Skocz do zawartości

W sobotę widziałem po raz pierwszy Jowisza!!!


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

A ja Ci Oskarku wyleję kubeł zimnej wody na łeb jak Ci powiem że szukałem ich w kilku opozycjach Maksutowem Zeissa 350mm i ani razu żadnego nie widziałem :'( :'( :'(

Jesion czy zidentyfikowałeś swoją obserwację z dobrym programem typu astro planetarium czy to tylko przypadkowa gwiazdka była ???

Podaj dokładną datę i godzinę obserwacji ze szkicem a zweryfikujemy to wszyscy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Jesion przesadziłeś. Sam próbowałem wielokrotnie. Przy poprzedniej opozycji w S&T był na ten temat artykuł. Mało komu ta sztuka się udaje. Zalecane jest wbudowanie w okular przysłony (zasłania połowę pola widzenia), która pozwoli na zakrycie tarczy planety. Już kilkakrotnie czytałem na temat obserwacji księżyców Marsa - kiedyś był to nawet szczęśliwy posiadacz jakiegoś Optiscana poniżej 100mm. To musiała być przypadkowa gwiazda tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie Oskar to Twój refraktor powinien pokazać księżyce bez problemu. Tylko ta ich bliskość do planety sprawę komplikuje. Na Kudłaczach pokombinujemy . Może ktoś już praktykował z jakimiś przysłonami tarczy planety. Będzie sprzęt i czas ;)

Co do obserwacj Jesiona to też skłaniał bym się do tego, że to gwiazdka w tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oj Jesionie dobrze że to tylko piszesz na amatorskim forum a nie jest to naukowa publikacja bo by Cię recenzenci zjedli na sniadanko bez ketchupu ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej jednak strony ostatni S&T zawiadamia nas, że warunki to obserwacji księżyców będą w tym roku lepsze, niż kiedykolwiek.

 

Poradź Janusz, jak zasłonić tarczę Marsa, albo osłabić jej blask, żeby spróbować z tymi księżycami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie na taką poradę oczekuję. Czy jakiś krążek umieszczony przed obiektywem ( dla konkretnego powiększenia ) zasłaniający tarczę Marsa pozwoli dostrzec Phobosa lub Deimosa ??? Można by coś z tektury wykombinować i umieścić centralnie w odrośniku. Czy ktoś już z czymś takim kombinował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie się tak wydaje. Krążek umieszczony przed obiektywem osłabi tylko jasność całego obrazu. To chyba musi być mikro-przysłona w ognisku teleskopu.

 

Ewentualnie przesłaniamy pół obrazu w ognisku (np. wklejamy ją w okularze) i ustawiamy tak aby Mars był schowany za przesłoną a jego satelity nie. Oczywiście najlepiej jak ma się prowadzenie teleskopu.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Teoretycznie wystarczy umieścić szpilkę z główką (w diafragmie okularu) trochę wiekszą niż średnica Marsa w ognisku teleskopu i mini koronograf gotów do testów.

Powodzenia w koronografowaniu Marsa !!!

Może się też przydać ciemnoniebieski filtr silnie osłabiający czerwone światło planety i nie ściemniajacy wiele ksieżyców 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.