Skocz do zawartości

PoleMaster QHY


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Seb bądź tak dobry i podziel się wersją pod winde.

Tayson jakby nie patrzeć jest to gadżet. Czy go chcesz i czy tobie w czymkolwiek pomoże to już sam powinieneś wiedzieć.

Mnie po prostu szyja boli już na sam widok paralaktyka :D

Jeżeli to rzeczywiście działa, to dla mnie to jest rewolucja a nie gadżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy gadżet ale licząc kamerę + odpowiednią złączkę do montażu to wychodzi 300$. 1200 zeta - chyba podziękuję.

 

No niestety więcej. Ja jednak się skusiłem, bo już miałem dosyć klęczenia pod montażem. Potem i tak efekt marny. PHD nie wyrabiał, a ja zastanawiałem się czy to moja wina czy montażu czy lunetki. Zobaczymy. W wątku o moim gm8 podzielę się opinią na dniach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHYCCD Polemaster "unboxing"

 

Cześć,

 

od kilku dni jestem posiadaczem "kamery" Polemaster. Na razie nie podzielę się z wami wrażeniami z zabawy z tym urządzeniem, ale napiszę kilka zdań o budowie i instalacji. Urządzenie można kupić w kilku znanych zagranicznych sklepach astronomicznych. Czy jest drogie? Zależy, jak na to spojrzeć. W jego cenie można mieć niezły teleskop do obserwacji dla początkującego. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jest on raczej dedykowany amatorom astrofotografii, to przy koszcie całego innego potrzebnego sprzętu, stanowi on niewielki procent całości. Urządzenie zwykle przychodzi z adapterem pod konkretny montaż, ale część sklepów sprzedaje go oddzielnie i dedykowany adapter należy dokupić. Możliwość kupna adapterów ułatwia możliwość instalacji jeżeli ktoś posiada kilka montaży astronomicznych. Ja zakupiłem go z adapterem do montażu Losmandy GM8/G11. Ciekawe jest to, że wg strony producenta nie jest on dostępny do tego montażu (?!). Urządzenie jest bardzo ładnie i solidnie wykonane. Całe z aluminium. Kamera ma fabrycznie ustawioną ostrość, ale jest możliwość samodzielnej regulacji. W skład tzw. standart package wchodzi kamerka, adapter do kamery i montażu, kabel mini-usb/usb, śrubki do przymocowania kamery do adaptera, imbusik do regulacji soczewki ostrzącej, oraz sznureczek do zamontowania do dekielka kamery. Ciekawym rozwiązaniem jest przykręcany do kamerki kabelek mini-usb, zapobiegający rozłączeniu go przy manewrowaniu montażem.

 

Sam adapter do Losmandy składa się z trzech elementów: części wkręcanej w montaż w miejsce zaślepki widoku lunetki biegunowej, adaptera mocowanego do samej kamery, oraz pokrywki adaptera do montażu. Namieszałem, ale zdjęcie rozjaśni sprawę. Montaż jest banalnie prosty. Po mechanicznej instalacji należy ze strony producenta pobrać sterownik kamery oraz oprogramowanie. Ja zainstalowałem sobie wersję beta najnowszej aktualizacji. Wszystko działa bardzo dobrze pod Windows XP SP3. Na razie tyle. Więcej szczegółów po pierwszych próbach w plenerze.

 

 

pole1.jpg

pole2.jpg

pole3.jpg

pole4.jpg

pole5.jpg

pole6.jpg

pole7.jpg

pole8.jpg

pole9.jpg

pole10.jpg

pole11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogl opisac uzytkowanie?

 

1. ile czasu po zachodzie Slonca mozna zaczac ustawinie? w lunetce EQ6 w lato mniej wiecej po 50min widze Polaris, w zime po 30min.

2. rownie wazne jest ile czasu zajmuje ustawieniena biegun? cale to obacanie montazem i wyrownywanie GP w kolku.

 

dzieki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja !

 

Pierwsze próby mam za sobą. Test wyglądał tak, że najpierw poziomowałem montaż wg wbudowanych dwóch poziomic. Co prawda producent Polemaster'a twierdzi, że nie jest to już potrzebne ale ja poziomuje i koniec.

Następnie ustawiłem montaż wg. wbudowanej podświetlanej lunetki Losmandy. Trwa to około 2-3 minut. Następnie Polemaster. Instalacja w montaż, podpięcie kabla, odpalenie programu 30 sek. Mam dosyć stary laptop, 14 cali z niską rozdzielczością więc widok z kamery nie mieści się na ekranie i trzeba przesuwać suwakami w trakcie. Trudno. Trochę to utrudnia. Obraz z kamery jest bardzo dobry. Nawet na minimalnym czasie ekspozycji i "gainie" widać wszystko.

Program do obsługi jest prosty jak konstrukcja cepa i prowadzi za rękę. Całą procedurę można przejść w 2 minuty! Program działa stabilnie i nie zawiesza się. Muszę delikatnie skorygować ostrość widzenia kamery następnym razem, bo gwiazdki nie są całkiem punktowe. Prosta sprawa.

Generalnie po ustawieniu montażu wg lunetki, korekty jakie musiałem wykonać były kosmetyczne, ale były.

Kilka fotek bez i z guidingiem poniżej. Co do guidingu, to muszę jeszcze trochę nauczyć się, bo mam wrażenie , że zbyt dużo mieszał. Większość korekt dotyczyła osi DEC i była pod linią. Bywało , że nie mógł wyrównać właśnie DEC (balans?)

 

Bez guidingu pojedyncze rawy przekonwertowane do jpg

Kapella 60 sek

Plejady 60 sek

 

Z guidingiem

Plejady 180 sek

NGC1907 120 sek

 

 

 

 

capella_noguide_60.jpg

Iplejady_noguide_60.jpg

plejady_guide_180.jpg

ngc1907_guide_120.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem jeszcze. Kończę pracę około 21 więc, nim rozłożę sprzęt jest 22.00, więc nie ma to dla mnie znaczenia. Wczoraj chciałem rozkładać sprzęt już o 16 ale miałem problemy techniczne z montażem, więc wystartowałem w ciemnościach. Myślę, że jak tylko gołym okiem zobaczysz Polaris możesz startować.

 

BTW, właśnie czytam sobie Twój wątek o guidingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile minut po zachodzie słońca można zacząć korzystać z tego urządzenia?

Już wiem! Wczoraj byłem po wszystkim o 16.34

 

 

Mały update. Wczytałem się w instrukcje i dokonałem kilku zmian w procedurze. Po pierwsze zrezygnowałem z ustawienia wg lunetki biegunowej. Ustawiłem kamerke tak aby kabel usb byl podpiety po mojej lewej rece patrzac na ncp. Po trzecie, i najważniejsze, do rotacji montazu wg wskazan programu uzylem pilota goto. Producent wyraźnie to podkreślił. Efekt ? Bład rzędu 0 do 0,8 arcmin wg phd? Prawie brak korekt w osi dec przy guidingu.

 

Sen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż wykresik ;-)

Czy stosowales wcześniej ustawianie za pomocą Eqmod?

Nie ustawialem wg eqmoda. Nie stosuje tego. Guiding tez po kablu st4. Ustawilem mont za dnia na oko, poziom, sprawdzilem przez lunetke czy widac polaris i jazda z polemasterem. Kilka minut i bang. Wykresu z phd nie mam. Zrobie przy kolejnej okazji printscreen. Mam nadzieje na powtarzalnosc ustawienia, bo juz mialem troche dosyc astrofoto. Przy okazji zrobilem kilka fotek po 3,5 minuty m45 to wrzuce jak bede w domu.

Potem zamarzlo wszystko bo nie zalozylem grzalek i ucieklem do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

nie jestem żadnym tam autorytetem w tej dziedzinie ale mam wrażenie jak by gwiazdy z guide były pojechane w prawą stronę ? może to mi się tylko tak wydaje ale mam wrażenie jakby uciekały prawo skos do góry. Sam walczę z guide i jestem bardzo zainteresowany tym sprzętem w necie widziałem że niby idealnie ustawia i trwa to zacne 5 min. Czy w swoim zestawie masz korektor comma ? bo w środku kadru wydają się ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

nie jestem żadnym tam autorytetem w tej dziedzinie ale mam wrażenie jak by gwiazdy z guide były pojechane w prawą stronę ? może to mi się tylko tak wydaje ale mam wrażenie jakby uciekały prawo skos do góry. Sam walczę z guide i jestem bardzo zainteresowany tym sprzętem w necie widziałem że niby idealnie ustawia i trwa to zacne 5 min. Czy w swoim zestawie masz korektor comma ? bo w środku kadru wydają się ok ?

 

Masz rację! Są! Od dawna z tym walczę. Raz jest lepiej, raz gorzej. Nie sądzę żeby to była wina optyki, chyba raczej szarpanie phd , ewentualnie dyndające kable z którymi właśnie próbuje zrobić porządek. Silnik osi DEC nie miał prawie nic do roboty tej nocy, wiec montaż był ustawiony dobrze. Mam wrażenie, że phd za dużo miesza w prowadzeniu w osi RA. Chyba nie potrafię go dobrze ustawić. To wcale nie jest push here dummy.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem bo mam podobny problem ( jak dla mnie akceptowalny ) a próbowałeś robić w PHD po ustawieniu na polarną funkcji guide assistant czy coś takiego aby on sam sprawdził jakie parametry powinny być ustawione. Ja tak zawszę robię zostawiam zestaw na 3 min on nie robi żadnych korekt w tym czasie i sprawdza jakie ustawienia będą lepsze po tym jest trochę mniej korekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z PHD mam takie doświadczenia że obiekt zawsze w kolejnych ekspozycjach minimalnie się przesuwa. Na pierwszej i powiedzmy 20tej widać wyraźnie przesunięcie - coś a`la dryf. Guid w maksimie to już inna bajka. Obiekt jest tam gdzie go skadrowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seb jaki masz zestaw łącznie z gudierem?

 

Jabw PHD postepowalem tsk że na początku dalem agresywnisc 10 dla obu osi i systematycznie ja zwiększałem. Potem dostosowalem min mov.

Aby zlikwidować dryf i sprawić żeby phd mniej szarpalo montażem wydluzylem czas naświetlania pojedynczej klatki guidera. Całość zajęła mi ok 4 miesięcy.

Potem gdy przesiadlem się ma Maxima już wiedziałem mniej więcej co jest do czego. Potwierdzam że w maximie wszystko idzie sprawniej i o mniej rzeczy trzeba się martwić.

 

Wielkiej skali nie mam, bo jedynie ok 3"/px, ale udaje mi się uzyskać 100% klatek 1h w pixelu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seb jaki masz zestaw łącznie z gudierem?

 

Jabw PHD postepowalem tsk że na początku dalem agresywnisc 10 dla obu osi i systematycznie ja zwiększałem. Potem dostosowalem min mov.

Aby zlikwidować dryf i sprawić żeby phd mniej szarpalo montażem wydluzylem czas naświetlania pojedynczej klatki guidera. Całość zajęła mi ok 4 miesięcy.

Potem gdy przesiadlem się ma Maxima już wiedziałem mniej więcej co jest do czego. Potwierdzam że w maximie wszystko idzie sprawniej i o mniej rzeczy trzeba się martwić.

 

Wielkiej skali nie mam, bo jedynie ok 3"/px, ale udaje mi się uzyskać 100% klatek 1h w pixelu ;-)

 

TS APO 65/420 + Canon 450mod

 

guider TS APO 50/330 + ZWO ASI 120MM

 

próbowałem z rożnymi czasami, ale mam wrażenie , że najlepiej idzie z czasami 1-1,5 sek, histereza 15 i minimal mov. 0,25. Wtedy korekty sa minimalne.

Os dec mam ustawiona na resist switch. Na razie to , że udało mi się ustabilizować wykres tej osi uznałem za sukces.

 

Jak dam agresje na 70-90 i czasy 3-5 sek to mam korekty raz z jednej strony i raz z drugiej i wykres góra dól, i to stąd mogą być nieco wydłużone gwiazdy. Próbowałem ostatnio asystenta guidingu. Polecił mi ustawić min mov na 0,55 maksymalna ekspozycja prawie 7 sek, błąd PA schodził do zera.

 

Seb

 

Tu są fotki zestawu

 

http://astropolis.pl/topic/55971-losmandy-gm8-zaczynam-od-nowa/page-2?do=findComment&comment=657482

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Dzień dobry, 

Odkurzę może troszeczkę ten wątek :)

Nabyłem Polemastera przez aliexpress. korzystając z jednej z kolejnych promocji, Koszt z adapterem do HEQ5 ok 1000 PLN. Drogo, porównując do reszty klamotów i sprzętu jaki jest potrzebny. 2-3 kamerki do guidingu można za to nabyć.

Do tej pory ustawiałem na Polarną od niechcenia, raczej niedokładnie, prowadzenia na razie nie stosuję, i przeważnie nie byłem w stanie uzyskać nieporuszonej klatki przy ekspozycjach ponad 20 sek. 

Obejrzałem oczywiście parę tutoriali więc zupełnie zielony nie byłem. Niemniej nawet bez tego mogę powiedzieć że każdy by sobie poradził w ciągu minuty - dwóch maks. 

Soft zainstalowany na mini PC, podglądany w komórce przez Teamviewera - więc nie musiałem podłączać żadnego laptopa. 

Ustawienie banalne. Nie wiem, jaki błąd wychodzi bo nie mam prowadzenia, w każdym razie  w załączeniu jedna klatka surowa bez żadnej edycji 60s. Jak widać- coś tam się zaczyna w kolorach ruszać, ale generalnie jest super. 

 

Czyli- nieoceniona pomoc. Ustawianie można zacząć znacznie wcześniej niż przez lunetkę, a dokładność taką jak za pomocą tego ustrojstwa ciężko uzyskać przez lunetkę. 

Cena jest mhm zaporowa - ale jeżeli ktoś chce sobie oszczędzić sporo czasu potrzebnego na dostosowanie dokładności innymi metodami - myślę że warto. 

 

P.S. Propsy dla MateuszW za Dreamfocusera, to zdjęcie jest wykonane w czasie pierwszej sesji podczas której za pomocą focusera APT samo ustawiło ostrość- nigdy w życiu nie osiągnąłbym takich wyników manualnie :)

Podgląd 60 s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.