie. Inaczej: jeżeli gwiazda widziana lewym okiem jest w środku, to w prawym jest ona przy lewej krawędzi. Gdybym na próbę zsunął (teoretycznie) tubusy od strony obiektywów tak, że owa gwiazda znalazłaby się w środku obu pól, to sic! nie mogę zgrać obrazów tej gwiazdy bo musiałbym zrobić zeza, a nie potrafie.

Inaczej: gdy szybko mrugam oczami, tak, że oczy ustawiają się swobodnie (u mnie to jest chyba do dali??) to gwiazda jest widziana PODWÓJNIE.Oczywiście gdy przestanę mrugać to oczy próbują ją "zsunąć" na siebie, ale to może nie wyjść i jest męczące.

Zastanawiam się czy to ja mam może zeza? Czy ktoś miał do czynienia z tym zagdanieniem, może jest ono znane???

 

(Mam to chyba we wszystkich lornetkach - Nikon 8x40, 12x50, Celestron 20x80, 25x100, delta opical sky guide 15x70.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem są rozkolimowane, właśnie przy szybkim przemiennym zamykaniu i otwieraniu oczu gwiazdy powinny być w tym samym miejscu, inaczej oczy próbując złożyć obraz w jeden strasznie się męczą. Nawet kiedy kolimujesz lornetkę i gwiazdy już niby są razem to w chwili idealnego ich spotkania się czuć "brakiem ucisku w oczach" że wpada się w obraz lornetki niczym patrząc bez niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam z oczami.

Każdą lornetkę,lub nasadkę bino,muszę skolimowac do moich oczu.Na oku wiodącym,pozostawiam ustawienie fabryczne,a kolimuję na drugim.

Jeżeli kolimacja jest dopasowana do oczu,to gwiazda od razu,po przyłożeniu oczu do lornetki,lub nasadki bino powinna byc pojedyncza.

Dobrze by było sprawdzic oczy u okulisty,na przyrządach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem kiedyś u siebie podobny efekt, na jednej z lornetek u znajomego. Po precyzyjnym ustawieniu rozstawu tubusów wszystko było ok, wystarczyło niewiele zmienić rozstaw i znowu obraz się rozjeżdżał. W Twoim przypadku chyba tak nie jest. Warto by sprawdzić wzrok u specjalisty.

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

Jak będę miał więcej czasu to zbadam wzrok. Ale może spróbuję wpierw pokolimować jakoś te lornetki. Docelowo to w efekcie powinienem uzyskać widoczność tego samego obszaru w obu okularach (myślę że zmniejszyć kąt rozwarcia osi obiektywów) oraz pryzmatami uzyskać kąty wpadania promieni do obu oczu (aby nie snuć pseudonaukowych rozważań pzostawię to uproszczenie) zgodne z osiami swobodnego patrzenia (u mnie to chyba proste równoległe).

Pozdrawiam wszystkich Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.