Skocz do zawartości

W sobotę widziałem po raz pierwszy Jowisza!!!


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie dzięki dla Was a głównie dla Małka, który pomógł mi najwięcej i mam nadzieję, że jeszcze w kilku sprawach pomoże - medal z kapsla od mleka za krzewienie astronomii dostanie przy naszym spotkaniu!

 

Obserwowałem ETX 90 z okularami SP28 (Chiny), PL9.5 (Japonia), PL6.7 (Chiny) - okulary produkcji Meade.

 

Moje pytania:

 

1. Przy PL6.7 widziałem piękną, gęstą, biało-kremową tarczę i dwa, a przez chwilę trzy jasno brązowe pasy - taki jest prawdziwy obraz (kolory) czy mój sprzęt kłamie?

 

2. Widziałem księżyce Galileuszowi jako "świecące" kropeczki, najładniej w SP28 - czy teraz są na stałe w "linii prostej", czy co noc ich położenie się zmienia?

 

3. W SP28 mogłem oko przytknąć blisko okularu i ładnie wszystko było widać (oczywiście bez szczegółów bo to tylko x44). W PL9.5 (x131) i PL6.7 (x186) zarówno ja, jak i inni, z którymi oglądałem (mający "zdrowy" wzrok), aby widzieć pasy musieliśmy oddalić oko o jakieś 2 cm od okularu. Obraz wtedy był ładny, ale światła z okolicy przeszkadzały. Jak oko było przytknięte do okularu to było widać jedynie kremową tarczę. To wina okularów, ustawienia, a może jasności Jowisza?...

 

4. O ile większy byłaby tarcza Jowisza jakbym miał zamiast 90 mm np. Newtona 200 mm?

 

5. Jakiej wielkości w porównaniu z tarczą Jowisza będzie teraz Mars?

 

Proszę jak ktoś będzie odpowiadał to proszę powoływać się na numer pytania ;) inaczej się pogubię.

 

Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję,

wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj i gratuluję.

 

Jowisz jest w tej chwili w takim miejscu (daleko i nisko), że jego obserwacje są utrudnione (w stosunku do tych zimą).

 

Ale to nie szkodzi i tak właśnie ten dzień i ten widok utkwi Ci w pamięci do końca życia. Spróbuj jeszcze zapolować na Saturna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratualcje. Pierwsze udane obserwacje zostają w pamięci na zawsze... Co do księżyców Jowisza, to oczywiście przesuwają się, wyraźną zmianę położenia można dostrzec juz po paru godzinach, zależnie, czy używasz teleskopu, czy lornetki. Póki widać Jowisza, spróbuj zapolować na cienie jego księżyców na tarczy [czarne kropki, pow. ponad 100x]. Zainstaluj sobie program Cartes du Ciel [jest darmowy, do ściągnięcia z internetu], jest to progam planetaryjny z licznymi funkcjami, m. in. dobry podgląd układu Jowisza w dużym powiększeniu. Do innych celów używam Hello Nothern Sky, jest prostszy w obsłudze [też w sieci za darmo]. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Marsa najlepiej widać będzie podczas opozycji w czerwcu -opozycja oznacza, że dany obiekt znajduje się względem Ziemi po przeciwnej stronie niż Słońce [stąd nazwa], co oznacza, że względem Słońca jest po tej samej stronie, co Ziemia. Tym samym jest b. blisko Ziemi i warunki obserwacji są najlepsze, z dość oczywistych powodów. Na hasło opozycja+nazwa obiektu astronom łapie za lunetę i uruchamia procedurę obserwuj+nazwa obiektu ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, gratuluję pierwszej obserwacji.

Ad1. Problem kolorów był wielokrotnie omawiany na forum, poszukaj. Generalnie są problematyczne - tym gorzej im obiekt słabszy. Jowisz należy do najjaśniejszych tak więc na nim coś jeszcze widać.

Ad2. Zostało opisane przed chwilą.

Ad3. To pozostawię fachowcom od sprzętu.

Ad4. Powiększając średnicę teleskopu nie zwiąkszysz skali obrazu - ta zależy od powiększenia, a więc długości ogniskowej teleskopu i okularu. Zwiększasz natomiast rozdzielczość obrazu.

Ad5. Jowisz ma aktualnie 34,8x32,54", Mars 11,77". Średnica Marsa jest więc ok. 3 razy mniejsza.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę zdań w odpowiedzi:

ad. 1. Pasy są brązowe, ale raczej ciemno- niż jasnobrązowe. W każdym razie wyraźnie kontrastują w stosunku do tarczy. Tak ja widzę w refraktorze Tał 100rs.

ad. 2. Położenie księżyców co noc się zmienia, ale generalnie wzdłuż "tej" linii.

ad. 3. Nie czuję si kompetentny do odpowiedzi.

ad. 4. obraz będzie znacząco większy ale zależy to też od powiększeń, w sobotę miałem okazję patrzeć Syntą 200 Bociana i obraz był bardzo ładny, duża tarcza już przy 120x.

ad. 5. Jowisz ma teraz średnicę około 35" zaś Mars w opozycji będzie miał około 25", ale teraz ma o iwle mniej. Myślę, że około 10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała korekta do wypowiedzi Jarka. Wielka Opozycja Marsza wypada w obecnym roku pod koniec sierpnia 28-mego, a nie w czerwcu, zatem koniec wakacji to czas Marsa. Pozdrawiam Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajaj!!! Coś tak czułem, że mi się rano z zeszłoroczną opozycją pomyliło co do Marsa... Ale nie miałem czasu sprawdzać, bo praca goniła... Ale i tak swoją prywatną opozycję będę miał w lipcu albo we wrześniu, bo jak dobrze [sic!] pójdzie, to za granicą będę bujał w sierpniu i co najwyżej lornetke będę miał ze sobą... Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Czy ktoś wie, jak latem wygląda niebo nad Islandią, będzie chyba dosyć jasno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, zapomniałem: polecam serwis www.astronomy.daily.com Można się tam zarejestrować, podając swoją lokalizację. W aktualnościach mamy wówczas lokalną [w miarę...] prognozę pogody, mapke nieba [dośc prymitywną, ale zawsze można szybko rzucić okiem] no i aktualne dane obserwacyjne planet: wschody, zachody, ale przede wszystkim aktualne rozmiary kątowe tarczy w sekundach - b. pomocne. Pozdrawiam raz jeszcze

-Jarosław

P.S. Inna rzecz, że porządniejsze programy planetaryjne też będą podawać aktualizowane rozmiary kątowe planet, zależy, czego się używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka!

Ciesze się że masz Jowisza zaliczonego ;) Szkoda, że jest juz dość "mały" i jest stosunkowo nisko. Zimą zobaczysz go o wiele wyraźniej :)

 

A na Saturna to teraz nawet nie poluj, bo zepsujesz sobie efekt i zapamiętasz go jako ... no własnie, jako kupe otoczoną falującą obręczą ;)

 

Jak bedziesz miał więcej oswiadczenia i lepsze warunki to Jowisz dopiero Ci pokaże :) Cienie księżyców, struktury pomiędzy pasami równikowymi o pomarańczowej WCP nie wspominając.

 

Poszukaj sobie M13 jak bedziesz na wsi, pięknie wygląda.

 

Co do punktu 3-go : musiałes źle zogniskować obraz. Tzn. widziałes ostro, ale musiałes skupiac wzrok na planecie jakbys obserwował obiekt odległy od ciebie o 10cm. Powinienes zogniskowac tak obraz aby był ostry, gdy patrzysz, jak gdyby, na wprost. Inaczej mówiąc ustaw ostrość w swoich oczach na nieskończoność (analogicznie do aparatów foto ;D ) czyli tak jakbys patrzył na obiekt odległy o kilkaset metrów.

 

Hmm... Mam jakies dziwne wrażenie że coś zamotałem...

 

 

pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jarosławie na Islandii w lecie masz permanentny dzień polarny(leży na kręgu polarnym!!!) i o gwiazdach raczej zapomnij tam do połowy sierpnia lub nawet później, na jakiej będziesz szerokości geograficznej bo Marsa chyba będziesz miał kilka stopni pod horyzontem w tej opozycji jak szacuję na oko jak zwykle ??? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu!

Marsa oczywiście będę oglądał w kraju, boć nie spakuję Regulusa do plecaka,choć nieduży ;D ;D ;) Myślałem głownie o obserwacjach lornetkowych - ale właśnie te białe noce stawiają sprawę pod znakiem zapytania, stąd moje pytanie, bo nie byłem tak daleko na pólnocy i trudno mi ocenić, jak jasne będzie niebo. Słońce co prawda chyba będzie pod horyzontem, ale nie wiem jak będzie jasno. Przypomina mi się teraz, że znajomy był na Subpolarnym Uralu i był prawie dzień non stop. Muszę porównać szerokości. Lornetkę pewnie wezmę do podziwiania krajobrazów jedynie :'(

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sprawdzaliśmy z Piotrem w Syriuszu będzie je widać.

 

Ale chyba bedzie trzeba zasłonic tarcze planety bo te księżyce są cholernie blisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, ale chyba w jakimś programie astro. Skoro są wątpliwości, to jeśli uda mi się wrócić do domu z pracy, poczytam coś na ten temat i napiszę. Podejrzewam, że sprawdzaliśmy jasność księżyców, a nie przyszło nam do głowy, że mogą być tak blisko planety. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostrzeżenie księżycow bedzie raczej piekielnie trudne zważywszy, że jasność Marsa wyniesie -2,8 mag! Ale może komuś się uda, 3mam za tego szczęsliwca kciuki :)

pozdrawiam

małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Reasumując odpowiedź na pytanie numer 3 (najbardziej mnie zastanawiające - "Jak oko było przytknięte do okularu to było widać jedynie kremową tarczę. To wina okularów, ustawienia, a może jasności Jowisza?...") brzmi: źle patrzyłem. Ciekawe, że wszyscy współoglądacze popełnili ten błąd, to jakaś standardowa nieumiejętność?

 

Dziękuję bardzo, znów Małek wygrał medal.

 

wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar: w czasie opozycji , gdy Mars ma 25" i jasnosc -2,88mag, maxymalna elongacja Phobosa to jakies 34". Phobos ma jasnosc 10,35mag.

 

Łatwiej zauważyc słabszego Deimosa (11,45mag), gdyż znacznie bardziej oddala sie od planety - na 1' 25".

 

Wojtek: to nie był błąd współoglądaczy, lecz Twój ;) Oni starali się zrekompensować brak dobrej ostrosci. Pamiętaj, jak juz napisałem, o ogniskowaniu obrazu przy patrzeniu na wprost!

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.