Skocz do zawartości

Kometa P/2016 BA14 (PANSTARRS)


Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno odkryto dość ciekawą kometę P/2016 BA14 (PANSTARRS). Około 21-23 marca przeleci w pobliżu Ziemi (około 9.2 LD), a momencie największego zbliżenia osiągnie około 12 mag. Wydaje się to niewiele, ale nastąpi wtedy wyjątkowa okazja, aby fotograficznie spróbować uchwycić ruch tego obiektu. Przy największym zbliżeniu prędkość wyniesie około 0.5" na sekundę, a więc znacząco trzeba ograniczyć czas naświetlania.

 

To jest wyjątkowo ciekawa kometa - miałem w planie o niej parę słów napisać, ale mnie ubiegłeś ;).

Dodam tylko, że jest to trzecie największe zbliżenie komety do Ziemi w całej historii obserwacji komet. Bliżej była tylko kometa D/1770 L1 (Lexell) w 1770 roku (0.015 j.a.) oraz kometa 55P/Tempel-Tuttle w 1366 roku (0.023 j.a.). Kometa P/2016 BA14 minie nas w odległości 0.025 j.a. (podaję odległości w jednostkach astronomicznych bo jakoś jestem do nich bardziej przyzwyczajony ;)).

 

Druga ciekawa sprawa, to fakt że orbita tej komety jest bardzo podobna do orbity komety 252P/LINEAR, która 21 marca minie nas w odległości 0.036 j.a.. co będzie piątym najbliższym spotkaniem z kometą w historii obserwacji astronomicznych! Z drugiej strony orbity różnią się dość wyraźnie jeśli chodzi o nachylenie orbit, co poddaje w wątpliwość (a przynajmniej utrudnia udowodnienie) hipotezę, że ciała te pochodzą z rozpadu jednego większego obiektu.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni na niebie widzę tylko chmury. Były chwilowe rozpogodzenia. Raz nawet szybko wpadłem do domu po lornetkę, zdążyłem rozłożyć statyw przymocować lornetę (którą mam od niedawna), niestety walkę przegrałem z chmurami które były szybsze.

Do prognozy pogody używam przeważnie androidowego "WeatherPro". Aplikacja w miarę dobrze prognozuje pogodę na najbliższe dni. Podaje ona pogodę na dwa tygodnie, tu należy zachować ostrożność.

Nie będę pisał jakie są prognozy, bo ktoś mógłby zarzucić mi pesymizm.

Pozdrawiam

 

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni na niebie widzę tylko chmury. Były chwilowe rozpogodzenia. Raz nawet szybko wpadłem do domu po lornetkę, zdążyłem rozłożyć statyw przymocować lornetę (którą mam od niedawna), niestety walkę przegrałem z chmurami które były szybsze.

 

No tak, teraz w większości kraju są chmury, tylko że kometa będzie za miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać, że orbita komety P/2016 BA14 (PANSTARRS) w ciągu wielu lat zmieniała się na skutek grawitacji Jowisza co oznacza, że być może kometa jest źródłem nieznanych meteorów. Na IAU Central Bureau for Astronomical Telegrams w

CBET 4259 : 20160216 : POSSIBLE METEOR ACTIVITY FROM COMET P/2016 BA14 astronomowie wskazują o możliwych wolnych meteorach z radiantu R.A. = 5h.5 (82 deg), Decl. = -39 deg w nocy 20/21 marca 2016 r.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.