Skocz do zawartości

Klub Canona - nowy dział


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Firma Canon wprowadzając na rynek swoje cyfrowe lustrzanki zrewolucjonizowała amatorską astrofotografię. Wszystko zaczeło się od serii Dx (D30, D60), a następcy w postaci serii xD (300D, 10D) ze zmniejszonymi szumami i wysokimi czułościami ISO w zasadzie przypieczętowały monopol Canona w świecie astrofotografii dslr.

 

Ze względu na wielką popularność tych aparatów wśród naszych użytkowników postanowiłem zbudować specjalny dział klubowy, który dotyczy tylko i wyłącznie dslr Canona. Dzieki temu nie trzeba będzie przekopywać całego forum, aby znaleźć informacje o naszym faworycie.

 

Mam wielką nadzieję, że ten dział spowoduje rozkwit astrofotografii na naszym forum, a także przyczyni się do wspólnej motywacji, aby wyjść z aparatem pod gwiazdy.

Z czasem w tym dziale zaroi się od pomocy, recenzji obiektywów, tutoriali do softu itp.

 

Przypominam, że aby uprawiać pasjonującą fotografię nocnego nieba, nie trzeba mieć teleskopu, a nawet nie jest wymagany montaż. Wystarczy statyw i dobre chęci, a efekty będą piorunujące.

 

Póki co zapraszam wszystkich właścicieli do wpisywania się w tym wątku. Napiszcie co macie, od kiedy i jakiego szkła używacie. Musimy siebie "policzyć" ;)

 

Aktualnie dopisani użytkownicy Canona:

- Adam Jesion

- Jureq

- Zayzik

- MateuszZ

- DominikM

- TUR

- Darek_B

- Jacek R

- Tom-cio

- Andrzej (Lysy)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wypada mi zacząć.

 

Aktualnie używam Canona 10D (wczesniej 300D) z następującym szkłem:

- EF 24-85 3.5-4.5 USM (na razie mało testów przydatności w astro,ale wyglada zachecajaco)

- EF 50 1.4 USM - pierwsze testy bardzo zachecajace! Mala aberracja oraz brak komy stawiaja ten obiektyw w astrofoto o 2 poprzeczki wyzej, niz jego tanszy brat 1.8II. Do zdjec dzienny moje ukochane szklo ;)

- EF 70-200L- to wzor obiektywu do astrofoto. Rewelacyjna jakosc, transmisja koloru, praktycznie nieistniejaca aberracja chromatyczna, ultraplaskie pole itp.

- EF 16-35L - obiektyw w trakcie zakupu

 

W calym zestawie brakuje mi jeszcze czegos bardzo szerokiego (celuje w sigme 12 mm) oraz dlugiego (docelowo jakas L-ka ok 400 mm - niestety DROGO!!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi, hi mam nadzieję, że MIASTO nie przeczyta i jutro nie zjawi się kilku w dresach z bejsbolami "...dawaj szkło koleś...tak, tak do Canona"... :lol:

 

Od lat uzywałem Nikona i już, już miałem kupić D100, ale po rozmowie z Michałem K. (dzięki Papatki !) przesiadłem się na Canona.

Kupiłem Digital Rebel , znaczy amerykańską wersję 300D i zaczynam kompletować szkło:

17-55 - kitowy obiektyw leży w zasadzie w szufladzie :wink:

EF 24-85 3.5-4.5 USM to na co dzień fajny obiektyw,

EF 50 1,8 II - chyba go sprzedam, tu uwazam, ze to shoewax, nikkor 50/1,8 jest o klasę lepszy :Cry:

EF 70-200L 2,8 miałem kupić ze światłem 4 i Canona 10D, ale, kupiłem tańszego o 2500 Rebela i kumpel akurat jechał do USA no to starczyło. Jeszcze w astro nie testowany, mam go dopiero tydzień, ale po dziennych doświadczeniach powiem tylko, ze przewyższa Nikkora ED 80-200/2,8 którego wczesniej uzywałem z Nikonami.

Ze szkła Canonowskiego to na razie tyle - oprócz tego mam całą półkę M42 od 16 do 1000mm i przejściówkę M42/EOS.

 

Oprócz szkła mam soft (oczywiście legal):

BreezeBrowser ver.2.9 do obróbki/konwersji rawów,

DSLR Focus ver.3 do ustawiania ostrości i jako astro timer

Adobe Photoshop 7.0 do wszystkiego :lol:

 

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 50 1.8II optycznie jest bardzo dobry (wbrew pozorom). Tylko mechanicznie cierpi - w koncu to 500 zl. Zamienilem go na 1.4 i tu juz jest jak Bog przykazal. Perfekcja optyczna i mechaniczna. Pomiedzy 1.8 i 1.4 jest roznica w kolorach i kontrascie - wersja drozsza daje piekne kolory i kontrast na poziomie L-ek. Kto uzywal L-ek, ten wie, o czym mowa. Takie same zasrzezenia mam do 24-85. Daje troche taki miekki cieply (zoltawy) obraz. Oczywiscie mowie tu o "detalach", ktore nie dla kazdego sa problematyczne.

 

Aha - 70-200 2.8 mam na podoredziu, ale nie wiem, czy sie ostanie. Rzadko potrzebuje 2.8 przy tej ogniskowej (nie ma sportu ;)), ale za to brakuje mi tej glebi ostrosci - piekny bokeh. Najwieksza wada, ktora mnie meczy, to te prawie 1.5 kg. Wszystko nosze w jednym plecaku foto i ta roznica niestety zabija mnie. Stad zawsze jezdzi wersja f4 bo wazy 0.7 i do tego perfekcyjna optyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja

 

300D z kitowym 18-55mm

od 2 mies

 

Tuż przed Jodłowem kupiłem

kierując się opiniami z netu i wynikami Togala :salu:

 

Sigmę 70-300/4,0-5,6 APO Macro II

 

całkiem fajny obiektyw

Adam bawił się nim na zlocie

i był zdziwiony tak wysoką jakością za tą cenę (aktualnie 999 zł)

 

słyszy się opinie że następny krok po tej Sigmie to już "L" Canona

 

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałem się posiadaczem 300D jakoś na początku maja. Związane to było chyba z "boomem" na tranzyt wenus - szukałem czegoś do natrzaskania fotek ;).

 

Do 300D przeznaczone mam obiektywy:

1. Kit-owy - jak większość

2. Canon EF 50mm f/1.8 II

3. Canon EF 80-200mm f/4.5-5.6 II

4. Tamron 200-400mm f/5.6 LD

5. MTO-11 CA

 

a do do tego jeszcze DSLRFocus, kabelek do czasu B i montaż do piggy-backu w konstrukcji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kupiłem we wtorek 14.09.04 Canon Digital Rebel. Jestem świeżutki :D .

Szkiełka tymczasem stare, sprawdzone w analogu:

- kitowy 18-55mm

- Zeiss 2.4/35 mm

- Sonar 3.5/135 mm

- Sonar 4/300 mm

- Mto 11 CA 1000 mm

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tylu szkiełek :( (na razie) ale się dopiszę

1.kitowy

2.28-200 Sigma -stary typ działa tylko na manual przy 200mmm

3.Helios 2/58 -niedługo jedzie do Dziadka

pozatym kabelek DSLR (dzieki Adamo) ,pilocik wg linka MateuszaZ i kilka teleskopów :D

Ps.Po Jodłowie jestem pod wrażeniem Sigmy Apo 70-300 ,już zbieram na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ps.Po Jodłowie jestem pod wrażeniem Sigmy Apo 70-300 ,już zbieram na to.

 

Ile dasz :?: :wink:

 

może przesiądę się na L-kę :lol:

 

p.s.

jak już wypisujemy M42 to:

Mir 3,5/20

Soligor 2,8/35

Pancolar 1,8/50

Helios 2/58

Pentacon 2,8/100

Sonnar 2,8/180

Revuenon 3,5/200

Tessar 4,5/250

Tair 4,5/300

telekonwertery 2x i 3x

 

:shock: ale się tego nazbierało

oszczędności całego życia

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedzcie mi jak to jest, że compact PS Pro1 ma niby L-ke 28-200 a potrafi robic takie coś...http://img2.dpreview.com/gallery/canonpro1_samples/originals/040331-1136-16.jpg i to przy f/4

 

a F/2,4 to już bleeeee http://img2.dpreview.com/gallery/canonpro1...31-1123-24a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może przesiądę się na L-kę

 

Czyzbys polubil 'L-ki'?

 

śni mi się po nocach :przytul::oops:

perfekcja machaniczna i optyczna

 

Jak to Jesion w Jodłowie powiedział

do Mira 3,5/20 przy 22

"...Master Aberrator..."

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

nara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pro1 to ma wlasnie "L-ke" w standardzie :) - chyba jednak troche wiecej marketingu w tym szkle niz fluorytu, czy soczewek UD ;) Poza tym w wielu miejscach to widac blooming, a nie CA. Inna sprawa, ze to kaszaniasta (IMO) matryca 8mp SONY.

Do tego ekstremalne przepalenie i taki efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie "niechcacy" znalazlem ten watek....

Postanowilem wiec sie dopisac...

 

Posiadam Canon A60 (od ok 4-ch miesiecy), oraz 300d (od miesiaca) z kitowym EF-S 18-55.

Posiadam tez odpowiednia przejsciowke na gwint M42 i sporo dzialam z tymi obiektywami (wypozyczam od zeniciarzy i praktikerow :lol: ), oraz z moim teleskopem (U 200/1000).

Niestety z powodu braku normalnego montazu z prowadzeniem (jestem w trakcie konstruowania), nie posiadam zdjec ktorymi moglbym sie pochwalic.

 

Powiem tylko, ze 300D spowodowal, ze polubilem fotografie :!: (wczesniej unikalem tego tematu....co innego astrofoto, ale o tym nie ma co pisac).

 

Nastepnym szklem bedzie 500/5.6, lub 500/8 (i moze jakis automat Tamrona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.